יואב בורוביץ

זה קרה לפני חמישה שבועות, בסיבוב השני באליפות ארצות הברית הפתוחה. במהלך המשחק מול סלואן סטיבנס האמריקאית, המדורגת 106 בעולם, שחר פאר פשוט יצאה מאיפוס.

מה אתם חושבים על שחר פאר? דברו איתנו בעמוד הפייסבוק של ספורט הארץ

"כבר בתחילת המערכה הראשונה היא שמה לב שאביה דובי יושב בצמוד למאמן שלה, הרולד סולומון", מספר עד ראייה שישב ב"אזור המשפחות", הסמוך מאוד למגרש, "אחרי הרבה מאוד נקודות שחר הסתכלה לכיוון המאמן, וכשראתה שאבא שלה צמוד אליו היא התפרצה עליו באמצע המשחק ודרשה שיזוז. דובי פאר עלה שורה אחת למעלה והצדה, אך שחר נותרה עצבנית והפסידה בשתי מערכות. כשעמדה לרדת מהמגרש, אבא שלה עמד ומחא לה כפיים, והיא התחילה לגעור בו: 'לך מפה', 'אמרתי לך שלא תהיה פה', 'מה אתה עושה'. ראית מולך טניסאית שפשוט לא מצליחה לעמוד בלחץ".

בסביבת פאר מוסרים כי "שחר ביקשה שאביה יזוז במהלך המשחק והוא זז. הטענה שהתפרצה עליו לאחר המשחק היא שקר וכזב".

שחר פארצילום: גטי אימג'ס

רגע לפני סיום שנתה השביעית כמקצוענית נמצאת פאר בעיצומו של משבר, מהחמורים בקריירה שלה. לאחר שהעמידה בשנתיים האחרונות מאזנים של 24-41 (2009) ו-21-47 (2010), העונה היא ניצחה 23 פעמים בלבד מול 20 הפסדים (ראו אחוזי הצלחה). ביום שני תצא מרשימת 35 הטניסאיות הבכירות בסבב ה-WTA. מי כבר זוכר שבינואר היא דורגה במקום ה-11 בעולם, והיתה מרחק נגיעה מהעשירייה הראשונה.

"אני יודע שהטופ 10 זה ביג דיל בישראל", אמר ל"ספורט הארץ" המאמן סולומון, "אבל אצלנו זה לא כך, זה רק מספר. המטרה היא ששחר תהיה הטניסאית הכי טובה שהיא יכולה להיות. אם זה אומר להיות מדורגת 11 זה בסדר, או חמישית, או שנייה. מה שזה לא יהיה".

"לתואר 'טופ 10' אין הרבה משמעות מלבד הסמליות", מסכים קפטן נבחרת הפדרציה, ליאור מור, שלפני פחות מחודש התאמן עם פאר, "ייתכן שהיתה לשחר אכזבה מכך שלא הגיעה לטופ 10, אבל אני לא יודע אם זו הסיבה לכך שהיא לא מצליחה כרגע. מהאימונים איתה היא נראית לי בכושר נהדר. אין לי מושג מדוע היכולת מהאימונים לא מתרגמת למשחקים".

לא עוברת סיבוב

שבע פעמים השנה הודחה פאר מטורניר בסיבוב הראשון. שבע פעמים נוספות הפסידה בסיבוב השני. בין השאר נחלה מפלות מול טניסאיות המדורגות במקומות 64, 73, 86, 89, 106, 150 וגם 429 בעולם. לאחר שבין 2006 ל-2009 הופיעה בשישה גמרים וניצחה בחמישה מהם, השנה הגיעה פאר לגמר בודד, בטורניר וושינגטון הקטן יחסית, כשבדרך היא מנצחת רק שחקניות המדורגות נמוך ממנה. מאז זכייתה האחרונה בתואר, בטורניר טשקנט, חלפו כבר יותר משנתיים.

"שחר כבר סבלה מנפילות", מציינת ציפי אובזילר, ידידה קרובה ועד לפני שנתיים שותפתה בנבחרת הפדרציה, "לפחות פעמיים היו לשחר ירידות דרמטיות, והיא הצליחה לבצע קאמבקים מאוד מרשימים ולחזור חזקה יותר. לכן, גם עכשיו מוקדם מאוד להספיד אותה".

אם בעבר נסבו רוב הביקורות סביב החלפות המאמנים הסיטוניות - יותר מעשרה הדריכו את פאר מאז גיל הנוער - הרי עתה המצב שונה. את אחת התקופות הרעות בקריירה היא חווה בפיקוחו הרציף של איש מקצוע אחד, הרולד סולומון.

"קטונתי מלהעביר ביקורת על סולומון", טוען עודד טייג, מאמן ישראלי בכיר שהדריך את פאר לפני חמש שנים והוליך אותה מהמקום ה-30 בעולם ל-15, "אבל אני שומע שפאר עובדת המון על נקודות כביכול חלשות שלה, כמו הגשה, ואולי זה גורם לכך שגם ההיבטים החזקים ביותר אצלה נראים השנה פחות חזקים". טייג מתכוון לחבטת גב היד, להחזרה ולכמות הטעויות הבלתי מחויבות - אלמנטים בהם הצטיינה, עד השנה.

שחר פאר. "זה תלוי רק בה", אומרת אובזילרצילום: רויטרס

"לפעמים לוקח למאמן יותר זמן להתחבר לשחקנית", מציין מור, "אולי העבודה עם סולומון תישא פרי בקרוב, אבל ברור שבינתיים התוצאות לא מספיק טובות".

"לשחר היו הרבה מאוד הפסדים צמודים וברור שהיא בתקופה לא טובה, אבל זה נובע מכך שיש לנו תכנית ארוכת טווח ואנחנו עובדים על לא מעט אלמנטים", משיב סולומון, "קשה לשנות באמצע העונה, אז אנחנו לוקחים כמה צעדים לאחור בתקווה ללכת קדימה בעתיד".

סולומון מציין אלמנטים כמו הגשה, חבטת כף היד, עלייה לרשת וסיום נקודות. "בפגרה", הוא אומר, "נעבוד על עוד כמה אלמנטים טכניים שדורשים שיפור. גם על האספקטים החזקים שלה אנחנו צריכים לעבוד ועובדים, אבל גם על כושר גופני. שחר חייבת להיות הכי חזקה וזריזה שאפשר כדי להתמודד".

בראש של פאר

סולומון, שלפני שלושה עשורים דורג חמישי בעולם, הדריך בעבר את מרי ג'ו פרננדז, ג'ניפר קפריאטי ואפילו את מוניקה סלש וג'ים קורייר. "הוא איש מקצוע גדול", טוענת אובזילר, "כטניסאי הוא היה ידוע כשחקן הגנתי (1.68 מטר) שיודע לרדוף אחרי כדורים ולהילחם. זהו בעיקרון גם הטניס של שחר ולכן קצת מפתיע שהחיבור לא עובד טוב יותר עד עכשיו". בסביבת פאר, אגב, מתעקשים כי "היחסים בין שחר להרולד הם הכי טובים שאי פעם היו לה עם מאמן. היא מאוד סומכת עליו".

הטניס הנשי, יותר מבכל נקודת זמן אחרת, מתבסס על אתלטיות וחבטות חזקות - לא סימני ההיכר של פאר. "היא גריינדרית", מציין טייג, "רודפת אחרי כדורים, נלחמת ומתישה את היריבות. לכן יש לה גבול מסוים, שאינו הכי גבוה, אך היה גבוה מספיק כדי שתגיע כמעט לטופ 10. כלומר, יש לה תכונות מצוינות אחרות. הבעיה שלאחרונה הן באות פחות לידי ביטוי".

גם אובזילר סבורה כי "מול טניסאיות חזקות עם סרב גדול, שחר תמיד התקשתה, אבל לא כל הטניסאיות חובטות כל כך חזק ולטניס של שחר עדיין יש מקום. ברור שהמשחק וההצלחות שלה, כמו אצל כל טניסאית אחרת כמעט, הם בראש ובראשונה פונקציה של ביטחון".

פארצילום: ניר קידר

"שחר צריכה לחזור להיות הטניסאית שטועה פחות, שגורמת ליריבות לטעות, שמפעילה עליהן לחץ מנטלי ומשחקת עם יותר שכל מהן", סבור סולומון, "אני מאוד אופטימי וחש שגם שחר מרגישה כך. בקריירה של כל טניסאי יש תקופות פחות טובות. הטובים שורדים את זה וחוזרים טובים יותר".

נועם אייל, פסיכולוג הספורט של הסגל האולימפי של ישראל ומי שעבד עם פאר ואנדי רם, סבור כי "בטניס יש חשיבות מכרעת לאלמנט המנטלי, ובניגוד מסוים לענפים אחרים, קשה בו מאוד להחזיר ביטחון. שחקנים שמפסידים בסיבובים הראשונים מוצאים עצמם מול שבוע חופשי שלם, בו הם רק מתאמנים וחושבים על ההפסד. יש להם מרווח גדול מאוד בין משחק למשחק, בניגוד לטניסאים שמנצחים יותר. בטניס הנשי גם יש הרבה פחות ממערכת התמיכה של טניסאיות עמיתות. כל אחת מאוד מבודדת ונמצאת רק עם המאמן שלה או קרובי המשפחה. אצל הגברים יש הרבה יותר אחווה ושיתוף בין הטניסאים, דבר שיכול לעזור בעת משבר".

חיה בריאליטי

פאר, שלפני מספר חודשים נפרדה מבן זוגה, מאמן נבחרת הפדרציה תומר דנק, מתקשרת עם העולם בעיקר באמצעות הרשת החברתית טוויטר. מעטים מהציוצים שלה מתייחסים לטניס או לחיים, ומרביתם מתמקדים בפרטים טריוויאליים, כולל התייחסות מוגברת במיוחד לתכנית הטלוויזיה האהובה עליה עד לאחרונה, "הדור הבא 24/7".

אנשים שעבדו עמה בעבר טוענים כי "שחר לא אוהבת לדבר עם התקשורת בתקופה של הפסדים. היא לא כל כך חולקת בתחושותיה ומשאירה דברים במעגל הקרוב, אך ההפסדים נורא קשים לה. לאחר כמעט כל הפסד היא בוכה".

"שחר לוקחת הפסדים קשה. כך מתייחסים להפסד כמעט כל השחקנים הטובים באמת", אומר סולומון, "היא מוכנה לעשות הכל כדי לנצח בכל מחיר. היא עובדת מאוד קשה, מחויבת לגמרי למשחק. יש לנו תכנית, כי הגענו למסקנה שיש דברים שדורשים שיפור. לכן אנחנו עובדים עליה מבלי לסטות ממנה".

לחצו להגדלה

אתמול הודיעה פאר כי לא תשתתף בשני הטורנירים שנותרו לה השנה כתוצאה משבר מאמץ. עונת 2011, המאכזבת כל כך, הסתיימה בצורה הגרועה ביותר. עם זאת, לא צריך לייחס משמעות מיוחדת לשנה קלנדרית, אלא רק לדינמיקה המתהווה. בגיל 24.5, כשהיא טניסאית ותיקה, לא מצליחה פאר ליצור מומנטום שיקרב אותה לשיאה.

"זה עסק מאוד קשה", מציינת אנה סמשנובה, הטניסאית הטובה בתולדות ישראל לפני הפצעתה של פאר, "אנשים לא מעריכים כמה שנים שחר בטופ 20-30 בעולם. אז כנראה שהיא ברמות האלה וכנראה שהיא גם יכולה לחזור לשם. מצד שני, כל הזמן יש צעירות מוכשרות שרוצות לקחת את המקום שלה".

שתי ההנחות הללו מדויקות, אלא שפאר לא חוותה רצף תוצאות כה שלילי בעבר, לפחות זה הקרוב. "לכן העונה הבאה היא שנת מבחן גדולה מאוד", סבורה אובזילר, "שחר עשתה קאמבקים בעבר ואולי יודעת מה צריך לעשות, אבל ברור שככל שמתבגרים קשה מאוד להחזיר את היכולת המאוד גבוהה. אחרי הכל, זה תלוי רק בה. יש לה פוטנציאל מסוים שבשנה האחרונה לא מומש. לכן ברור שאם תממש, היא תדורג הרבה יותר גבוה".

השאלה כמה גבוה. או ליתר דיוק, עד כמה גבוהה התקרה שלה. פאר אמנם כמעט הגיעה לטופ 10, אך גם בתקופות טובות בעבר התקשתה לשמור על יציבות בדרגות הגבוהות ביותר. ייתכן שהטניס שלה, לפחות בהיבט של הדרוג, כבר די מוקסם. "אי אפשר לדעת את זה", טוען טייג, "זאת השאלה הגדולה - האם ראינו את השחר פאר הטובה ביותר שיכולה להיות, או שנראה אותה בעתיד. ספק אם מישהו, כולל שחר, יכול לדעת את התשובה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ