"יש לי שריטה, ללא ספק"

המגע הפיסי שמוביל לפגיעות לא מכוונות בזינוק, הקושי הנפשי בשחייה הבלתי נגמרת בלב ים, ההתמודדות עם גובה הגלים, המים המלוחים והמזוהמים, המדוזות, הטמפרטורות, ולקינוח - הצורך להגביר קצב לקראת הסיום. פלא שבגיל 17.5, יובל ספרא כבר מכור?

אורי טלשיר
אורי טלשיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי טלשיר
אורי טלשיר

שחייה במים פתוחים | אליפות אירופה באילת | היום עד 11 בספטמבר, שידורים ישירים בספורט 5

עבור רבים מהווה בריכת השחייה מקום מפלט שלו, בו ניתן להתנתק מהעולם ולחוות תרפיה מימית. יובל ספרא בחר, מרצונו החופשי, להשאיר על אש קטנה את בריכת הכלור הסגורה ולהתמקד מגיל 14 במים הפתוחים, שפירושם שחייה במעמקי הים, שם הפרטיות לא קיימת ואת הרוגע אפשר רק לדמיין.

"את הזינוק בים מתחילים המון שחיינים ביחד, והמגע הפיסי בלתי נמנע", הוא מתאר את התענוג, "בדרך כלל לא נותנים מכות בכוונה, אבל צריך להיות חזק מנטלית ולהיות מסוגל לספוג מכות. לאורך המשחה זה נהיה פחות אלים, ולקראת הסוף כולם רוצים לתפוס מקום ומגבירים את הקצב. עלי להתמודד עם כל מיני תנאים - מזג האוויר, גובה הגלים, מליחות המים, סוגים שונים של מדוזות וטמפרטורת מים משתנה. יש ילדים שלא רוצים לשחות כשיש יותר מדי משתנים, אבל אני אוהב לשנות אווירה מהפס השחור בקרקעית הבריכה".

כשחיין מים פתוחים, מכור ספרא בן ה-17.5 לבלתי צפוי. "אם בבוקר התחרות יורד גשם, צריך לקבל את זה באהבה ולהתכונן. יש כאלה שרוצים רק מים רגועים, מסלול שיהיה שלהם ושיעזבו אותם בשקט, וזה גם מקובל. לא כל אחד חייב להיות משוגע. אני אוהב את האתגר, שואף לבדוק את עצמי ולהגיע אל קצה גבול היכולת בתנאים החדשים שניצבים בפניי. אני חייב להתגבר על מכשולים, שמוסיפים הרבה אקשן לשחייה. בעיניי, זה מאוד מהנה ושונה מהבריכה הנעימה. יש לי שריטה, ללא ספק. כל אחד ומה שעושה לו טוב".

ספרא נולד בחיפה, גדל בקרית אתא ואז עבר עם משפחתו לשבע שנים בניגריה. שם, בבית הספר האמריקאי, קפץ לראשונה לבריכה השחייה. כאשר שבה לארץ, התמקמה משפחת ספרא בתמרת שבעמק יזרעאל. הבריכה בנהלל הפכה לביתו השני של יובל, שהתאמן בהדרכת אנדרי טוט.

לפני כארבע שנים זינק ספרא לתחרות ראשונה בכנרת, ומאז התמכר לחוויית המים הפתוחים. "ראיתי שאני יותר טוב בזה והבנתי שיש לי עתיד. האימונים הפכו קשים יותר עם המון קילומטרים בבריכה. דרושה הרבה סיבולת וחייבים להיות חזקים בראש. בהתחלה אתה שומע על מרחק כמו עשרה קילומטרים ונרתע, אבל כשאתה שוחה את זה, אתה מגלה שזה לא כל כך נורא ועובר יחסית מהר".

"תוך כדי המשחה אני מתקשה", מספר ספרא, "אבל חושב על העבודה הקשה שעשיתי כדי להגיע מוכן. אחרי כל השעות שהשקעתי בבריכה, אין סיכוי להרים ידיים ולזרוק את זה לפח. זה מאוד ביגר אותי. היתה לי מטרה והיה עלי להקריב למענה בגיל שילדים אחרים עוד לא ידעו מה זה לקבל החלטה".

לא יכול להיגמל

בסוף מאי הגיע ספרא לתחרות סבב באנטליה בידיעה שמקום בין חמשת הראשונים במשחה לחמישה קילומטרים יקנה לו את הכרטיס לאליפות העולם לבוגרים. "חזרתי ממחנה בתנאי גובה והייתי מוכן פיסית, הבעיה היתה רק בראש", הוא נזכר, "התחלתי את המשחה והרגשתי מצוין. סיימתי שני ויצאתי מהמים עם חיוך ענק על הפנים. ידעתי שעשיתי את זה, וזה היה כיף לא נורמלי".

באליפות העולם בסין סיים במקום ה-37 במשחה האולימפי לעשרה קילומטרים, ובחצי המרחק הבריק ודורג 18. "עם הזמן לומדים את האסטרטגיה של חלוקת הכוחות. המשחה לחמישה קילומטרים היה אחד הטובים בחיי. באליפות העולם אתה מבין שמוטלת עליך אחריות. היה מאוד מרגש כשהשחיינים הטובים בעולם התחרו ממש לידי. טבילה במים של הגדולים היוותה נקודת ציון בקריירה, רגע מאוד חשוב בחיים, שנתן לי מוטיבציה ורעב להמשך. בתחרות הבאה אולי אתרגש קצת פחות מהמעמד, אבל עדיין אתרגש מהתחרות ומהציפיות. אי אפשר להיגמל מההתרגשות הזו לעולם, זה מה שמניע אותי".

אחרי ששחה במגוון תנאים - מים מזוהמים בתחרות אחת, 33 מעלות שנתנו תחושה של ג'קוזי בתחרות אחרת, גלים בלתי נתפשים ועקיצות ממדוזות ("חלק מהחוויה, דברים שתמיד תזכור"), יזנק ספרא לאליפות אירופה באילת. "אני מכיר את הים מצוין בגלל מחנות האימונים והתחרויות שעשיתי שם, וזה יתרון אדיר על פני המתחרים שיגיעו מחו"ל. זו תהיה תחרות ברמה מאוד גבוהה, עם כל התותחים. צפויים מים שקטים, טמפרטורה נוחה של 24 מעלות ואתה מרגיש בבית. כל מי שסביבך ישראלי ומעודד אותך".

למרות שמדובר בענף פחות פופולרי, מאושר ספרא מהדרך שבחר. "לפני אליפות העולם הציגו את שחייני המשלחת", הוא משחזר. "עברו אחד-אחד והסבירו מיהו - גל נבו, גיא ברנע. ואז המצלמה הגיעה אלי, ולשדרנים לא היה מושג מי אני", הוא מצחקק, "אני אף פעם לא מתחרט על דברים שאני עושה, לא מסתכל אחורה, רואה את ההתקדמות ושמח על ההחלטה לשחות במים הפתוחים".

נציגי ישראל

* גברים

מיכאל דימיטרייב (5 ו-10 ק"מ)

יובל ספרא (5 ו-10 ק"מ)

שחר רסמן (10 ו-25 ק"מ)

יוני בר אלי (5 ו-25 ק"מ)

* נשים

לי כהן (5 ו-10 ק"מ)

חן פינסלי (5 ו-10 ק"מ)

רותם עמית (5 ק"מ)

נגה פרי (10 ק"מ)

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ