למה המשלחת האולימפית בכלל צריכה קמע?

האם הספורטאים בונים על הבובה כדי להביא מדליה? נדמה שדווקא הוועד האולימפי זקוק לה, למקרה שמהמשחקים עצמם לא יהיה מה לזכור

אלון עידן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלון עידן

"שפיציק" נולד כגימיק. הוא הועמד לבחירת הקהל כאחד מתוך כמה מועמדים מגוחכים יותר או פחות, ואמור היה ללוות את המשלחת הישראלית לאולימפיאדת לונדון 2012 ולהשרות אווירה קוצנית אך מחויכת. השפיצים היו אמורים לסמל את הדוקרנות הישראלית החיצונית, שמחביאה - איך לא - רוך פנימי ומתיקות עסיסית. "שפיציק" נפח את נשמתו לאחר שבית המשפט קבע שהועתק מדמותו המיתולוגית של קישקשתא. המסכן נפל קורבן לענייני בירוקרטיה וזכויות קניין.

הבחירה בתינוק של במבה היא תגובה פוסט-טראומטית. בוועד האולימפי ויתרו על מקוריות והעבירו את הדגש להיבטים מסחריים. במקום ליצור דמות חדשה ולהסתבך עם רגע ו/או דודלי, העדיפו לקבל כסף תמורת שימוש בתינוק שנולד לפני 20 שנה ומאז מסרב להצמיח זיפים. כדי לאפשר את ה"בגידה" בתלמה - נותנת החסות הקבועה של הוועד האולימפי - הסבירו שמדובר בשיתוף פעולה נקודתי, שקשור בכלל לתחום החטיפים המלוחים ולא חלילה לתחום דגני הבוקר.

דמות התינוק של המשלחת הישראלית לאולימפיאדהצילום: הוועד האולימפי בישראל

עשו לנו לייק לקבלת מיטב כתבות הספורט ישירות לפייסבוק שלכם

כל הפרטים האלו - שמכילים צבעי מאכל וחומרי טעם וריח מתחום ההזיה - מעלים שאלה עקרונית הרבה יותר: למה? למה צריך בכלל דמות סמלית שתלווה את המשלחת האולימפית ללונדון? האם ללא קקטוס מועתק, חברי המשלחת יתקשו להביא מדליות? האם אלכס שטילוב בונה על התינוק האולימפי בתרגילי הקרקע? האם שחר פאר תתקשה בחבטות הפתיחה משום שאף בובה ענקית לא החזיקה לה את היד בטקס הפתיחה?

התשובה היא לא. לא שטילוב ולא פאר צריכים דמות פיקטיבית שתעשה רעש בתקשורת ותגרור תשומת לב. נדמה שדווקא הוועד האולימפי זקוק לדמות כזאת. בובה חביבה שאפשר יהיה לזכור, למקרה שמהמשחקים עצמם לא יהיה באמת מה לזכור.

Read this article in English: Meet Israel's new Olympic mascot: the Bamba baby

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ