17.08.1997/ נפטר דוד שוייצר,"מר כדורגל" חד הלשון

היום לפני 14 שנה:

ליטל לוין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליטל לוין

חברי נבחרת הכדורגל הישראלית ומאמניה עשו שופינג בדיוטי פרי של נמל התעופה בן גוריון כאשר התקשרה פקידת התאחדות הכדורגל ובישרה שדוד שוייצר, המכונה גם דוביד והכריש, נפטר בביתו בתל אביב. שלמה שרף פרץ בבכי. "אני בשוק", אמר לכתבי הספורט של "הארץ" שלומי לויה ואשר גולדברג מבעד לדמעות, "חבל שהבשורה הגיעה אלינו כאן ולא נוכל להשתתף בלוויה ולהעניק את הכבוד האחרון לאיש שכל חייו סובבו סביב כדורגל". במשחק בסופיה בעוד יומיים, החליטה צמרת הכדורגל, יענדו השחקנים סרטי אבל שחורים.

דוביד היה בן 72 במותו, ולא היתה לו כל כוונה לפרוש מזירת הכדורגל. ב-1991, כאשר פוטר מאימון הפועל ירושלים, אמר בראיון: "אני אתלה את אלה שאומרים לי לתלות את הנעליים" - אמירה אופיינית לאדם חד הלשון שתמיד אמר את מה שעל לבו. "הוא איש שאמר את כל מה שהוא חושב ולכן הכעיס לא אחת אנשים", הודה איצ'ה מנחם, יו"ר הפועל תל אביב, "אבל בתוך תוכו הוא היה טוב לב. מי שהכיר אותו מקרוב, ידע שהיה איש משפחה למופת. הוא היה אדם אמיתי. עליו אפשר לומר את המשפט שקשה נורא להיות איתו, אבל אי אפשר בלעדיו".

המאמן הוותיק, מעמודי התווך של הכדורגל הישראלי, התחיל את דרכו דווקא בכדורסל, כשבסוף שנות ה-40 שיחק בחמישייה הפותחת של הפועל תל אביב למרות שנפצע במלחמת העצמאות ונקבעו לו 20% נכות. הפציעה גם לא מנעה ממנו להתגייס לשב"כ ולשרת שם שנים רבות. בהמשך, "עבר לכדורגל ושיחק גם שם בהפועל תל אביב בתור מגן ימני ובהמשך בהפועל חיפה", כתב ב"הארץ" דורון ברגרפרוינד. "בשנת 49' הגיע לנבחרת ישראל ושיחק איתה בהפסד ליוגוסלביה 0-6 במשחקי קדם גביע העולם". בסוף שנות ה-50 פרש ממשחק ונסע ללמוד אימון בגרמניה. כמאמן זכה בשש אליפויות, שלוש מהן עם הפועל תל אביב והיתר עם מכבי תל אביב, מכבי נתניה והפועל רמת גן - הקבוצה שעמה היה מזוהה יותר מכל. בשנותיו האחרונות פרש דוביד מאימון ושימש פרשן רדיו.

קראו לו "הכריש" מפני שהיה ידוע בתכסיסיו. כך סיפר על משחק בין מכבי רמת עמידר להפועל תל אביב: "פתאום באה לי מחשבה שהיות אנחנו בתחילת הקיץ והכול יבש, עמידר בטח יבואו עם סוליות מגומי שמחליקות על משטחים רטובים, אז אני וצ'רלי האחראי על המגרש התחלנו להשקות את המגרש יומיים לפני. לשחקנים שלי הכנתי נעליים עם פקקי אלומיניום שמונעים החלקה והם עמדו יפה על המגרש בעוד שחקני עמידר בקושי עמדו על הרגליים". הפועל תל אביב ניצחה במשחק 6-0 ועלתה לליגה הלאומית. במשחק האליפות של הפועל תל אביב מול מכבי חיפה הוא עטף טבליות סוכרזית בניילון ונתן אותן לשחקנים העצבניים. "זה המילה האחרונה ברפואה", אמר, והבטיח להם "שקט נפשי ומרץ לרוץ".

"הוא ביקר את כולם, בלשון בוטה, לא ויתר, לא עשה הנחות", הספיד אותו ב"הארץ" הכתב יהושע שגיא, שבמקרה גר בשכנות לו בשיכון ל'. גם לא לבנו אהובו מושיק, שחקן נבחרת. הוא דרש משחקניו צייתנות מוחלטת. "כאשר שחקן אמר מלה מיותרת היה קורא לו: 'מו-תק, בוא הנה, אתה יודע למה הדג בצלחת? כי הוא פתח את הפה'". בשנותיו האחרונות, סיפר שגיא, היה דוביד פגוע וממורמר. "איש לא זכר את ימיו הגדולים ואיש לא ביקש את שירותיו. הוא היה יושב בבית הקפה הסמוך לתחנת הטוטו של דוד קרקו בכיכר מילנו, וכמו שהתיישב היה השולחן מתמלא אנשי כדורגל. הפרלמנט של דוביד לא נתן הנחות לאיש. 'כולם עובדים על כולם', היה אומר. אח"כ הקצין את דבריו ואמר: 'כולם מרמים את כולם'. אתמול בבוקר, כאשר הודיעו לי שדוביד מת בשנתו, הייתי בטוח שכולם מרמים את כולם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ