כשלון הנבחרות הצעירות: הנוער אותו נוער והבעיות אותן בעיות

קיץ נוסף של כישלונות בקרב הנבחרות הצעירות לגברים ולנשים, חשף שוב את בעיותיו של הכדורסלן הישראלי. בין הכאוס הניהולי לכשל המקצועי, מורכב הדור הבא משחקנים שלוקים ביסודות ונחשפים מהר מדי לצורך לנצח בכל מחיר. פלא שהם מפסידים?

אריה ליבנת
אריה ליבנת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אריה ליבנת
אריה ליבנת

אחרי חמש שנות עבודה בחו"ל, קיבל הקיץ ננו גינזבורג את נבחרת הנוער. באימון הראשון, קצת יותר מחודש לפני אליפות אירופה דרג ב', הוא נדהם מרמת החומר שעמד לרשותו.

"אימנתי נוער כל חיי", מספר גינזבורג, "ויש נסיגה גדולה מאוד ברמת היסודות. בעיות שורשיות - מסירה, קליעה, כדרור, הבנה טקטית. חוץ מ-2-3 שחקנים בעלי כל החבילה, לכל היתר חסרים אלמנטים חשובים. איגור סימין, שלפני פחות מעשור היה שחקן 11-12 בנבחרות הנוער והעתודה, יכול להיות מספר 1 בנבחרות של היום".

עם השחקנים שעמדו לרשותו, כשלה הנבחרת בניסיון לחזור לדרג א'. והיא לא לבד. גם העתודה גברים ונשים, הנערות, הקאדטים והקאדטיות נשארו בדרג ב'. אם מוסיפים לכך את הכישלון של נבחרת הנשים באליפות אירופה והתוצאות של הגברים במשחקי ההכנה, מקבלים עוד קיץ שחון כחול-לבן. "לא הצלחנו", מודה יו"ר הוועדה המקצועית באיגוד הכדורסל, דוד פריש, "אפשר אפילו לקרוא לזה כישלון".

בעקבות ירידת נבחרות העתודה והנוער לדרג ב' לפני שנתיים, החליט האיגוד להקים אגף מקצועי. בפועל, זהו כבר קיץ שני רצוף שבאיגוד אין מנהל מקצועי. המינוי של צביקה שרף בוטל עקב ויכוחים פוליטיים, מולי קצורין החזיק מעמד פחות מחצי שנה אחרי שהבין כי אינו יכול להזיז דברים. "יש תחושה שבאיגוד ויתרו על השנה הזו. אמרו, 'ניתן לדברים לזרום, נגלגל את הקמפיינים ונראה מה יהיה'", טוען אחד מחברי הוועדה המקצועית.

לדברי גורם בוועדה, "הכישלון הגדול הוא של נבחרת הנוער, היה לה פוטנציאל לעלות, אבל לא ייתכן שממנים מאמן שלא עובד בארץ ומגיע חודש לפני תחילת האימונים. לא היה דבר כזה שבסוף העונה בנוער מזמינים את כל מי שרוצה למבחנים. בשביל מה האיגוד עוקב אחרי שחקנים מכיתה ח'?".

גינזבורג, מצדו, טוען: "העוזר שלי, שרון אברהמי, עבד מינואר עד יוני פעם בחודש. כשבאתי, כבר היו 15-16 השחקנים הכי טובים בשכבת הגיל. לא הכרתי את השחקנים לפני כן, אבל לא ראיתי שלפני זה מאמנים שהכירו את הנבחרות הצליחו יותר. שאנשים ייצאו מהבועה ויתעסקו בבעיות האמיתיות".

דנים ענקים

והצרות מרובות. לדור הנוכחי של העתודה ניבאו לפני מספר שנים גדולות ונצורות. עתה קיימת בענף תמימות דעים שמדובר בדור חלש ביותר. אפילו המאמן גיא גודס אמר ערב היציאה לאליפות: "זו העתודה הכי פחות כישרונית בעשר השנים האחרונות". פריש, ששימש כראש המשלחת, מודה: "לשחקנים חסרים יסודות. היינו צריכים להתחיל את האימונים מוקדם יותר".

הקרובה ביותר לחזור לדרג א' היתה נבחרת הקאדטים, שהפסידה במשחק המכריע לאנגליה בהארכה. אין זה מקרי. כבר כמה שנים שנבחרות ישראל סובלות מתפקוד לקוי בדקות ובמשחקים מכריעים. נבחרת הנוער, למשל, ספגה 19 נקודות ללא מענה במפגש הקובע מול מונטנגרו על העלייה לחצי הגמר.

מאמן עבר בנבחרות הצעירות טוען: "לפני טורנירים מגיעים חבר'ה בחליפות ומסבירים לילדים כמה חשוב לעלות. אצלנו הספורט הוא מלחמה וזה גורם ללחץ מיותר. בגלל זה החבר'ה שלנו פחות מתפקדים בדקות האחרונות, אם כי זה גם עניין של כושר גופני. אצלנו דרג א' זה ייהרג ובל יעבור. גרמניה, למשל, שנים עלו וירדו דרגים. איפה הם ואיפה אנחנו בקידום כישרונות. יש להם שחקנים בקולג'ים שמועמדים ל-NBA".

וזו לא רק גרמניה. "פעם היינו אומרים מי זו דנמרק, אבל היום יש להם מועמדים ל-NBA", אומר גינזבורג על העולה לדרג א' בנוער, "הם נראים כמו בוגרים ואנחנו נראים מצחיקים לידם, כאילו לא אותו גיל. נבחרות כפינלנד, אנגליה, בוסניה, שוודיה והולנד, שפעם היינו מנצחים בקלות, עשו התפתחות גדולה, השקיעו המון בטיפוח צעירים והגיעו לרמה שלנו, אם לא יותר. אנחנו לא נופלים מבחינת הפוטנציאל והיכולת הגופנית, אבל לא עובדים אצלנו כמו שצריך חוץ מבאקדמיה. שם עובדים ברמת הפרט, ברמת היסודות. אם יתנו לעבוד, נראה תוצאות בשנים הקרובות".

בואו לאמן נוער

"הרמה בכל הליגות שלנו רעה", קובע מאמן בכיר, "בליגת הקיץ אפשר היה לראות את הדור הבא. אין לנו רכזים וקלעים, ויש גבוהים בלי מושג. זה מתחיל מלמטה, מי שמסתובב בליגה לילדים ורואה את הרמה מזדעזע. צריך לעשות חריש גדול מגיל הקט-סל, ולבנות שחקנים עם יכולות גופניות ומקצועיות. המנהלים המקצועיים של מחלקות הנוער צריכים לשבת על הראש של המאמנים ולגרום להם לגדל שחקנים ולא לקחת אליפויות".

מאמן אחר מכוון ישירות למאמנים: "כיום אנחנו המדינה בה מתאמנים ומשחקים הכי מעט - בילדים, בנערים ובבוגרים - אבל רוצים הכי הרבה. המאמנים לא רוצים לעבוד. משעמם ללמד ילד לקלוע נכון לסל, אבל מה לעשות שכדורסל זה ערכים והרגלים. כל מועמד לאמן קבוצת נוער, רוצה במקביל לאמן בלאומית. כולם עסוקים בלהגיע מהר לבוגרים. למה שמאמני ליגת העל שכרגע אינם מועסקים, לא יאמנו בינתיים נוער או לפחות יתרמו מזמנם כמה שעות בשבוע?".

הנבחרות הצעירות לבנים ימשיכו לשנה שנייה או שלישית בדרג ב'. הבנות לכודות שם כמעט כל השנים. מאמן העל של הנבחרות הצעירות לנשים, אלי רבי, מודה: "הן לא נכשלו, זו הרמה שלנו יותר מעשור. לאנשים יש יכולת לפנטז על דברים לא ריאליים. בסך הכל הן עמדו בציפיות. הבעיה אינה בנבחרות ובפעילותן, אלא יותר במסגרות שפועלות במהלך השנה".

"בסקנדינוויה ובמערב אירופה יש השקעות ממשלתיות אדירות בתשתיות", אומר שי שני, יו"ר האיגוד, "בארץ קרה תהליך הפוך. רוב מחלקות הנוער הופרטו מהרשויות המקומיות ומהאגודות הגדולות והפכו לעסק פרטי. מעבר בלתי מוגבל של שחקנים מאגודה לאגודה גרם לאגודות להעדיף לסחוב שחקנים מאגודה אחרת מאשר לגדל ולהשקיע בעצמן. לפני שנתיים הבועה התפוצצה סופית".

שני מספר כי בשנים האחרונות, כדי לסגור את הפער, משקיע האיגוד סכומים גבוהים בנבחרות, במרכזי מצוינות ובאיתור כישרונות. בנוסף לפתיחת האקדמיה, מורה האיגוד להתרכז בגילים הללו בלימוד ובדרך ולא בתחרותיות. "אין פתרונות קסם", הוא אומר, "עם סבלנות ואמונה, התוצאות יגיעו. אני מקווה שנתחיל לממש את הפוטנציאל בשנה הבאה. אנחנו רוצים לעלות כל שנה עם אחת הנבחרות לדרג א'".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ