אליפות אירופה בכדורסל: הצוות של נבחרת ישראל על הקווים

שמיר שולט באימונים, קטש אמון על מהלכים מכריעים, ומעל כולם נמצא שיבק, שמאציל סמכויות ומנהל הן את המשחקים והן את השחקנים באופן שמקרין שקט נדיר. נבחרת ישראל טרם התחברה לחלוטין, אבל הצוות המקצועי שלה כבר בשלב שהכל זורם

אריה ליבנת
מעין אפרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אריה ליבנת
מעין אפרת

אימוני נבחרת ישראל נחשבים לממלכתם של עוזרי המאמן, בעיקר אחד מהשניים. "דן שמיר מעביר 90% מהאימונים", מסביר גורם בנבחרת, "ועודד קטש כמעט לא מעורב בהם. מדי פעם הוא מעביר הוראה". במשחקים עוברת השליטה לידי המאמן אריק שיבק, שמנהל את המשחק, בעוד שמיר שקט יותר. אז גם מתגלה חשיבותו של קטש. "בדקה האחרונה, כשצריך תרגיל או החלטה אם לבצע עבירה, עודד עושה את זה", מגלה שחקן.

באיזה מקום תסיים נבחרת ישראל בבית 2 באליפות אירופה? דברו על זה בעמוד הפייסבוק של ספורט הארץ

כשנה וחצי מאז מינוי הצוות המקצועי של הנבחרת, נדמה כי השלישייה שמרכיבה אותו משלימה היטב זה את זה. לשיבק חברו שניים מהמאמנים הצעירים בארץ, הידועים בגישות שונות. בעוד שמיר משדר קרירות ושלווה, קטש נחשב לחברם של השחקנים. תוסיפו לכך את הניסיון של שיבק, ותקבלו שילוב שבקיץ שעבר התמזג היטב עם החניכים והניב קמפיין מוקדמות מוצלח. עכשיו הוא יעמוד למבחן נוסף, קשה בהרבה.

"יש שיתוף פעולה מצוין בצוות המקצועי", מסביר גורם בנבחרת, "אריק נפגש עם שני העוזרים כמה פעמים במהלך השנה. לפני כל אימון הם יושבים שעה וכל אחד אומר את דעתו, ואריק הוא הפוסק".

מימין: קטש, שיבק ושמיר. "פעם אריק היה פעיל יותר באימונים. אולי חל שינוי מכיוון ששני העוזרים ברמה גבוהה", מנתח קידר (תצלומים: שרון בוקוב)

גדי קידר, מאמן נבחרת הולנד, שבשנות ה-90' שימש עוזרו של שיבק בנבחרות הנשים והנוער, מסביר את הפילוסופיה של המאמן הלאומי: "אריק לימד אותי להיות מאמן ונתן לי להתבטא הרבה. היום הוא נותן לעוזרים שלו עוד יותר, בעיקר לשמיר וגם לקטש. פעם הוא היה פעיל יותר באימונים. אולי חל אצלו שינוי ואולי הדבר נובע מכך ששני העוזרים ברמה גבוהה".

גם ביחסים עם השחקנים נוקט שיבק בגישה דומה. גוער במידת הצורך, אך לא צועק. "הסבלנות שלו כלפי שחקנים היא מהגדולות שראיתי", מספר שחקן. חשובה לא פחות היא התנהלותו הרחק מהפארקט. נדמה שהשחקנים מרגישים כי מצאו אוזן קשבת יותר מבעבר.

סגל נבחרת ישראל

בקיץ שעבר, כספי, אליהו ובלו הורשו להצטרף לאימונים באיחור. בלו עשה זאת גם הקיץ, בעוד בורשטיין והלפרין שוחררו ממשחקי הכנה בחו"ל בגלל עניינים משפחתיים. "אריק לא נתן הקלות, הוא עשה את החשבון של כל אחד ואחד והתחשב במי שצריך, אך גם בתקופת צביקה שרף היו שחרורים", מדגיש גורם בנבחרת.

הגמישות, כך נראה, השתלמה לשיבק. "יש פה מאמן שנותן לנו גב, ושחקנים צריכים לדעת לשחק גם בשביל מאמן, בטח עבור מאמן כמו אריק. אחרי הניצחון על רוסיה, אחד השחקנים אמר לי שהוא שמח שניצחנו, אבל קודם כל בשביל אריק", מאשר הלפרין.

עם כספי ובלעדיו

עדה בן יעקב, מתאמת הנבחרות, שליוותה לא מעט קמפיינים, מסכמת: "אריק תמיד היה אנושי. הוא אדם משכמו ומעלה, כמה דרגות מעל כל מאמן אחר מבחינת האדם. אני קשובה לשחקנים, וכולם מחוברים אליו ואוהבים אותו. אם מישהו מבקש משהו הוא באמת קשוב, אבל הוא לא פראייר ושחקנים לא מנצלים את זה. הוא גם רוצה לקבל את השחקנים במאני טיים רגועים ושקטים, וכשהם יודעים שיש מישהו שנענה לבקשות שלהם".

בקיץ שעבר, הגישה הזו הביאה לקמפיין מוקדמות מוצלח. באליפות אירופה המשימה קשה עוד יותר, ההגרלה מסובכת וכוכב המוקדמות איננו, אך נראה שאין בכוונת שיבק ושות' לשנות את סגנון המשחק. חרף הפציעה של כספי וריבוי הגארדים, יהיו אלה הפורוורדים שימשיכו לקבל כדורים רבים לידיים. בראשם אליהו ופניני, שהצטיינו לאורך ההכנה. בהגנה תנסה הנבחרת ללחוץ כמה שיותר, וגם לשנות סגנונות כדי להקשות על היריבות.

הצוות יורד עם השחקנים לפרטי פרטים ממש עד לעלייה למגרש. מיעוט באיבודי כדור הוא דגש בולט בהתחשב בנחיתות הבלתי נמנעת בריבאונד. "באופן כללי, העניין הוא להימנע מטעויות בהתקפה", מעיד בלו, "בחירת זריקות והגנה הן מה שישאירו אותך על המגרש".

בסופו של דבר, יודעים שיבק, שמיר וקטש, כאשר המשחק יוצא לדרך, הכדור נמצא בידיים של השחקנים. "לא נתקלנו עד היום במאמנים שנותנים חופש ביטוי ונוחות כמו שאריק מקרין לנו, אין הרבה מאמנים שיגרמו לשחקן להרגיש כך", מסכם הלפרין, "הוא מאמין בנו וסומך עלינו בעיניים עצומות, ואף אחד לא מרמה. אנחנו מחזירים לו על כך במגרש".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ