ניר אפרתי, "כלבו" חיפה

בעל הבית השתגע. זו התחושה שעולה כשעוברים על מצבת ההעברות של מכבי חיפה בקיץ 2011. האלופה צירפה בשבועות האחרונים לא פחות מתשעה שחקנים לסגל שלה. רכישה של תשעה שחקנים בחלון העברות אחד היא דבר יוצא דופן בכל מועדון, בטח ובטח במכבי חיפה, שראשיה לא הפסיקו לדבר בשנים האחרונות על ה"שפיות" המפורסמת ועל קידום שחקני הבית.

סגל מנופח או עומק מבורך? ספרו לנו מה דעתכם על מכבי חיפה בעמוד הפייסבוק של ספורט הארץ

קשה לזכור מתי מכבי ירתה לכל כיוון בצורה כזו בשוק ההעברות - אולי רק בשנות ה-90 - ותוך כדי כך גם חזרה להיות הקבוצה שכל שחקן בארץ שואף להגיע אליה. מדיניות הרכש של מכבי עברה הקיץ זעזוע אמיתי ושינוי כיוון טוטאלי, ממדיניות מתונה לאגרסיבית. לפחות כך זה נראה במבט ראשון. במבט שני נגלה שמדובר בהרבה יותר מכך, וזה אפילו די מבריק אם חושבים על זה.

פתח את הכיס. שחר (תצלום: חגי פריד)

בדבר אחד אין ספק: אחרי 20 שנה במועדון יעקב שחר הוא איש עסקים ממולח שיודע להפיק לקחים מניסיונות עבר. את האליפות בעונת 2010-2009, שבה מכבי חיפה השתתפה בליגת האלופות, הוא הפסיד בגלל חוסר בעומק בשתי עמדות בסגל (ז'ורז' טישיירה שספג הרחקה ארוכה ובירם כיאל שנפצע). אבל סיבה זו בלבד לא מתחילה אפילו להסביר מדוע שחר רכש תשעה שחקנים בקיץ אחד. כעת הסגל עמוק במיוחד, ויש שיאמרו עמוק מדי: שלושה שוערים, תשעה שחקני הגנה, שמונה קשרים, שישה חלוצים, והופ - הסגל עומד על 26 שחקנים. בראש ובראשונה העומק בסגל עלול לפגוע במחליפים הצעירים של העונה שעברה. שחקנים כמו שלומי אזולאי ומוחמד גדיר יקבלו פחות דקות. בטח שלשחקני נוער טריים יהיה קשה מאוד להשתלב, על אחת כמה וכמה בעמדות ההתקפה, שסובלות כעת מאינפלציית שחקנים.

הגדולה של שחר ושל המערכת בכפר גלים היא שהם זיהו בטיימינג נכון שאין במחלקת הנוער יותר מדי שחקנים שיכולים להשתלב כבר עכשיו בקבוצה הבוגרת ולתת מענה מקצועי לדרישות העונה, והלכו על מהלך של הוצאת מיליונים על מנת לחזק את הסגל. לשם ההשוואה וכדי להבין עד כמה שחר יודע לשים את האצבע על מצב העניינים במועדון שלו ולפעול לפיו, אפשר להתבונן במכבי תל אביב, שלפני שנתיים בנתה על צעירים לא בשלים רק כדי לשפוך הון, שנה לאחר מכן על שחקני רכש, דווקא בנקודה שבה היו צריכים להתחיל לתת לצעירי המועדון דקות.

מה יעשה עם הצעירים? אלישע לוי (תצלום: שרון בוקוב)

כמובן שטענה אפשרית היא ששחר פשוט ניצל את המצב בשוק. מיטש גולדהאר נסוג מהשקעה, בהפועל תל אביב המאבקים הלא נגמרים גרמו לפחות אנשים לרצות לעשות עם המועדון עסקים, וימי ארקדי גאידמק בבית"ר ירושלים כבר נראים כהזיה אחת גדולה. אין ספק שהמצב בשוק גרם לירידת מחירים לעומת שנים קודמות, ואכן כל השחקנים שהגיעו השנה למכבי סגרו במחירים ריאליים. אך יש כאן הרבה מעבר לניצול גרידא של הזדמנות. יש כאן חשיבה לטווח ארוך מצדו של שחר. הבוס הירוק, שראה בקיץ את תומר חמד, ליאור רפאלוב, ג'ון קולמה ופיטר מסיללה עוזבים בקלות, הבין שבמצב העניינים הנוכחי מכבי חיפה תמשיך לאבד שחקנים מובילים מדי קיץ. מספיקה היום עונה אחת טובה בליגה וכמה הופעות בנבחרת, והשחקן זוכה להצעות מחו"ל שטובות יותר עבורו כלכלית, ודרכו החוצה סלולה.

נוכח המצב בשוק יש סיכוי יותר מסביר שבעונה הבאה מכבי חיפה תאבד אחד או כמה מהשחקנים הבאים: דלה ימפולסקי, אייל גולסה, וויאם עמאשה, ולדימיר דוואלשווילי ועידן ורד, ואולי אפילו גדיר. כולם שחקנים שיכולים לתת עונה טובה ולצאת לאירופה. לכן המהלך של שחר הקיץ הוא מהלך שעיקרו חשיבה לעתיד. שחר פשוט חסך כמה קניות בקיץ הבא. הרי אם מכבי חיפה תרצה חלוץ ישראלי בשנה הבאה אחרי עזיבה של דוואלשווילי או עמאשה, חן עזריאל אמור להיות אחת האופציות היותר טובות בשוק. ואז, כשהקבוצה המוכרת תדע שמכבי חיפה זקוקה כל כך לשחקן, היא גם תעלה את המחיר. במקום להיעשק (כפי שקרה להפועל תל אביב עם עומר דמארי), שחר הגדיל במעט את ההוצאה העונה כדי לחסוך בעונה הבאה, בהתאם להזדמנות בשוק. כשזוכרים שבחוץ עוד משחקים בהשאלה שחקנים כמו ישראל זגורי וסינטיהו סולליך אפשר להניח שהעתיד ההתקפי של מכבי חיפה מובטח.

חובת ההוכחה עליהם. שחקני מכבי חיפה (תצלום: ניר קידר)

כשמסתכלים גם על הגיל הממוצע של שחקני הרכש (24 וחצי) ומבינים שחלקם עוד יניב בעתיד הכנסות ממכירה, ועל ההכנסות הקיץ ממכירת שחקנים, ועל ההכנסות הצפויות מהקמפיין האירופי, ניתן לראות ששחר אולי חרג ממנהגו ברכישת כמות כזו של שחקנים, אבל ממש לא מדובר בחזרה לימי הרכש העליזים והפרועים של שנות ה-90. מדובר בצפייה מראש של הנולד, בבעלים הראשון של קבוצת כדורגל בישראל שמגיב נכון למציאות מורכבת ומשתנה שבה שחקנים עוזבים לאירופה בהינד עפעף, ובחשיבה עסקית נכונה.

בשנים האחרונות האוהדים הירוקים טעמו לא מעט הצלחות בזירה המקומית, אבל גם לא זכו לטעום הצלחה אמיתית באירופה, בעוד הפועל תל אביב רשמה קמפיין נפלא לפני שתי עונות בליגה האירופית ובעונה שעברה בליגת האלופות. ביקורת רבה נשמעה על שחר ועל מדיניות הרכש הרזה שהתווה. "מי שלא מסתכן לא מרוויח" היתה אחת האמרות שנשמעו הכי הרבה לפני כל עונה ביציעים ובפורומים. הקיץ האוהדים קיבלו את התשובה: שחר פתח את הכיס, לא הפריז, אבל בהחלט עשה רכש משמעותי. הוצאה כוללת של יותר מ-17 מיליון שקל על רכש ותוספת של יותר משבעה מיליון שקל בשכר השחקנים. זה הרבה כסף, אבל שחר יחזיר את ההוצאה הזו רק עם הבונוסים מאופ"א. עם סגל רחב כל כך יש גם סיכוי טוב שמכבי חיפה תוכל לזכות שוב באליפות תוך כדי קמפיין אירופי מוצלח.

אז מה היה לנו? ניצול חולשת יריבות, הפקת לקחי עבר, הבנת מציאות משתנה, חשיבה לעתיד ואפילו הוצאה שבסך הכל אינה גבוהה מדי ובטווח הארוך מעט יותר יכולה להוביל להכנסות. אז אם מישהו תהה, יעקב שחר לא התעייף. הוא חד ואגרסיבי מתמיד.

ואלה שמות:

- בויאן שראנוב | 24, שוער, סרביה מספר 22 סכום העברה: שחקן חופשי שכר: 1.25 מיליון שקל לעונה קשה לדמיין פתיחת עונה חסרת מזל יותר. שראנוב קיבל את הצ'אנס שלו, נתן זינוק אחד מרהיב ומוגזם שגרם לפציעה בכתפו וירד לספסל. אבל אל תדאגו; שראנוב עוד יקבל את המושכות בשלב זה או אחר. אנשי המקצוע בסרביה מסכימים שמדובר בגניבה של ממש ובשוער עם פוטנציאל גבוה מאוד שהפך ממש לאחרונה לשוער הבכיר של הנבחרת, וזה אומר לא מעט. אנחנו צריכים לתת לו קצת יותר זמן.

שראנוב (תצלום: שרון בוקוב)

- יוריצה בולייט | 25, בלם, קרואטיה מספר 3 סכום העברה: 6 מיליון שקל שכר: 1.25 מיליון שקל לעונה עד עכשיו לא מדברים כמעט על בולייט, וזו המחמאה הטובה ביותר לבלם חדש. בואו לא נשכח את הביקורת שחטף טישיירה בחודש הראשון שלו כאן. בינתיים הבלם גבה הקומה עושה עבודה שקטה ויסודית. הוא ממעט לטעות, הוא אגרסיבי ולוחם, ונראה שהוא השתלב היטב מבחינה חברתית. בקרואטיה מספרים על גרזן מוכשר ולא יציב, ולא כולם מבינים למה שילמו עליו כל כך הרבה. מצד שני יש כאלה שבטוחים שהוא צריך לשחק בבונדסליגה. חיפה לקחה הימור. עד כה נראה שהוא משתלם.

בולייט (תצלום: שרון בוקוב)

- איציק כהן | 28, בלם, ישראל מספר 5 סכום העברה: 550 אלף שקל שכר: 520 אלף שקל לעונה שמונה שנים אחרי שיצחק שום שלח אותו לרעות בשדות זרים, כהן חזר הביתה מהדלת הראשית. הבחור הנחבא אל הכלים עשה התקדמות עצומה בעונה שעברה בעיקר בזכות סוויץ' בראש. תמיד היו לו יכולת נדירה לקרוא את המשחק ולהתמקם בהתאם, משחק ראש מצוין ופיזיות טבעית. פתאום הוא הפסיק לבצע טעויות מטופשות, שהיו מנת חלקו כמעט בכל משחק. הוא הפך להיות מנהיג ואחראי, ושחקן שעובד קשה. מכבי חיפה הרוויחה בלם מצוין.

איציק כהן (תצלום: ניר קידר)

- חיים מגרלשווילי | 29, מגן שמאלי, ישראל מספר 8 סכום העברה: שחקן חופשי שכר: 350 אלף שקל לעונה זו ההחתמה שכנראה זכתה להכי פחות הדים. עם 66 הופעות בין 2004 ל-2007 במדי הירוקים מגרלשווילי לא זקוק לזמן התאקלמות ובגיל 29, ואחרי תקופות לא מוצלחות בחו"ל, גם אין לו שאיפות גבוהות מדי. הוא הגיע כגיבוי לטאלב טוואטחה והוא ימלא את תפקידו נאמנה. בעונה כל כך ארוכה הוא בטוח ישחק, והציפייה שיפגין יכולת סבירה. כרגע, במעט ששיחק, הוא לא נראה בכושר.

מגרלשווילי (תצלום: חגי פריד)

- דלה ימפולסקי | 23, קשר מרכזי/שמאלי/ימני, ישראל מספר 26 סכום העברה: 1.4 מיליון שקל שכר: 480 אלף שקל לעונה הסופר סאב החדש של אלישע לוי הוא עד עכשיו הפתעה מרעננת. לא מעט גבות הורמו כשמכבי רכשה את הילד מנתניה. עכשיו אף אחד לא מסוגל להעלות על שפתיו ביקורת כלפי הטאלנט. ימפולסקי, אתלט נדיר מכל הבחינות, הפך בעונה שעברה לשחקן שמסוגל לשחק בכל עמדות הקישור, לשלוח מסירות מדויקות על 60 מטר וגם לכבוש שערים. בקיצור, הברקה של מכבי חיפה. אל תתפלאו אם הוא לא יישאר בקרית אליעזר יותר מדי זמן.

ימפולסקי (תצלום: שרון בוקוב)

- תמיר כהן | 27, קשר 50-50/אחורי, ישראל מספר 21 סכום העברה: שחקן חופשי שכר: 1.5 מיליון שקל לעונה כמה שמכבי חיפה היתה זקוקה לכהן. במשחקים מול מאריבור חולשת מרכז השדה זעקה לשמים והרבה מאוד מונח כעת על כתפיו של שחקן שלא שיחק באופן סדיר כמעט שנתיים. אם כהן ייכנס לכושר טוב הוא יהווה תוספת אדירה וישחרר את גולסה לשחק בעמדה קדמית וטבעית יותר עבורו. מי שצפה בכהן בעונתו הטובה יחסית בבולטון, 2009-2010, ראה שחקן שפתח ב-26 משחקי פרמיירליג, כבש שלושה שערים ובישל שלושה נוספים. הוא שיחק כקשר 50-50 והיה פשוט מעולה - פיזי, אגרסיבי, טכני, אחראי, חכם. פציעה ומות אביו קטעו קריירה אנגלית, אבל כשלוקחים בחשבון את הבגרות והאופי שלו כהן עשוי לתת פה עונה פשוט גדולה.

תמיר כהן (תצלום: שרון בוקוב)

- חן עזריאל | 23, חלוץ, ישראל מספר 25 סכום העברה: 3.8 מיליון שקל שכר: 500 אלף שקל לעונה החלוץ המהיר והתמיר שהגיע מבית"ר ייאבק העונה על מקום ברוטציה מול אזולאי ואולי גם על מקום בכנף הימנית. עזריאל, על זה מסכימים כולם, הוא שחקן בעל פוטנציאל מעולה - מהירות, טכניקה, עוצמה וחוש ריח לשערים. גם אם לא העונה, סביר להניח שבשנים הקרובות עזריאל יהיה שחקן חשוב מאוד במכבי חיפה . אם המעטפת של הקבוצה תאפשר לו לממש את הפוטנציאל שלו הוא יכול להפוך לחלוץ מפחיד. הכל תלוי ביכולת שלו לגייס תשוקה ורצון להתקדם אחרי הצעד הלא קל של עזיבת טדי.

עזריאל (תצלום: ניר קידר)

- וויאם עמאשה | 26, חלוץ, ישראל מספר 14 סכום העברה: 5 מיליון שקל שכר: 560 אלף שקל לעונה פתיחת העונה של עמאשה עד כה לא רעה בכלל. הוא אולי לא יציב (במשחק אחד כובש שלושער, במשחק הבא נעלם), אבל זו רק שאלה של זמן עד שיתחיל לכבוש בלי הפסקה. עמאשה, שמגיע אחרי עונה נהדרת בקרית שמונה, תמיד היה כישרון עצום: מהיר, חד, טכני, חזק, מגוון. רק פציעות עצרו את הקריירה שלו מלהתרומם בשלב הרבה יותר מוקדם. אם מזלו ישחק לו והוא לא ייאלץ לעבור ניתוח נוסף אחרי שעבר כבר שלושה בקריירה, עמאשה יהיה כוכב.

עמאשה (תצלום: ניר קידר)

- אלון תורג'מן | 20, חלוץ, ישראל מספר 17 סכום העברה: 500 אלף שקל שכר: 400 אלף שקל לעונה אין ספק שתורג'מן הוא השחקן הכי אלמוני שנחת הקיץ בכפר גלים. אולי לא העונה, אבל תורג'מן עוד יכול להיות תגלית עצומה בכדורגל הישראלי בשנים הקרובות. מדובר בילד של ממש, אבל כזה שיש לו הכל - פיזיות, מהירות, מיקום, טכניקה מעולה, משחק ראש וחוצפה. נכון שהוא עושה המון שטויות על המגרש, אבל גם איתי שכטר היה כזה פעם. תורג'מן, אם יסדר את הראש, יכול להגיע רחוק מאוד.

איציק כהן (תצלום: ניר קידר)

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ