האלימות במגרשים

האם זו המכה האחרונה?


דו"ח השיפוט החמור פורסם, הקבוצות המעורבות צפויות לקבל עונשים כבדים וגם ראש הממשלה הגיב על האלימות במגרשי הכדורגל. הקטטה בין אנשי בני לוד להפועל ר"ג ממשיכה לעורר גלים

משה הרוש ויניב קובוביץ'
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים4
משה הרוש ויניב קובוביץ'

תובע ההתאחדות לכדורגל החליט להעמיד את הפועל רמת גן ובני לוד בגין התפרעות, תגרה ותקיפה בנסיבות מחמירות והתנהגות בלתי ספורטיבית של שחקנים, גם כן בנסיבות מחמירות. התובע החליט גם להעמיד לדין את השחקנים הבאים: עוז יפרח, יוגב בן סימון, טל חן, ליאור אסולין, אדריאן פרננדז, אלי לוי ותמיר בן עמי מהפועל ר"ג. מבני לוד יועמדו לדין: יקיר שינה, עמאר מנסור, יוסף אזברגה, מוחמד אזברגה ורודריגוס אברטון סזאר בגין השתתפות בקטטה בנסיבות מחמירות. מאמן בני לוד, איזברגה סולימאן ועוזרו, מוסטפא וואחידי יעמדו לדין בגין השתתפות בקטטה בנסיבות מחמירות והפרת סדר בנסיבות מחמירות. הדיון יתקיים ביום שלישי, 24 באפריל.

אירועי יום שישי במשחק בין בני לוד להפועל ר"ג ממשיך לעורר סערה היום (ראשון) פורסם גם דו"ח השיפוט של מאיר לוי. בדו"ח מציין לוי את האירועים האלימים בין אנשי שתי הקבוצות. לוי כתב בדו"ח שהאירוע החל לאחר שיקיר שינה חשף את חולצתו לאוהדי הפועל ר"ג "ובכך נתן את האות למהומה רבתי", כך לפי לוי. לוי מסיים את הדו"ח ואומר כי "במשך 27 שנותיי כשופט פעיל לא נתקלתי במחזה מביש ואלים בהשתתפות שחקנים".

הפעם אבי לוזון, יו”ר ההתאחדות, לא יכול היה להתחבא בציפייה שהסערה תחלוף. יו”ר ההתאחדות אמנם יצא מאיצטדיון וינטר בטרם פרצו המהומות האלימות, אבל הזעזוע שאלה הניבו, בשילוב האירועים במושבה לפני כחודש, לא הותיר לו ברירה.   


“יש להודיע על פסק זמן בכל הליגות לצורך בדק בית מקיף”, קראה לעברו שרת הספורט לימור לבנת, “נחצו כאן קווים אדומים. צפיתי בתגרה האלימה והברוטלית, באווירה שנוצרה לא נותר שום ערך ספורטיבי למשחק. מגרשי הכדורגל הפכו לשדה קרב ומהווים סכנה ממשית לשלום הציבור”.


לוזון עלה לשידור בחדשות ערוץ 2 והודיע על דחיית המחזור בשתי הליגות הראשונות. המשחקים יושלמו ככל הנראה בשמונה ובתשעה במאי. “אני מזועזע. אנחנו רואים שהאירועים האלימים עולים מדרגה ולאחר התייעצות עם השרה לבנת החלטתי להפסיק את מחזור המשחקים. אני לא רוצה שנגיע למצב שמישהו ייהרג במגרשים. אין סיכוי שאתפטר. מעבר לאחריות מיניסטריאלית אין לי שום אחריות”. לוזון יערוך הערב מסיבת עיתונאים ויתייחס לנושא. מחר תיערך ישיבת הנהלת התאחדות.


גם צחי פישביין, יו”ר מועצת ההימורים, שהודיע על כוונתו לבטל את ההסכם השיווקי עם ההתאחדות עקב האירועים האחרונים, הודיע: “צפינו שהאלימות תתגבר, אבל לא ידענו כמה מהר זה יגיע. אין דין, אין דיין, אין מלך בישראל - כולם איבדו את השפיות. עכשיו אפילו לוזון מבין שהמהלך שלנו להטלת סנקציות היה נכון. המוצר הזה פגום".


רבים מיהרו לקשור בין המהומות לבין דחיית עונש הפחתת הנקודות של מכבי פתח תקוה לפני שבוע. “זו סטירת לחי לפסיקה השערורייתית של בית הדין העליון”, הזדרזה להגיב בעלי הפועל באר שבע, אלונה ברקת. עמי פזטל, אב בית הדין העליון בערעור של פתח תקוה, קבע: “לא נכון לקשור בין אירועי המושבה לקטטה בווינטר. זה אבסורד, יש פה בלבול יוצרות. כל מקרה נבחן לגופו, אין ענישה אחידה וענישה שוויונית. ראוי לבחון מחדש את ההלכה לפיה אין להוריד נקודות מיידית לקבוצות הנאבקות על עלייה או ירידה”.


זה כנראה מה שהוביל את אנשי המחלקה המשפטית בהתאחדות להתעורר, לנוכח האפשרות שאנשי רמת גן ולוד יבקשו לנופף בפסיקתו של בית הדין העליון ולהסיר מסדר היום אפשרות של עונש הפחתת נקודות העונה. היועץ המשפטי של ההתאחדות עו”ד משה אביבי והתובע שלום אבן עזרא פנו לנשיאות העליון “בבקשה לקיים בדחיפות דיון נוסף בעניין פ”ת כדי לקבוע הלכה מנחה לגבי מועד יישום ענישה המשפיעה על עליות וירידות”.


הבקשה לדיון נוסף עלולה להיתקל במכשולים, שכן על פי התקנון ניתן לערער על עונש תוך חמישה ימים, ומפסיקתו של העליון חלף לו כבר שבוע. אביבי יצטרך להפגין כישורים כדי להסביר לנשיאות מדוע הוא סבור שיש לשקול את יישום עונשה של פ”ת כבר העונה, אחרי שהשיב בשלילה לבקשות דומות מצד הפועל חיפה, הפועל ב”ש, הפועל ראשל”צ ועמותת אומ”ץ.


כמובן שרבים בירכו על הבקשה לדיון נוסף. “זו היתה החלטה מטופשת מלכתחילה”, טען ג’קי בן זקן, בעלי מ.ס. אשדוד, “לא היינו צריכים את מה שקרה בווינטר כדי להבין שמה שקורה בכדורגל לא בריא. יותר גרוע לא יכול להיות. כולם יחשבו עכשיו איך להבריא את הענף. אני יוזם מהלך יחד עם בעלי קבוצות רבים, כדי לקבל החלטות לשינויים מבניים בניהול הכדורגל. רק אנחנו בעלי הקבוצות יכולים למצוא פתרונות. אם נחליט להתאגד ולהחרים את פתיחת העונה הבאה, לא יוכלו להתעלם מאתנו. נשלב ידיים גם עם ההתאחדות כדי להוציא את העגלה הזו מהבוץ. אם ההתאחדות תתנגד לעשות שינויים נכפה זאת עליה. אני מצפה מיעקב שחר לא להסתפק רק בהודעת גינוי, אלא לקום ולעשות מעשה. לוזון כבול למכבי פ”ת ולממסד, שזה שטרן חלובה. זה מייצג את החולי בהתאחדות. לוזון חייב להודיע מיד שהוא נכון לחולל שינוי דרסטי בניהול הענף”.


את ניר ארקין, בעלי רמת גן, זה כנראה כבר פחות יעניין, לאור הודעתו כי יעזוב את הענף. “זה התבשל אצלי המון זמן”, הוא מספר, “האלימות הביאה את הכדורגל לשפל. אין לי עניין להיות חלק מזה. שהמשטרה תמצה את הדין עם כולם, גם עם שחקני קבוצתי”.


המשטרה חקרה בסוף השבוע שחקנים, מאמנים ואנשי הנהלה מרמת גן ומלוד. סולימאן אזברגה, מאמן בני לוד ושחקניו יוסוף אזברגה, יחיא עיסא, עמאר מנצור ואחמד מרעי שוחררו למעצר בית בתנאים מגבילים. כמוהם גם שחקני רמת גן ליאור אסולין, אדריאן פרננדס, תמיר בן עמי, אלי לוי, יוגב בן סימון ועוז יפרח. דו”ח השיפוט של מאיר לוי צפוי להיות חמור ונוקב נגד שתי הקבוצות, שצפויות לספוג עונשים כבדים בבית הדין.


“שחקני רמת גן לא יודעים להפסיד”, תקף בעלי לוד, אבו סובחי, “אני הולך לדרוש ניצחון טכני. לאף אחד לא יעזור, בני לוד תעלה לליגת העל. אם יורידו לנו נקודות אני מפרק את הקבוצה ולא נשאר בכדורגל. יכול להיות שיש אנשים בהתאחדות שמספיקה להם קבוצה ערבית אחת בליגת העל. האירוע בוינטר היה מגעיל ומכוער, אבל אי אפשר להפיל הכל עלינו”.


מאמן לוד, סולימאן אזברגה, אמר: “הגנתי על עצמי וניסיתי להפריד, אבל קיבלתי אגרוף מפרננדס. קשה לרמת גן להבין שהם יצאו ממירוץ העלייה. הם תכננו את הכל. ליאור אסולין ירק על יקיר שינה ובגללו התחילה כל המהומה. ניסיתי להרגיע, אבל קיבלתי אגרופים ובעיטות. לא אקבל מכות ואשכב על הרצפה כמו עלי חטיב. אני מגנה את כל מה שקרה, אבל מה שהיה בווינטר תוכנן על ידי אנשי ר”ג כדי לפגוע בנו”.


בלם לוד, יקיר שינה, שחשף כלפי אוהדי רמת גן שקיללו אותו חולצה עם הכיתוב “יש אלוהים בשמים”, הכחיש טענות כי הוא אחראי לפיצוץ. “החולצה היתה מיועדת לשלושה אוהדי רמת גן, שקיללו אותי עוד כששיחקתי אצלם בשנה שעברה. הם התקשרו אלי באמצע הלילה, מקללים אותי ומאחלים לי סרטן. לא הספקתי אפילו להוריד את החולצה והתנפלו עלי במכות”. שינה, שירד מהמגרש על אלונקה, הוסיף: "הקטטה היתה צפויה, שחקן ר”ג בא אלי במהלך המשחק ואמר: ‘אם אנחנו לא עולים, גם אתם לא’. חבל לי שכל זה קרה”.


שלמה בוחבוט, יו”ר מרכז השלטון המקומי, קרא לכל ראשי העיריות לסגור את איצטדיוני הכדורגל בעירם עד שיוחזרו השוטרים למגרשים. לקריאתו נענו עיריות חיפה, ב"ש, ראשל”צ, הרצליה, עכו, רמה"ש וקרית אונו. המשמעות היא כי בערים אלה לא יוכלו להתקיים משחקי כדורגל.

מסיבת העיתונאים שצפוי יו"ר ההתאחדות אבי לוזון לכנס הערב, איננה ממש מסיבת עיתונאים, אלא יותר הצהרה שתציג את התייחסותו של לוזון לאירועי האלימות שפקדו את הכדורגל הישראלי בשבועות האחרונים בכלל, והמהומה שהתחוללה שלשום בוינטר בפרט. אם נדמה היה כי לוזון החליט לשבור את שתיקתו הרועמת לנוכח גל האלימות בכדורגל ולהתייצב איתן אל מול שאלות נוקבות וחדות של עיתונאים צמאי דם, אז לא כך מתעתד להיות. לתקשורת, כך הובהר על ידי אנשי ההתאחדות, לא תינתן האפשרות להטיח בלוזון שאלות, טענות וטרוניות. מקומה של התקשורת ב"מסיבת העיתונאים" – אם בכלל נכון להגדירה ככזו – יהיה בבחינת תפאורה בלבד והענקת במה לנאומו של יו"ר ההתאחדות, ללא כל אפשרות להפרעה. לוזון פשוט בוחר לשטוח את משנתו ותפיסתו את שלל האירועים ומעדיף לא להתמודד עם שאלות, נוקבות ככל שיהיו, של עדת עיתונאים בעלי ציפורניים שלופות, שדורשת להבין כיצד מצילים את הכדורגל הישראלי לפני שיגסוס אל מותו. מסיבת העיתונאים שצפוי יו"ר ההתאחדות אבי לוזון לכנס הערב, איננה ממש מסיבת עיתונאים, אלא יותר הצהרה שתציג את התייחסותו של לוזון לאירועי האלימות שפקדו את הכדורגל הישראלי בשבועות האחרונים בכלל, והמהומה שהתחוללה שלשום בוינטר בפרט. אם נדמה היה כי לוזון החליט לשבור את שתיקתו הרועמת לנוכח גל האלימות בכדורגל ולהתייצב איתן אל מול שאלות נוקבות וחדות של עיתונאים צמאי דם, אז לא כך מתעתד להיות. לתקשורת, הובהר על ידי אנשי ההתאחדות, לא תינתן האפשרות להטיח בלוזון שאלות, טענות וטרוניות, בציפייה לקבל תשובות ברורות לעמדתו ודעתו על הנעשה בכדורגל ומקום אחריותו לכל החוליים שהתגלו. מקומה של התקשורת ב"מסיבת העיתונאים" – אם בכלל נכון להגדירה ככזו – יהיה בבחינת תפאורה בלבד והענקת במה לנאומו של יו"ר ההתאחדות, ללא כל אפשרות להפרעה. לוזון בוחר לשטוח את משנתו ותפיסתו על שלל האירועים ומעדיף לא להתמודד עם שאלות, נוקבות ככל שיהיו, של תקשורת, שדורשת להבין כיצד מצילים את הכדורגל הישראלי לפני מותו.

יו”ר ההתאחדות אבי לוזון ‏(במרכז‏), שלשום בווינטר. “אני מזועזע”, אמר בראיון לחדשות ערוץ 2
צילום: שרון בוקוב 


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ