הספורט נקלע לעין הסערה בעקבות מסקנות ועדת באב"ד, הציבור ישלם

מסקנות הוועדה להגבלת שוק ההימורים ממליצות להקטין את תקציב שיווק המועצה להימורים ולהגדיל את מס הזכייה. בכדורגל מאיימים בתגובה בהשבתת הליגות כבר בסוף החודש, ראשי האיגודים טוענים כי יישום הדו"ח יאיים על עתידו של הספורט הישראלי כולו ויוביל לקריסתו

דור בלך
דור בלך
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אוהדים של מכבי חיפה ומכבי ת"א בגמר גביע המדינה
גמר גביע המדינה. ההתאחדות והמינהלת וקבעו כי אם הכסף מהטוטו לא יעבור עד ה-30 באוגוסט, הכדורגל הישראלי יושבתצילום: ניר קידר

בעוד עיני חובבי הספורט בישראל נשואות אל המשחקים האולימפיים ופתיחת עונת הכדורגל, עולם הספורט המקומי סוער בעקבות מסקנות ועדת באב"ד להגבלת שוק ההימורים בישראל. מכתב ששלחו מינהלת הליגה וההתאחדות לכדורגל והגיע לידי "ספורט הארץ" חושף כי בשל מסקנות הוועדה, הסכם התפעול והשיווק של הטוטו עם הליגה טרם נחתם, ו-80 מיליון שקל שאמורים היו לעבור לטובת שתי הליגות הבכירות טרם עברו. ההתאחדות והמינהלת מזהירות כי לא יעמדו בהתחייבויות לקבוצות ולספקים, וקבעו כי אם הכסף לא יעבור עד ה-30 באוגוסט יושבת הכדורגל הישראלי. בנוסף, במינהלת ובהתאחדות מזהירים כי מסקנות ועדת פילבר למניעת בלעדיות בשידורי הספורט יביאו לאובדן של עשרות מיליוני שקלים נוספים.

לא מדובר רק בכדורגל הישראלי. במועצה להסדר ההימורים בספורט מזהירים כי הספורט הישראלי כולו עלול לקרוס אם יתקבלו מסקנות הוועדה, שבראשה עמד מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד. המסקנות סותרות החלטות שהתקבלו במשרד האוצר רק לפני מספר שבועות, ובהן הסכם השיווק והתפעול עם המינהלת וההתאחדות, שהסיכום לגביו הגיע רק לאחר התערבות אישית של שר האוצר משה כחלון. מסקנות הוועדה הנוגעות לספורט מבקשות להקטין את תקציב השיווק של המועצה להסדר ההימורים - תקציב באמצעותו מועברים כספים רבים לגופים השונים - וכן להגדיל את מס הזכייה מ-30% ל-35%, שיחול על זכיות מסכום של 5,000 שקל ולא 50,000, כפי שנהוג כיום. ההחלטה הזו תהפוך את היחסים המוצעים בווינר, שנמוכים משמעותית מאלו בהימורים הבלתי חוקיים, לנמוכים עוד יותר. הוועדה גם דורשת לבטל את ההימורים על מירוצי סוסים שאושרו ב-2013.

שר האוצר משה כחלון ומנכ"ל משרדו שי באב"דצילום: מיכל פתאל

בשבוע שעבר נפגשו ראשי איגודי הספורט כדי לדון בהשלכות מסקנות הוועדה. "הוועד האולימפי עוקב בדאגה אחרי השינוי בהקצאת המקורות הכספיים של הספורט הישראלי, באופן חד צדדי וללא התייעצות מוקדמת עם גופי הספורט", אמרה חברת הוועד האולימפי יעל ארד, "העיתוי בו צמרת הספורט האולימפי בישראל נמצאת במשחקי ריו ואינה יכולה להביע דעתה באופן מסודר בנושא תמוה מאוד. רענון ובדיקה עצמית מקובלים, אך מאחר וכל שינוי עלול להשפיע באופן קריטי על תשתית הספורט ההישגי בישראל ראוי שהדבר יעשה תוך בחינת כל המשמעויות ובתיאום מוקדם. העובדה שהשינוי נעשה באמצעות חוק ההסדרים נראית כמו ניסיון למחטף מהיר ואנו מתנגדים לכך בכל תוקף".

נשיא התאחדות "אילת" לענפי הספורט התחרותיים הלא אולימפיים, אריק קפלן, הוסיף: "אנו קוראים לשר האוצר להיפגש עם ראשי הספורט הישראלי וללמוד את הצרכים האמיתיים של הספורט במדינה. יישומו של הדו"ח משמעותו פגיעה אנושה בספורט ונסיגה גדולה אחורה. רק לאחרונה אושרה תכנית רחבה לבניית מתקנים ותשתיות אשר מביאה את הבשורה לכל חלקי הארץ. מדהים והזוי לחשוב שדווקא ממשלה 'חברתית' תגרום לפגיעה בשכבות החלשות ובפריפריה, ותמנע את בנייתם של מאות מתקני ספורט ראויים וכן את האופציה לעשות בהם שימוש ממאות אלפי ילדים".

התוכנית עליה מדבר קפלן הוכרזה בפברואר האחרון, במסיבת עיתונאים בה כינסה שרת הספורט מירי רגב את ראשי הרשויות המקומיות והכריזה כי יוקמו 262 אולמות וכ-74 מגרשי כדורגל ברחבי הארץ על חשבון המדינה והטוטו, ללא השתתפות בעלויות מצד הרשויות המבוססות פחות.

הרפורמה הזו היתה בנויה על כך שרווחי הטוטו יגדלו בהתאם ליעדים שהציב משרד האוצר עצמו, ובנויים על העברה של 255 מיליון שקל בשנה למשך 12 השנים הבאות מצד המועצה להימורים. כעת, אם תתקבל הצעת הוועדה, התוכנית תבוטל. אם לא די בכך, בוועדה דורשים מהמועצה להעביר למשרד האוצר רווחים צבורים בגובה חצי מיליארד שקל, אלא שמדובר בכספים שכבר הוקצו ויועדו לטובת בניית מתקנים במועצות מקומיות שונות, וטרם הועברו שכן אותן רשויות לא הצליחו עדיין לגייס את הסכום הנדרש.

בתשובה המפורטת בת 70 העמודים שהגישה המועצה להסדר ההימורים בספורט למשרד האוצר והגיעה לידי ספורט "הארץ", נכתב כי אם המלצות הוועדה יתקבלו, רווחיה השנתיים שעמדו השנה על 560 מיליון שקל יקוזזו בסכום של בין 200 ל-300 מיליון שקל. "המלצות הדו"ח סותרות אחת את השנייה ולכן אי אפשר להיענות לו", נכתב בתשובה למשרד האוצר, "חלק מהבסיס העובדתי על בסיסו הדו"ח המליץ את שהמליץ שגוי, בין היתר בשל טעות בקריאת הדו"חות הכספיים של המועצה. אחת ההמלצות כוללת חיוב של המועצה ושל מפעל הפיס ליצור הגבל עסקי אסור לרעת בעלי התחנות".

המכתב עם איום ההשבתה

במועצה מסבירים שמטרת הוועדה לא תושג מיישום המלצותיה, לפחות בכל הנוגע להימורי הספורט. לטענת המועצה, כבר כיום רוב המהמרים בישראל משתתפים בהימורים בלתי חוקיים. על פי המשטרה מחזור ההימורים הלא חוקי השנתי בישראל נע בין 10 ל-15 מיליארד שקל, פי 3-2 יותר מהיקף ההימורים במועצה להימורים ובמפעל הפיס גם יחד. בנוסף, על פי נתוני משרד הרווחה, רק 0.01% מהציבור סובל מהתמכרות להימורים.

רוב המהמרים בישראל, בטח בהימורי הספורט, מהמרים כבר כיום בהימורים בלתי חוקיים. לטענת המועצה, הרעת התנאים והקטנת תקציב השיווק רק ידחפו עוד מהמרים מהטוטו אל חיק ההימורים הבלתי חוקיים.

מתוך התשובה בת 70 העמודים שהגישה המועצה להסדר ההימורים בספורט למשרד האוצר

בחמש השנים האחרונות חילקה המועצה להימורים 2.2 מיליארד שקל לאיגודים ולרשויות המקומיות לטובת קידום הספורט. 25% מהתקצוב הגיע לרשויות הנמצאות בדרוג הסוציו-אקונומי הנמוך ביותר. האוצר הורה לתעדף את הפריפריה, אך במועצה הבהירו כי "התוכנית הזו תרד לטמיון משום שלא יהיה בידי המועצה די רווח לחלוקה. גם התיעדוף לא יבוצע, ויגרע מכשיר משמעותי לקידום אוכלוסיות חלשות".

"לא יהיה ספורט מקצועני בארץ, וכמעט גם לא יהיה ספורט עממי", אומר בכיר במועצה, "האוצר יוצא נגד החלטות שקיבל לאחרונה. אנחנו גוף ללא מטרות רווח, שהרווחים שלו הולכים לספורט ולציבור בישראל. על פי חוק אנחנו הגוף המדיני שמממן את הספורט בארץ, השכר אצלנו מפוקח על ידי המדינה, אנחנו לא מחלקים דיבידנדים, הדיבידנדים על רווחיות שלנו הולכים למדינה ולאזרחים. האוצר קבע לנו יעדי רווחיות, ועמדנו בהם. עכשיו הוא רוצה להוריד את היעד וזו זכותו, אבל ההשלכות צריכות להיות ברורות. לא יהיה פה ספורט".

ואכן, מבדיקת "ספורט הארץ" עולה כי ההכנות לעונה הקרובה ברוב הענפים שאינם כדורגל או כדורסל גברים נמצאות בהקפאה. בכדורסל הנשים, לדוגמה, רק שלוש קבוצות יוכלו לעמוד בתקציב המינימום לליגת העל ללא הקצבות הטוטו. "מדובר בהפסד כפול", מסבירים במועצה, "גם הספורט יאבד את רוב הכסף המוקצה לו מהמדינה, וגם בעיית ההימורים הלא חוקיים רק תגבר. זו החלטה שתהיה בכייה לדורות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ