אופניים: מאחוריכם. או לפניכם

למרות הישגיו הגדולים, הפרופיל הנמוך הותיר את דניס מנצ'וב בצללים. רגע לפני סיום העונה, במהלכה קצת נעלם עקב בעיית בריאות והחמצת הטור, הוא שואף להזכיר מיהו "המתנקש השקט"

אמיר ענבר
אמיר ענבר
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אמיר ענבר
אמיר ענבר

מזמן לא עבר על דניס מנצ'וב חודש יולי כה שקט. למעשה, מאז תחילת המילניום. אחרי 10 הופעות רצופות בטור דה פראנס, ששיאן בעמידה על המדרגה השלישית בדוכן המנצחים בשאנז אליזה לפני שנה, מצא עצמו הרוסי מובטל בחודש שעבר. בזמן שבצרפת דיוושו טובי הרוכבים בעולם במשך שלושה שבועות, עמיתם לרשימה התחרה בטור בן השבוע של אוסטריה. את שאר הזמן הקדיש לאימונים ובעיקר למנוחה בביתו. זה היה מחיר המסלול שבחר.

בסוף 2010 עזב מנצ'וב את קבוצת ראבובנק אחרי שבע שנים מוצלחות. על הפרק היה חוזה יוקרתי בקבוצה הספרדית גיאוקס-TMC. רק בינואר גילה מה לא על הפרק כשהתברר כי גיאוקס, שאינה מחזיקה ברישיון פרוטור המבטיח השתתפות בכל מירוץ גדול, לא קיבלה את אחד מארבעת הכרטיסים החופשיים שמעניקים בטור דה פראנס.

סיבה רשמית להחלטה לא פורסמה, אך היא היתה די ברורה: בטור שהתקיים לפני שלוש שנים נכשלו בבדיקת סמים שניים מרוכבי הקבוצה, במהדורתה הקודמת כפוטון-סרווטו. בצרפת, כידוע, לא ממהרים לשכוח ולסלוח. מנצ'וב, מועמד לגיטימי למאבק על החולצה הצהובה, וקרלוס ססטרה, אלוף הטור ב-2008, נותרו בחוץ יחד עם גיאוקס.

דניס מנצ'וב. "הוא יודע להתמודד עם הלחץ ומה צריך לעשות כדי לזכות בגראנד טור" (תצלום: אי-אף-פי)

"זו היתה גישה שבתחילה לא ידעתי כיצד להגיב אליה", סיפר מנצ'וב בן ה-33 על יולי הקליל, "מוזר להתחרות בג'ירו ד'איטליה במאי ואז להפסיק. כמובן שהיה נחמד להופיע בטור, אבל זה מה שקרה. זה לא רע לשנות תכניות אחרי 10 שנים. ייתכן שהחמצת הטור תתגלה כמשתלמת".

בוואלטה א'אספניה תהיה לו אפשרות להפוך עונה בינונית מאוד למרהיבה. 2011 לא היתה השנה של מנצ'וב, שבמארס נפגע ממכונית באימון ליד ביתו ואחר כך חלה. כשהגיע לג'ירו, סבל מאלרגיות והסתפק במקום השמיני. מאכזב עבור מי שבהופעתו הקודמת במירוץ, ב-2009, זכה בו.

נולד לגראנד טור

הוא אולי לא אחד מהשמות הגדולים של הענף, כנראה כתוצאה מהפרופיל הנמוך עליו הוא אוהב לשמור. לא סתם מכנים אותו "המתנקש השקט". אבל מנצ'וב הוא מהרוכבים הטובים בעולם בשנים האחרונות. מטפס טוב מאוד, ומצוין במירוצים נגד השעון. את המקום השלישי בטור 2010 גנב מסמואל סאנצ'ס בקטע הלפני אחרון, מירוץ נגד השעון, כשהוא מהיר מהאלוף אלברטו קונטאדור בכמעט שתי דקות. בקיצור, החבילה השלמה, כזו שמתמודדת על ניצחונות בגראנד טורים.

הוא נולד באוריול, דרום מערבית למוסקווה, ונכנס לענף כשכיתתו הוזמנה להתנסות באופניים כשהיה בן 11. כשהגיע לספרד בשנת 2000 לא רק הפך למקצוען בקבוצת באנסטו, עבורה רכב מיגל אינדוראין הגדול, אלא אף השתקע במדינה. כיום הוא גר בפמפלונה יחד עם אשתו ושלושת ילדיהם.

בספרד גם זכה מנצ'וב להצלחתו הענקית הראשונה, אחרי הישגים כמו המטפס המצטיין בדופינה ליברה והחולצה הלבנה בטור. לניצחון בוואלטה ב-2005, עם זאת, נלווה טעם מר, שכן נרשם רק בדיעבד לאחר שהמנצח המקורי, רוברטו הראס, נפסל בגלל סמים. מאז המשיך מנצ'וב למצב עצמו כאחד הרוכבים המגוונים והיציבים. ב-12 הופעותיו האחרונות בגראנד טורים הוא סיים שמונה פעמים בעשירייה הראשונה. ב-2007 זכה בוואלטה בשנית, הפעם כמו שצריך. שנתיים אחר כך הוסיף את התואר בג'ירו, כשבקטע האחרון הוא מגדיל את הפער חרף נפילה במהלכו. כשהגיע לקו הסיום, הרוכב השקט בדרך כלל השמיע זעקה והניף את ידיו. "זה היה הקטע הגאה בחיי", סיפר, "וזה הניצחון החשוב בחיי, בהפרש גדול".

הניצחון החשוב ביותר, עם זאת, ממשיך לחמוק ממנו. המקסימום אליו הגיע בטור הוא פעמיים מקום שלישי (ב-2008 שוב קודם בעקבות פסילת יריב). מי יודע מה היה עושה שם השנה, בהתחשב בחולשת קונטאדור. "דניס מנוסה, יודע להתמודד עם הלחץ ומה צריך לעשות כדי לזכות בגראנד טור", אמר אריק ברוקינק, שהיה מנהלו הטכני בראבובנק, "הניצחון בג'ירו חיזק מאוד את ביטחונו".

הג'ירו ההוא הפך להיסטוריה, גם ראבובנק. בטווח הרחוק, אומר הרוסי, הוא שואף לרכוב עוד שנתיים-שלוש, לחזור לטור ולהמשיך להתמודד על גראנד טורים. בטווח הקצר, העונה שלו מתנקזת לוואלטה. כמי שמאמין שהוא תמיד חזק יותר בגראנד טור השני של השנה מאשר בראשון, סיכוייו טובים.

"זו לא היתה שנה קשה, אלא שונה", אמר מנצ'וב ל"אל דיאריו דה נווארו", "האימונים שלי היו טובים ואני בכושר טוב. תוואי המסלול קשה, אבל אני מכיר את הטיפוסים ואת נקודות המפתח ויודע כיצד לרכוב שם. אני מרגיש רענן, יש לי רעב אמיתי לאופניים ותאווה אמיתית לזכות בוואלטה".

ניבאלי כבר פותח פערים

ליאופרד-טרק ו-וינצ'נזו ניבאלי היו המנצחים הגדולים של יום הפתיחה בוואלטה א'אספניה, אתמול. גם ללא האחים שלק, זכתה קבוצתם בקטע הראשון, מירוץ קבוצתי נגד השעון לאורך 13.5 קילומטרים בבנידורם. היא הקדימה בארבע שניות את ליקוויגאס של ניבאלי, אלוף השנה שעברה.

בכך יצר ניבאלי יתרון בסיסי של 25 שניות על חואקין רודריגס, שסיים יחד עם קאטושה במקום העשירי. דניס מנצ'וב במרחק 39 שניות מהאלוף.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ