עניין של זמן |

הפועל חמש דקות תל אביב

חמש דקות לקח לאלי טביב למנות את קשטן, וחמש נוספות כדי לפטר אותו. תרבות של חמש דקות היא חוסר תרבות, וחמש דקות הן די והותר כדי להרוס מועדון

אלון עידן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלון עידן

ב-4 ביוני 2011 שהה דרור קשטן בחופשה בארצות הברית. באותו יום צלצל הטלפון הסלולרי שלו, על הקו היה הבעלים החדש של הפועל תל אביב, אלי טביב. לפי עדות השניים, הם שוחחו למשך לא יותר מחמש דקות. הם לא היו צריכים יותר מזה כדי לסכם: מאמן הפועל תל אביב לא יהיה יוסי אבוקסיס.

קשטן, שידע שאבוקסיס אמור להיות המאמן הבא אחרי אלי גוטמן, העדיף לעצום עיניים במשך אותן חמש דקות. הוא ידע שבחמש דקות של שיחה טרנס-אטלנטית, הוא לוקח חלק בתרגיל מסריח שרוקם טביב כדי לנקום באבוקסיס, שנתפש על ידו כאיש מחנה מוני הראל, הנמסיס מהפרק הקודם. הוא ידע ושיתף פעולה. אחרי הכישלון הגדול בנבחרת, חמש דקות של עצימת עיניים תמורת חזרה לבמה הגדולה של הכדורגל הישראלי נתפשות כעסקה לא רעה.

כשנחת בישראל אחרי חמישה ימים, העדיף קשטן לתקוף את כל העולם, בעיקר כדי לטשטש את רגש האשמה. "יוסי אבוקסיס לא חתם בהפועל ת"א בגלל שהוא לא הגיע להבנות עם אלי טביב", אמר, "אני הייתי בארצות הברית, טביב הרים אלי טלפון ובמשך חמש דקות סיכמנו את הגעתי להפועל תל אביב". חמש דקות, כאמור. אותן חמש דקות שהספיקו לטביב כדי לסגור מעגל ולפטר את האיש שהעדיף לעצום עיניים.

אותן אמונות תפלות, אותו קשטןצילום: אילן אסייג

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים מספורט הארץ ישירות אליכם

אבל קשטן הוא לא הסיפור. למרות חלקו בעוול שנעשה לאבוקסיס, שיתוף הפעולה שלו עם טביב היה עדות לחולשה, לאדם שמודע לפיחות במעמדו. הוא הסכים לעצום עיניים, כי הרגיש שאם יפתח אותן, ספק אם יימצא מועדון גדול בשנה הקרובה. הקדנציה בנבחרת היתה עד כדי כך טראומתית.

הסיפור הוא אלי טביב. ואם לדייק: הסיפור הוא החמש דקות. כי טביב הוא איש של חמש דקות, תרבות של חמש דקות. בתרבות של חמש דקות הכל נשפט תוך חמש דקות, מוחלט תוך חמש דקות, מופר תוך חמש דקות. תוך חמש דקות, בשיחת טלפון טרנס-אטלנטית, שורפים מאמן אחד וחותמים עם מאמן אחר, שגם אותו יפטרו בהמשך תוך חמש דקות, בשיחת טלפון כמובן, כדי למנות מאמן אחר תוך חמש דקות. תרבות של חמש דקות היא חוסר תרבות, וטביב הוא איש חסר תרבות.

השאלה היא מה בדיוק עושה איש חסר תרבות בראש הפועל תל אביב. מה מטרתו, מה המוטיבציה שלו, מדוע הוא דווקא שם. הוא מעולם לא אהד את הקבוצה, אין לו חיבור רגשי למועדון וממילא הקהל של הפועל תל אביב סולד ממנו עמוקות. מכל בחינה שהיא מדובר בשידוך גרוע עבור שני הצדדים. אלא אם כן ישנם מניעים נסתרים שאיננו יודעים עליהם.

טביב בזמן שהיה הבעלים של הפועל כפר סבא, ב-2006. שום דבר לא השתנהצילום: ארכיון: ניר קידר

מה שאנחנו כן יודעים זה שטביב היה הבעלים הרשמי של הפועל כפר סבא משנת 1995 ועד 2009. כשעזב אותה, היא היתה מפורקת לחלוטין. מי שפירק אותה היה לא אחר מאשר טביב, שהעביר את טובי שחקניו - ביניהם דגלאס דה סילבה, סמואל יבואה ואביחי ידין - להפועל תל אביב. בשווי הכסף של אותם שחקנים שהעביר, הוא תכנן להשתלט על היעד החדש. הוא פירק וחירב בית של 14 שנה כדי להתקדם בחיים.

ייתכן שכוונתו של טביב דומה: לנצל את הפועל תל אביב כדי להתקדם בחיים. למנף את ההשקעה הקטנה כדי למשוך תשואה גדולה ולהמשיך הלאה. טביב לא מדבר הרבה, כך שקשה לדעת. הוא הרי איש של מעשים, של חמש דקות זוז. הפועל תל אביב היא החמש דקות הנוכחיות שלו. בזמן טביב, חמש דקות הן די והותר כדי להרוס מועדון. ואחר כך לזוז.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ