נבחרת ישראל בכדורסל: כך מרדים אריק שיבק את נוביצקי וטוני פארקר

אייל גיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אייל גיל

הוא ניסה טקטיקה, הימר על כושר גופני ודרש חיבור חברתי, אבל כשכל אלה הכזיבו, הולך אריק שיבק על תיאוריית הפרופיל הנמוך. המתכון, כך נראה, בנוי על אישורי מחלה וחלוקת גימלים מופרזת, ראיונות מעט מדוכדכים, חילופים מפוקפקים והרמת כתפיים. האווירה הדיכאונית אתמול בבית מכבי רק חיזקה את התזה שדוגלת בניסיון להגיע קטנים ולצאת גדולים. הרי הסנטימטרים גם ככה נגדנו.

, וקשה לומר שמבחינים בכך על השחקנים או על הספסל. שיבק עדיין מחפש חמישיות, מנסה הגנות, מהמר על ציוותים וזועק לשמים כשהוא חוזה בעיוותים. לכן, בנבחרת כנראה הולכים בכל הכוח על הנמכת ציפיות: גרמו לכוכב הגדול עמרי כספי לעשות יוסי בניון ולדדות בצדי הפארקט; השאירו את אפיק נסים - הגארד היחיד שעשה אתמול הגנה ולא רק רוח - על הספסל עד לגארבג' טיים; הדביקו ליוגב אוחיון וירוס בבטן; ודפקו מחירי כרטיסים שערורייתיים כדי שהשחקנים לא יקבלו בטעות רוח גבית ויתעלו למראה ההמונים.

שיבק (משמאל) ועוזרו עודד קטש (תצלום: שרון בוקוב)

אלא אם מדובר בהטעיה מכוונת שפונה להרדמת נוביצקי וטוני פארקר, נבחרת ישראל לא נראית מוכנה לאליפות אירופה. זו שמתחילה בעוד שבוע וחצי בליטא. הניצחון בהפרש מכובד על פולין אולי יכול לסנוור, אבל מבט מעבר לנקודות הזכות והחובה מלמד הרבה יותר. התמונה עגומה למדי. החיבור עדיין לא שם, ההגנה לא מתואמת, התרגילים לא זורמים. בהיעדרו של כספי כעוגן ובלו כקלע אבסולוטי, נשארת טקטיקה בסיסית - להכניס כמה שיותר כדורים לליאור אליהו, להשתדל לקחת כמה שיותר ריבאונדים ולנסות לרוץ כמה שיותר למתפרצות.

לנבחרות מוגבלת כישראל - נטולת גבוהים אמיתיים, משופעת בגארדים בינוניים ובפורוורדים אחידים - צריך שיהיה משהו אחר, שונה ומגוון משאר הנבחרות. היא צריכה המון חוכמה, חיבור בלתי אמצעי בין השחקנים, טירוף הגנתי לא מתפשר, ריצה בלתי פוסקת למתפרצות ולא מעט שלשות. כרגע, לישראל אין כמעט דבר מכל אלה. והדברים נכתבים לאחר משחק מול יריבה מוגבלת וחלשה כפולין, ולא נגד אריות היבשות שימתינו בשאולאי.

כספי על אזרחי, אתמול (תצלום: ספי מגריזו)

מצד שני, יכול להיות ששיבק עובד על כולנו בעיניים, גורם לנו וליריבות לזלזל ולפקפק בבחורים שלו, ודואג לשלוח אותם בטירוף לאליפות. וכשזה התסריט האופטימי, חייבים להודות שהתחושה מעט פסימית.

תגובות