אשר גולדברג
אשר גולדברג

נבחרת ישראל נהנית כיום ממשחקי אימון רבים (גם אם הם בחו"ל בגלל המצב הביטחוני הרעוע), אך בשנות החמישים הדברים נראו אחרת. בדצמבר 1950 הפסידה ישראל לטורקיה במשחק ידידות 3-2, לאחריו עזב המאמן ההונגרי ולאדיסלב סקלי את תפקיד המאמן. מאז, ובמשך שלוש שנים לא קיימה הנבחרת אף משחק במסגרת רשמית.

המשימה הקרובה של הנבחרת היתה מוקדמות גביע העולם 1954 בשווייץ. לתפקיד מאמן הנבחרת מונה ג'רי בית הלוי, מאמנה של האלופה, מכבי ת"א. לצידו, בתפקיד שהיה מקובל אז בעולם, שימש ארתור בר כמרכיב הנבחרת. בר נולד ב-1874 ושיחק בקבוצת ספרטה פראג הצ'כית. בשנת 1909 היה ממייסדי קבוצת הכח וינה, בשורותיה שיחק שנתיים לפני שעבר לתפקיד ניהול. בר נחשב למומחה כדורגל באוסטריה והוא הוביל את הכח לזכייה באליפות אוסטריה ב-1925. בשנות ה-30', עם עליית הנאצים לשלטון, הגיע לישראל יחד עם אנשי כדורגל מווינה. את משרת מרכיב הנבחרת הלאומית קיבל בר ב-1940 ובתפקיד זה עבד עם המאמנים לאיוש הס, סקלי וג'רי בית הלוי.

כאמור, המשימה של נבחרת ישראל היתה מוקדמות מונדיאל 1954. משחקי ההכנה של הנבחרת היו במסגרת המכבייה הרביעית, ולאחריהם קבעו בית הלוי ובר את הסגל לשני משחקי החוץ הראשונים באתונה ובסקופיה.

אחרי בקשות רבות של המאמן והמרכיב, הוחלט לאפשר לנבחרת ישראל לקיים מחנה אימונים בן שבוע בפנסיון שקט ברעננה קודם ליציאה ליוון ויוגוסלוויה. קופת ההתאחדות לכדורגל היתה ריקה אז, ותעיד על כך הפנייה למשרד האוצר בבקשה לדחות את תשלום מס הנסיעות למשלחת עד אחרי המשחקים בארץ עם יוון ויוגוסלוויה. האוצר סרב וההתאחדות נאלצה להלוות 2,500 לירות כדי לממן את המס.

המשחק הראשון היה באתונה. הנבחרת הגיעה לבירת יוון ביום חורף סגרירי וגשום. המשלחת שוכנה במלון אקרופוליס פאלאס והמשחק היה אמור להיערך במגרשה של פאנאתינייקוס, איצטדיון בו שיחקה נבחרת ישראל ב-1938 (הפסידה 1-0) כאשר המאמן ג'רי בית הלוי היה שחקן מן המניין. כותרות העיתונים ביוון שיבחו את נבחרת ישראל והזהירו מפניה: "היזהרו מהחתול הישראלי גלזר". הסיבה - שבועיים לפני כן ביקרה נבחרת אתונה בישראל והפסידה בבאסה לנבחרת ת"א 5-0, כאשר שלושה שערים היו של גלזר. ביוון דיברו על נקמה.

30 אלף צופים מילאו את האיצטדיון ב-1 בנובמבר 1953. הרחובות בישראל היו ריקים מאדם, כאשר כולם צמודים למקלטי הרדיו וקשובים לשידור של נחמיה בן אברהם. ישראל עלתה בהרכב הבא: חודורוב, שוויצר, ליטבק, בלוט, שניאור, אלי פוקס (קפטן), טוביאש, גולדשטיין, גלזר, סטודינסקי (גינזבורג), מרימוביץ'. היוונים תקפו כמעט לאורך כל המשחק, אבל הסתפקו בשער בודד בדקה ה-52. המקשר היווני, באביס, בעט מעמדה נוחה והכדור חמק מידיו של חודורוב ונעצר ברשת, 1-0.

נבחרת ישראל עשתה את דרכה ברכבת מאתונה לסקופיה. הכותרות לפני המשחק עסקו בהשתתפותם של ארבעה משחקני יוגוסלוויה זמן קצר קודם לכן, בנבחרת אירופה שסיימה בתיקו 4-4 בוומבלי מול אנגליה: השוער ביארה, צ'ייקובסקי, ווקץ' וזבץ'. מי שהגיע למלון הישראלי היה זלטקו צ'ייקובסקי המפורסם, שישב עם שחקני ישראל והמאמן בית הלוי והעלה זכרונות מהמפגשים הקודמים בשנת 1949, כשיוגוסלוויה ניצחה את ישראל במוקדמות מונדיאל 0-6 1950 ו-2-5 בת"א (צמד של גלזר). היוגוסלווים הפעם היו מפחידים יותר. השמות דנקוביץ', סטפן בובק, בושקו, מילוטינוביץ' ורייקוב הדהדו בכל אירופה.

לישראל היו שני פצועים: שוויצר וסטודינסקי. רק סמוך ליציאה למגרש אספו ארתור בר וג'רי בית הלוי את השחקנים והקריאו את ההרכב. כאשר בית הלוי נקב בשמו של רחביה רוזנבוים הצעיר מהפועל ת"א, הופרע השקט המתוח בחדר ההלבשה בצחוק פרוע של שייע גלזר. בית הלוי הורה לגלזר לצאת מחדר ההלבשה ולהמתין לו באוטובוס, אבל השניים יישרו את ההדורים וגלזר שיחק.

אבל גם עם גלזר, ישראל הפסידה 2-0 לאחר שהציגה משחק הגנתי, נעדר כל ניסיונות להבקיע. לאחר המשחק החלו בארץ ויכוחים סוערים על הדרך של בית הלוי. בהתאחדות לא אהבו את שיטת המשחק שלו וקראו לו בונקריסט.

לבון מרוצה

הנבחרת חזרה ארצה ונותרו לה שלושה חודשים עד לגומלין עם יוון. בארץ שאבו עידוד מהידיעות שהגיעו מאתונה: כל שחקני נבחרת יוון, להוציא את המגן רוסידיס, הושעו על ידי ההתאחדות היוונית בעקבות דרישותיהם הכספיות. התקשורת הישראלית יצרה את התחושה כי ישראל עתידה להשיג ניצחון היסטורי במוקדמות גביע העולם. איש לא האמין כי נבחרת ב' של יוון תתפוס את ישראל ב-8 במארס 1954 ביום השחור ביותר בתולדותיה, ודווקא לעיני 60 אלף צופים באיצטדיון ר"ג.

בר ובית הלוי העלו את ההרכב הבא - חודורוב, וויס, ליטבק, בלוט, שניאור, פוקס, ישראלי, גולדשטיין, גלזר, רוזנבוים וסטודינסקי - אבל על המגרש ישראל לא היתה קיימת. המחצית הראשונה הסתיימה ללא שערים, בית הלוי השתולל בחדר ההלבשה אבל זה לא עזר. היוונים, שבאו לשמור על כבודם, ניצלו שני מצבים וחזרו עם קופה מלאה. בדקה ה-61 הבקיע פאנאקוס, בדקה ה-84 עשה זאת קאמארה. 2-0 והלם בר"ג.

שר הביטחון, יצחק לבון, ישב ביציע האורחים של קציני צה"ל הבכירים וסיכם את המשחק: "מאחר שלא היו כאן הרוגים או פצועים אפשר להיות שבעי רצון". המרכיב ארתור בר הלך לתקשורת ואמר: "ג'רי ואני עשינו טעות כשלא החלפנו שחקן עד לדקה ה-44".

העיתונות קטלה את שחקני הנבחרת ודרשה לבצע שינויים גדולים לקראת הגומלין עם יוגוסלוויה. באותו זמן סיירה נבחרת ב' של ישראל בקפריסין והשיגה תוצאות מצוינות. בר ובית הלוי החליטו לנפות מההרכב את הקפטן הוותיק והכוכב הגדול של נבחרת ישראל אלי פוקס, מה שנחשב אז לדבר בלתי נתפש. גם ישראל וויס, סטודינסקי ורוזנבוים נשארו בחוץ. במקומם נכללו בהרכב חנוך מורדכוביץ' מהפועל ר"ג, אמנון כרמלי ממכבי פ"ת ומרימוביץ'. האוהדים, שנשבעו לא לחזור ולראות את נבחרת ישראל, מילאו את איצטדיון ר"ג.

לפני המשחק הבטיח זלטקו צ'ייקובסקי: "גם אם ישראל תעשה בונקר כמו בסקופיה, ננצח לפחות בשני שערים הפרש". וכמו בסקופיה, גם הפעם בונקר ישראלי. הרחבה היתה חסומה וההרכב הישראלי שכלל את חודורוב, שוויצר, מורדכוביץ', ליטבק, בלוט, שניאור, בןדרור, כרמלי, גולדשטיין, גינצבורג, מרימוביץ' וגלזר כמעט לא נח. 10 דקות לסיום, כשהיה נדמה כי ישראל מחלצת תיקו אפס ענק, פרץ רייקוב מהאגף והגביה, חודורוב טעה כאשר לא יצא אל הכדור וזבץ גבה הקומה נגח פנימה, 1-0.

יוגוסלוויה, שניצחה את יוון בשני המפגשים ביניהן, העפילה למונדיאל בשווייץ.

תאריך: 8 בנובמבר 1953

מקום: סקופיה, יוגוסלוויה

אירוע: מוקדמות גביע העולם 1954, יוגוסלוויה - ישראל

לא הכין את נעליו לחורף

נבחרת ישראל לא התכוננה למגרש הבוצי והחלקלק בסקופיה. השוער יעקב חודורוב עלה לשחק עם נעלי גומי שרכש במסע של הפועל ת"א לאנגליה, למרות שאיציק שניאור הזהיר אותו מפני החלקה. בדקה ה-3 הגביה זבץ כדור לרחבה, חודורוב נראה מוכן לקלוט אותו, אבל לפתע החליק ומילוטינוביץ' הצעיר ניצל זאת וכבש. עד שהכדור הונח על קו האמצע רץ חודורוב להחליף נעליים עם השוער המחליף אברהם בנדורי. מכאן כבר הפגין חודורוב יכולת גבוהה, הרבה בזכות העובדה שעשרה משחקני נבחרת ישראל הגנו על רחבת השער. רק גלזר המתין לכדור על קו האמצע.

במחצית נכנס לחדר ההלבשה ציר ישראל ביוגוסלוויה, ד"ר עזרא יורן, ונשא נאום ציוני בפני השחקנים: "אני בא עכשיו מפגישה עם הנשיא טיטו. גם הוא מתעניין בתוצאת המשחק". השחקנים קמו וצעקו "אחד בשביל כולם, כולם בשביל אחד".

בדקה ה-80 שיגר הבלם היוגוסלווי, מילווואנוב, כדור אדיר ממרחק 40 מטר. חודורוב ניסה לקלוט, אבל נפגע מעוצמת הבעיטה וסדק את כתפו. בנדורי כבר עשה הכנות להיכנס למשחק, אבל אז נשמעה בכל האיצטדיון הצעקה של איציק שניאור: "יענק'לה אתה לא יוצא. אתה תמות במגרש יחד איתנו". חודורוב נשאר עד לסיום, 1-0.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ