דעת מומחה - פסיכולוג | התשובה לשייקספיר

דעת מומחה - פסיכולוג

שרגא שדה, דעת מומחה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרגא שדה, דעת מומחה

בעידן המודרני אנו עדים להיכרות גוברת עם אנשי ציבור, ספורטאים ועסקנים משלל ענפים. שוב ושוב נשאלת השאלה - מי ראוי להיקרא ספורטאי גדול?

לדעתי, ניתן לומר שהתשובה לשאלה כה מורכבת קשורה לאופן בו מתרגם ספורטאי את תיפקודו במגרש הספורט כדי להצליח להתמודד גם במגרש החיים. לא אחת נאמר כי הספורטאים אמורים להוות מודל חיקוי לאחרים, ודאי לילדים ולנערים, אולם דוגמאות הפוכות לא חסרות - ספורטאים שמסתבכים בשערוריות הימורים, סמים ובגידות.

המצב הנ"ל מביא את הספורטאי לשאול את עצמו, כמו המלט נסיך דנמרק: "להיות או לא להיות? זאת השאלה: מה נעלה יותר - לשאת באורך רוח חיצי גורל אכזר, אבני מרגמותיו, או אם חמוש לצאת מול ים הייסורים, למרוד וקץ לשים להם? למות, לישון ולא יותר".

לדעתי, המלט נתון בדילמה בין ה"להיות" - המייצג את אהבת החיים, החיבור למרכיבי היום-יום שמחזקים את הדימוי העצמי שלנו, ההתמודדות, ההישגים והחשיפה לציבור הרחב - לבין הפחד מהכישלון, החשש להיעלם ולהפוך לאפרורי ולא מוכר.

המלחמה המתמשכת בה נמצאים הספורטאים המצטיינים, שנחשפים כמעט לעין כל, מטרתה לעזור לספורטאי לשמור על דימוי עצמי ולהיות מחובר לעצמי אמיתי ואותנטי, שיאפשר לו לחיות בשלום עם עצמו ועם הסובבים אותו. בנקודה מסוימת בתהליך, מתחיל לגבור החשש שההישגים הספורטיביים לא יספיקו על מנת להמשיך להיות מוכר ונערץ. כדי למנוע מצב זה, מתחבר הספורטאי ל"לא להיות" ולעצמי כוזב. מצב בו הוא מחפש דרכים, לעתים הרסניות, שישאירו אותו בכותרות.

לכן, כאשר חוזרים לשאלה הפותחת, התשובה היא שספורטאי גדול הוא מי שנותר מחובר ל"להיות", גם במחיר לחצים, ציפיות וסיכוי למצוא עצמו בשלב מסוים פחות בחזית הפרסום. זה שמשקיע עצמו ב"להיות" חבר, בעל/אישה, איש עסקים, ללא צורך להתחבר למרכיב ההרסני ו/או האובדני. בקיצור, "להיות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ