ד"ר אוריאל זמרי (2016-1925): האיש ששם את הספורט על המפה

כבוגר הקורס הארץ ישראלי הראשון למורים לחינוך גופני, אנציקלופדיה מהלכת שפרסם עשרות ספרים ומרצה שהכשיר דורות של מורים, חייו של אוריאל זמרי היו שזורים בספורט המקומי. בשבוע שעבר מת בגיל 90

עוזי דן
עוזי דן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוזי דן
עוזי דן

כיום ניתן בלחיצת מקש להגיע ולקרוא על כל דבר, כולל ספורט וההיסטוריה שלו, אך האפשרויות היו מוגבלות מאוד לפני עידן האינטרנט, גוגל, המחשב או אפילו הספרים והמגזינים מחו"ל. למעשה, פרסומים על ספורט כמעט לא היו קיימים. מי שהיווה חלוץ בנושא היה ד"ר אוריאל זמרי, שמת בשבוע שעבר בגיל 90.

זמרי פרסם עשרות ספרים והיה שותף לעוד עשרות ספרים ולמאמרים אקדמיים רבים. "ידען הספורט", ספר שהתפרסם כל שנה מפרי ידיהם של זמרי ושל העיתונאי המנוח ישראל פז, היה בעצם המקור היחיד כמעט לנתונים, עדכניים או היסטוריים. זמרי עצמו היה בעל ידע פנומנלי וזיכרון אדיר. איך אמרו פעם — "אנציקלופדיה מהלכת".

אוריאל זמרי צילום: מכון וינגייט

חייו של זמרי היו שזורים בחינוך הגופני, בספורט ובהיסטוריה של התחום. הוא היה בוגר הקורס הארץ ישראלי הראשון למורים לחינוך גופני ב־1944 ומהחלוצים בתחום בארץ, מורה ומרצה שהכשיר דורות של מורים, סגן מנהל מכון וינגייט והמנהל המדעי שלו. בתפקיד זה הצליח להביא לקיומם של כנסים בינלאומיים במכון והציב את חקר הספורט והחינוך הגופני בישראל על המפה העולמית.

זמרי ייסד את מגמת האקדמיזציה של הספורט בישראל ובין השאר היה פרופ' אורח באוניברסיטאות בגרמניה, ארצות הברית וקנדה, חבר נספח באקדמיה האמריקאית לחנ"ג, יועץ למיסוד מבנה הספורט בסינגפור ועוד. הוא גם היה בין מייסדי קשרי הספורט עם גרמניה. על כך קיבל ב־1987 את אות צלב הברזל מנשיא גרמניה. בין השאר היה ממקימי "היד לאיש הספורט היהודי" ומנהלו הראשון, סוג של היכל תהילה לספורטאים היהודים.

זמרי גם היה שחקן (כדורסל וכדורעף) ושופט כדורסל בינלאומי בעל שם. הוא היה הישראלי הראשון ששפט במשחקים האולימפיים, במלבורן 1956.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ