סופרבול 2012 |

זה לא רק ספורט

שתי ערים, בוסטון וניו יורק, והיריבות הקשה והמרה ביניהן. חמי שלו עם תובנות וציוצים בזמן אמת

חמי שלו
ניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חמי שלו
ניו יורק

המפגש בין הג'ייאנט לפטריוטס בסופרבול היום מהווה פרק נוסף ביריבות הספורטיבית החריפה והוותיקה בין ניו יורק לבוסטון, ששורשיה ההיסטוריים נטועים עמוק בימי הקולוניות של המתיישבים הראשונים באמריקה. בוסטון הייתה העיר המבוססת והמכובדת מבין השתיים, מוקד המאבק לעצמאות נגד האימפריה הבריטית, מקום מושבן של האוניברסיטאות המכובדות ונמל הכניסה המרכזי לצפון מזרח ארצות הברית. ממרום מעמדם וסנוביותם, נטו תושבי בוסטון לזלזל בניסיונה של ניו יורק החצופה ליטול את הבכורה, עד שבמאה ה-19, בזכות מהגריה הרבים ויוזמותיה העסקיות, הפכה ניו יורק לבירה הכלכלית של אמריקה כולה.

הטענות ההדדיות של שתי הערים תישמענה מוכרות למדי לישראלים הרגילים ליריבות השונה כל כך, ובכל זאת דומה, בין ירושלים לתל אביב: הניו יורקרים התייחסו לבוסטונאים כדתיים מידי, פוריטניים מידי, חסרי גמישות, חסרי חוש הומור וחסרי שמחת חיים; הבוסטונאים ראו בניו יורקרים הוללים, פוחזים, בורים, קלי-דעת וחסרי תרבות שימכרו גם את אמם עבור מחיר מתאים. הפער הזה נבע, בין היתר, מהשורשים ההולנדיים של ניו יורק, שקידשו את היזמות הכלכלית ואת הליברליות החברתית, לעומת המקורות הסגפניים והפוריטניים של בוסטון, שפירושן סגידה לסדר, למוסר ולעבודה קשה.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות מהעולם ישירות לפייסבוק שלכם

בתחילת המאה ה-20 בוסטון כבר נשאה על גבה מטען כבד של רגשי נחיתות ותסכול על כך שבכורתה נגנבה ממנה בדרכים עקלקלות, כמעשה יעקב בעשיו, ואלה מצאו ביטוי בראש ובראשונה במגרש הבייסבול, ביריבות בין הבוסטון רד סוקס לניו יורק ינקיז, שעד היום נחשבת ליריבות הקשה ביותר בכל ענפי הספורט המקצועי באמריקה. הרד סוקס שלטו במשחק במשך שני העשורים הראשונים של המאה והנאתם הגדולה ביותר היתה לחבוט בקבוצת ההיילנדרז מניו יורק, שב-1913 שינתה שמה לינקיז.

אבל כל זה השתנה לנצח ב-1919, כשהרד סוקס, בשל מצבם הכלכלי הקשה, מכרו לינקיז את בייב רות, שהפך בניו יורק לשחקן המצליח והדומיננטי ביותר בתולדות הבייסבול ושבזכותו הפכו הינקיז לאימפריה ששלטה בספורט הפופולארי ביותר באמריקה במשך עשרות שנים. רק ב-2004, אחרי בצורת של 86 שנה, הצליחו הרד סוקס לנצח את הינקיז בוורלד סיריז דרמטי מאין כמותו ולשבור את "קללת הבמבינו", הקרויה על פי שם החיבה של רות.

העימות בין הקבוצות ובין האוהדים של הרד סוקס והינקיז גלש מאוחר יותר גם לענפי ספורט אחרים, ובהם הכדורסל, שם קיימו הבוסטון סלטיקס האלופים הנצחיים והניו יורק ניקס הלוזרים לפרקים יריבות שדמתה לזו שבבייסבול, אבל בהיפוך תפקידים. במידה פחותה, היריבות התקיימה גם באייס הוקי, בין שתי הקבוצות של ניו יורק, האיילנדרס והריינג'רז ובין הברואינז של בוסטון.

אבל היריבות היחידה שמתחרה בעוצמתה ובקיצוניותה בזו של הבייסבול היא בפוטבול - אבל לא עם הג'ייאנטס, אלא בין הפטריוטס לניו יורק ג'טס המשחקות יחדיו באזור המזרח של הקונפרנס האמריקני (afc). הקוורטרבק הכוכב של ניו אינגלנד, טום בריידי, אמר פעם בראיון שהוא מתעב את הג'טס, והתחושה, שלא תטעו, הדדית לגמרי.

היריבות בין הפטריוטס לג'ייאנטס היתה מתונה יחסית לאורך השנים, כי שתי הקבוצות משחקות בליגות שונות והן נפגשו רק 9 פעמים בארבעת העשורים האחרונים. אבל כל זה השתנה ב-2007, כשהג'ייאנטס, שהמילה אנדרדוג היתה קטנה עליהם באותה עונה, ניצחו במפתיע את הפטריוטס המדהימים והבלתי מנוצחים. בסופר בול שהתקיים ב-3 בפברואר 2008, כמו במשחק שיערך היום באינדיאנפוליס, אפשר היה להבחין במאפיינים של היריבות ההיסטורית בין ניו אינגלנד האריסטוקרטית, עם הקוורטרבק המושלם שלה, טום בריידי - הנשוי לדוגמנית העל ג'יזל בונדשן - לבין הג'ייאנטס, שאיכשהו מספקים את הסחורה בדקה ה-90 כשכולם כבר התייאשו מהם, והקוורטרבק אלי מנינג, שאין לו את המעוף או את הסטייל או את הזוהר של בריידי, והוא גם גר בניו ג'רזי, בנוסף לכל. מנינג הוא זה שהצליח לגזול מהפטריוטס את האליפות ב-2007 - וגם לנצח אותם פעמיים במהלך העונה שחלפה. בבוסטון, כמובן, רעבים לנקמה.

בסימולציה של הסופר בול שנערכה לקראת המשחק היום באינדיאנופוליס במשחק הוידאו של ליגת הפוטבול, התוצאה הסופית הייתהה 24-27 לטובת הג'ייאנטס, מבעיטת שדה בדקות האחרונות. עבור בריידי והפטריוטס זו תהיה טרגדיה, כמובן, אבל העיר ניו יורק תחגוג ותשמח כפי שרק היא יודעת, כשהניצחון הופך מתוק שבעתיים בשל העובדה שהושג מול בוסטון, היריבה המרה והנצחית.

כל זה יהיה נכון, כמובן, בהיפוך תפקידים, אם הפטריוטס יהיו אלה שיביאו את האליפות לבוסטון. מסיבת התה שתיערך בעיר תהפוך, לשם שינוי, להילולה אמיתית.

הכל נשאר במשפחה

הקוורטרבק של ניו יורק, איליי מנינג, בא ממשפחת פוטבול מובהקת. אחיו, פייטון, הוא קוורטרבק עטור שבחים של הקבוצה מפוארת הקולטס מאינדיאנפוליס, שם נערך הסופר בול. פייטון מחזיק בשיא הליגה במספר הזכיות בתואר mvp. גם האבא, ארצ'י מנינג, היה קוורטרבק בשנות ה-70 בקבוצת ניו אורלינס סיינטס. מנינג יצא סופית מתחת לצל הגדול של אחיו אם ינצח היום את בריידי.

הסטטיסטיקה של הסופר בול

נתונים שמספק לי יובל רוזנברג, קרוב משפחה שהוא גם כתב כלכלי בכיר עבור האתר הכלכלי פיסקל טיימס: האמריקאים יוציאו 11 מיליארד דולר על הסופר בול. כל צופה במשחק יוציא כ-64 דולר על פיצוחים, אוכל, חולצות ושאר מרצ'נדייז. האמריקאים קונים יותר אוכל לכבוד הסופר בול מאשר בכל אירוע אחר בשנה, פרט לחג ההודיה. מועצת העוף הלאומית מוסרת שהאמריקאים יטחנו כמיליארד ורבע (!) כנפי עוף במהלך המשחק.

64 מיליון איש ישתתפו במסיבת הסופרבול השנה. יותר מ-5 מיליון אמרו שירכשו טלוויזיה במיוחד למשחק. חברת הבירות אנהייזר-בוש, יצרנית באדוויזר, הוציאה בעשור האחרון כרבע מיליארד דולר על פרסומות בסופרבול בלבד. העיר אינדיאנפוליס, מארחת המשחק, תזכה בהכנסות בסך 150 מיליון דולר מהמשחק. 150אלף איש יגיעו לאינדיאנפוליס, שאוכלוסייתה מונה כ-850,000 איש בלבד.

במהלך המשחק צורכים האמריקאים כ-4 טון גאווקמולה ועימם 14.5 טון צ'יפס, כמו גם כ-5 מיליון פיצות. מעשר התוכניות הכי נצפות בתולדות הטלוויזיה האמריקאית, תשע הן משדרי הסופרבול. התוכנית היחידה בעולם שיש לה יותר צופים מלסופרבול היא גמר ליגת האלופות בכדורגל באירופה. זו פעם ראשונה שהמשחק מועבר בלייב סטרים למכשירי טלפון סלולריים. המהמרים צפויים לשים 10 מיליארד דולר ובכך להפוך את הסופרבול לאירוע הכי מהומר בהיסטוריה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ