אלון עידן
אלון עידן

דרור קשטן צעק כל המשחק "תניעו, תניעו". הוא התכוון לומר: תעבירו את הזמן, 0-0 טוב לנו. אז בהפועל תל אביב "הניעו הניעו", כלומר העבירו את הזמן, ועכשיו רע להם. 0-1 מוצדק לליטאים.

מהו ההפסד המביך ביותר של קבוצה ישראלית באירופה? ספרו לנו בעמוד הפייסבוק של ספורט הארץ

ה-0-1 מוצדק לא משום שאקרנאס קבוצה טובה, ה-0-1 מוצדק כי אקרנאס קבוצה רעה. ההצדקה קשורה לאופן בו הפועל העדיפה להתייחס לאירוע: היא הגיעה כדי לדכא את המשחק ולגנוב שער חוץ. היא עשתה את זה מול שחקנים ברמה של תחתית ליגת העל, גבול הליגה הלאומית. האוטומטיות המחשבתית הזאת, שמניחה כי בכל משחק חוץ צריכים להפגין כדורגל ציני ושלילי בשם מבחן התוצאה, מצדיקה את ההפסד של הפועל ואת האפשרות שתודח כבר בשלב המוקדם הזה של הליגה האירופית.

הפסד מוצדק. קשטן (תצלום: ספי מגריזו)

הפועל תל אביב נקטה בשיטת האנטי-כדורגל, שהוכיחה את עצמה גם במשחק החוץ המביך בוואדוז. בלטו יותר מכל האטיות, הלאות, התחושה שלאף אחד אין כוח לדבר הזה שנכפה באמצע הקיץ. חוסר האטרקטיביות של היריבה, מיעוט הקהל, תחושת עליונות מוקדמת ומאמן טקטי מדי - הם שייצרו חוויה אסתטית נוראה, שמורידה מהחשק לצפות בהפועל תל אביב גם בשבועות הקרובים.

אלה היו 90 דקות שמעליבות את הכדורגל. הטעות של אדל בשער שספג והאנמיות של הזר החדש נוסה איגייבור אכן מדאיגות, אך אלה לא הסיבות המרכזיות להפסד. ההפסד הוא תולדה של החלטת קשטן להעלות בהרכב את נא'אל חוטבא במקום את עמרי קנדה. חוטבא, שחקן נחמד, הועדף משום שהוא אחראי בהגנה ואילו קנדה לא תמיד זוכר לסגור אלכסונית.

חבל, הייתי לבד. עומר דמארי, אתמול (תצלום: רוקאס בלטושניקאס)

ההעדפה ההגנתית הזאת, מול קבוצה ברמה של אקרנאס, היא תמצית הסיפור, משום שקשטן אינו הפנים את השינוי התודעתי שעבר המועדון הזה בתקופת אלי גוטמן. בהפועל תל אביב הנוכחית יהיה קשה מאוד לקבל אוסף של משחקי טקטיקה נטולי השראה מול יריבות נחותות, אחרי תצוגות השיא של השנתיים הקודמות.

סביר להניח שבשבוע הבא תעלה לדשא הפועל תל אביב אחרת, התקפית יותר, אטרקטיבית בהרבה. הסיכוי שתעבור לשלב הבא אינו מבוטל ועדיין נוטה לטובתה. ובכל זאת, זרעי קיץ נישאים ברוח, מעירים זיכרונות, מעוררים ערגונות. בעיקר רומזים איזה חורף הולך להיות.

שי אבוטבול: "נחכה למחצית השנייה בבלומפילד ולתמיכת הקהל"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ