כדורגלני כל העולם - התאחדו!

השבתת הליגה בספרד והאיומים בהליך דומה באיטליה, מכניסים לעולם הכדורגל מושגים נשכחים כמו סולידריות ואיגוד מקצועי. קפיטליזם חזירי? קאסיאס, פויול, טוטי ודל פיירו דורשים צדק חברתי

עוזי דן
עוזי דן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עוזי דן
עוזי דן

כמעט שלושה עשורים לא היה כדבר הזה בספרד: ליגת הכדורגל המקומית הושבתה בגלל עיצומים של השחקנים ולא יצאה לדרך במועד. באיטליה עשוי לקרות דבר זהה בסוף השבוע הקרוב, בו אמורה להיפתח הסרייה A.

מה אתם חושבים על השביתות בליגות הבכירות באירופה? ספרו לנו בעמוד הפייסבוק של ספורט הארץ

בלב העניין עומדת - קלישאה שחוקה אולי, אבל נכונה מאוד - דרישה לצדק חברתי, או יותר נכון קריאה לסולידריות בסיסית ודרישה לזכויות עובדים. לצד קבוצות עשירות וכדורגלנים שמרוויחים משכורת שנתית של שמונה ספרות ביורו, קיימים בשתי הליגות הראשונות בספרד לא פחות מ-200 שחקנים שלא קיבלו משכורות מאז סוף העונה שעברה. מדובר בסכום כולל של 50 מיליון יורו, חוב של כ-250 אלף יורו בממוצע לשחקן. האם אתם הייתם עוברים בשתיקה על חוב כזה מצד המעסיק שלכם?

היום נשארים בחוץ. אוהדי אספניול מגלים שאין משחק (תצלומים: רויטרס ואי-פי)

למזלם של אנשי המעמד הבינוני והנמוך, מגיעה הפגנת הסולידריות גם מצד גדולי הכוכבים, חסרי הבעיות הכלכליות. כך, למשל, הקפטנים של ריאל מדריד וברצלונה, איקר קאסיאס וקרלס פויול, מגיעים לפגישות שמקיים ארגון השחקנים המקצוענים (AFE) ונמצאים בלב המאבק. מטרתם היא לסייע לחברים מהקבוצות הקטנות, שחלקם לא הביאו הביתה משכורת כבר חצי שנה.

מינהלת הליגה אמנם הציעה להעביר 40 מיליון יורו לקרן מיוחדת שתהיה אמונה על תשלום לשחקנים שלא קיבלו את כספם (כמעט תמיד בגלל שהקבוצות שלהם נכנסו לכינוס נכסים), אבל ארגון השחקנים טוען, ובצדק, שהסכום הזה לא מכסה אפילו את החוב הקיים. הליגה פשוט לא יכולה לשים סכום גדול יותר בצד. בעיה אמיתית, שאם לא תיפתר השבוע תגרור השבתה גם של המחזור השני ותכניס את הליגה הספרדית לכאוס מבחינת לוח הזמנים.

"יש לנו את הכדורגל הטוב בעולם, אבל הניהול שלו פשוט רע מאוד, ממש בושה", אומר חוסה מריה גיי, פרופסור לחשבונאות מאוניברסיטת ברצלונה ומומחה למצב הפיננסי של הכדורגל הספרדי, "הליגה לא שלטה במצבן של הקבוצות ועכשיו כולם משלמים מחיר, בייחוד השחקנים".

קסיאס

"הזכייה ביורו ובגביע העולם הפכה את ספרד לשם דבר ופתחה דלתות בפנינו", מוסיף גיי, "אבל שביתה שנגרמה עקב כך ששחקנים לא קיבלו כסף, מחזירה אותנו עשורים אחורה ותפגע קשות באמון של העולם בנו. זה זמן טוב לבנייה מחדש של הכדורגל הספרדי. אי אפשר להמשיך ככה, צריך לרדת מהעננים ולחזור למציאות".

מחיקת חובות נוסח ספרד

ההשבתה של הליגה אכן גורמת נזק רב. ראשית כל היא פוגעת במוניטין של לה-ליגה, מורידה את הביטחון במוסדות המנהלים אותה והופכת את אוהדיה הרבים בעולם לספקנים כלפיה. נדמה שבאנגליה, זה לא היה יכול לקרות.

ספרד היא אמנם אלופת העולם ואירופה, אבל ודאי לא אלופה בכל הקשור לניהול. בסך הכל הפסידו 20 קבוצות הליגה 100 מיליון יורו בשנה שהסתיימה ביוני 2010. החוב שלהן - וגם לריאל וברצלונה יש כזה - הגיע ל-3.43 מיליארד יורו, בעוד הכנסותיהן הסתכמו בפחות ממחצית מכך, 1.61 מיליארד.

עם 20% אבטלה, כלכלה מידרדרת ואופק שחור, מצאו שש קבוצות בליגה הראשונה ויותר ממחצית הקבוצות בליגה השנייה מפלט מנושים בדרך של כינוס נכסים. החוק הספרדי, הקפיטליסטי למדי, מאפשר פריבילגיות יוצאות דופן לבעלי ההון. כך, למשל, הסעיף בחוק הנקרא "Ley Concursal" (חוק התחרות) מאפשר לקבוצה או לחברה שנכנסה לכינוס נכסים, לא לשלם את חובותיה לנושים גם אם מדובר בעובדים ובמשכורותיהם. במקרה הזה, מדובר בשחקני כדורגל. הרבה ביקורת הושמעה על כך שקבוצות שלמעשה נמצאות בכינוס נכסים, לא משלמות משכורת בחסות החוק ובד בבד נשארות בליגה ואפילו מחתימות שחקני רכש חדשים.

טוטי

לשחקנים פשוט נמאס. האיגוד שלהם יודע שמדובר במכת מדינה ופועל בהתאם. התמיכה של שחקני נבחרת נערצים סוחפת גם רבים מהאוהדים לתת גב להחלטה על קיום שביתה. "אנחנו איגוד מקצועי וחבריו צריכים לתמוך אחד בשני, זה הפירוש של איגוד מקצועי", הסביר קאסיאס, קפטן הנבחרת.

אבל לא כולם מתפעלים מהסולידריות החברתית בין השחקנים. "אין להם בושה", התרעם נשיא חטאפה, אנחל טורס, בראיון ל"מארקה" לפני כמה ימים, "אם הם מפגינים כזו סולידריות, למה אינם מכניסים יד לכיס שלהם ועוזרים לשלם לשחקנים שלא קיבלו משכורות? אם הם בשביתה, מדוע הם מתאמנים? הרי אם השביתה תהיה מלאה ולא ישלמו להם, אז בסופו של דבר כל השחקנים יצטרפו לתורים לדמי האבטלה, כאלו שחמישה מיליון ספרדים כבר עומדים בהם". גם בין האוהדים קיימת אופוזיציה. אחרי שארגון השחקנים והליגה הודיעו על שביתה, בגלל ש"80% מהדברים נפתרו, אבל 20% לא", התרעם פפ הידאלגו, מזכ"ל AFEPE, ארגון המאגד מיליון אוהדי כדורגל. "חבל שעל 20% מחלוקת שובתים. העונה היתה אמורה להתחיל מוקדם יותר השנה ואוהדים רבים קבעו בהתאם לכך את חופשותיהם, והפסידו פעמיים. כרגיל, מי שנדפק אלו האוהדים".

ארגון צרכנים ספרדי, FACUA, אפילו קרא לאוהדים לתבוע את ארגון השחקנים על כרטיסים שנקנו למשחקים שנדחו, ביטול חופשות ועוד. מנגד, חלק גדול מהספרדים מבינים שלצד הניהול הבזבזני ולעתים שרלטני של קבוצות הכדורגל המקומיות, השחקנים אינם יכולים להרשות מצב בו חבריהם לא יקבלו משכורת.

גאטוסו נגד ברלוסקוני

גם באיטליה מבינים זאת היטב, וגם שם קיים סיכוי ממשי לשביתה בגלל אי הסכמה במשא ומתן לגבי החוזה הקיבוצי בין הליגה לארגון השחקנים (AIC). החוזה הקיבוצי מבטיח שכר מינימום, רגולציות של חוזי השכר ועוד. המחלוקת כאן נוגעת בסעיף אחד, כביכול זניח, אבל כזה שמראה בדיוק סולידריות חברתית מהי.

סעיף 7 מתייחס לשחקנים שקבוצות לא רוצות בהם, כלומר מובטלים. איגוד השחקנים רוצה להגביל את האפשרות של מועדון לשחרר שחקנים אם אין להם לאן ללכת, אבל הקבוצות מסרבות. "לא יחתמו, לא נשחק!", נחתם המכתב עליו חתומים 20 הקפטנים בסרייה A, מגאטוסו וסאנטי, דרך דל פיירו וטוטי ועד די נטאלה ודי ואיו.

פויול

מובן שסולידריות חברתית כזו - ולא לחינם היא מתרחשת במדינות בעלות עבר סוציאליסטי מפואר - גורמת מיד לפוליטיקאים קפיטליסטים וניאו ליברלים להגיב. שר בממשלת ברלוסקוני קרא לשחקנים "מפונקים" וחזר על דבריו של יו"ר מינהלת הליגה האיטלקית, מאוריציו ברטה, שלעג על כך ששחקן בסרייה A מרוויח בממוצע מיליון יורו בשנה. ג'יאנקרלו לנר, חבר פרלמנט, הוסיף בזעם: "שביתה?! חסרי בושה. אני מציע לקצץ מיד 60% בשכר של כל הטוטים והדל פיירואים".

אבל השחקנים באיטליה ובספרד מאוחדים. דמיאנו טומאסי, יו"ר ארגון השחקנים האיטלקי, אמר כי ביקר בכל מחנות האימונים של קבוצות הליגה וגילה ש"90% תומכים בעמדתנו ובשביתה, אם לא ייענו הדרישות".

עם כניסתו המתקרבת של הפייר-פליי הפיננסי של מישל פלאטיני, הסולידריות החברתית של שחקנים והבנה בחלק מהמקומות שבעלות פרטית/אוליגרכית היא לא בדיוק המבנה הנכון בעולם הכדורגל, ייתכן שהקפיטליזם החזירי יגיע לסופו גם בכדורגל האירופי מהר יותר משחשבנו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ