ראגבי: פרנסואה טרין-דוק חוגג בטורניר שש האומות

השנתיים האחרונות בנבחרת צרפת התאפיינו בהרכבים משתנים ובתוצאות לא עקביות, עד שנמצאה נוסחה מנצחת בראשות פרנסואה טרין-דוק. כשעושה המשחק בן ה-23 מנהל את העניינים, דהרו הצרפתים למאזן מושלם בטורניר שש האומות. מחר מגיע שלב החגיגות

גרדיאן
וויליאם פות'רינגהאם, מייק אווריס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גרדיאן
וויליאם פות'רינגהאם, מייק אווריס

בשנתיים הראשונות שלו כמאמן נבחרת צרפת בראגבי, מארק ליברמון למד את אמנות התגובה המהירה. כאשר נשאל לפני טורניר שש האומות 2010 על היעדר העקביות בנבחרתו, שלא ניצחה בהדרכתו יותר משני משחקים ברציפות, הוא חייך וענה: "אתם לא מוצאים זאת מרתק?".

שתי טענות עיקריות הופנו כלפיו: העובדה שתצוגותיה של צרפת נעו בין נפלאות לעלובות, וחוסר העקביות שלו בבחירת ההרכבים, השינויים התכופים בין 15 השחקנים הפותחים. טענתו היא כי סדרת הפרישות הגדולה אחרי גביע העולם 2007 אילצה אותו בשלב ראשון לקדם כמות גדולה של שחקנים צעירים. "סיימתי עם הניסויים", הוא מצהיר כעת.

פרנסואה טרין-דוק (מימין) בורח להגנה של אירלנד. הוא מעדיף את זה על פני בעיטה בכדור (תצלום: רויטרס)

התוצאות מגבות אותו. ארבעה ניצחונות רצופים בטורניר שש האומות הציבו את צרפת פסע מזכייה בתואר, אחרי הפסקה של שלוש שנים. רק התרסקות מוחלטת במחזור הסיום מחר מול אנגליה וניצחון ענק של אירלנד ימנעו מהצרפתים את התואר. ניצחון, והם ישלימו "גראנד סלאם" - זכייה בטורניר עם מאזן מושלם, לראשונה מאז 2004. את זה עשתה צרפת כשעשרה שחקנים פותחים בהרכב בכל ארבעת המשחקים, וארבעה נוספים נכללים בהרכב בשלושה. אכן, תמו הניסויים.

14 דקות בתוך המשחק הראשון, מול סקוטלנד, הסתמן מצב שעלול היה להסתיים בצורה קשה. 114 הקילוגרם של ניית'ן היינס וכדור שמסר הצרפתי מורגן פארה נפגשו באותה נקודה בה ניצב פרנסואה טרין-דוק. כעבור חמש שניות, היינס ומה שנותר מההגנה הסקוטית הרימו את עצמם מהקרקע בזמן שמת'יו בסטארו הודה לטרין-דוק על המסירה שהפכה את הבקעת ה"טריי" לעניין פורמלי.

זה היה מפגן של חשיבה מהירה מצד הרכז-רץ (Fly Half) הצרפתי, שהופך במהירות לעושה המשחק הבולט בנבחרת - ולסמל שינוי התפישה אצל מאמנו. מאז מינויו, ליברמון ניסה שישה שחקנים שונים כמספרי 10. בכך, הוא המשיך את דרכו של קודמו בתפקיד, ברנאר לאפורט, שניסה 11 שחקנים שונים בעמדת הרכז-רץ לאורך שמונה שנים.

נעל מיועדת לריצה

מה יש לצרפתים עם התפקיד הזה? ובכן, קודם כל הם רואים אותו אחרת משאר העולם. הם גם משחקים בצורה שונה. במחצית הראשונה באותו ביקור בסקוטלנד, למשל, אם לא כוללים את חידושי המשחק, נעלו של טרין-דוק נגעה בכדור פעמיים בלבד - אחת מהן כדי לחסום בעיטה של שחקן יריב. רק במקרים חריגים הוא בוחר לבעוט. בדרך כלל הוא מוסר או רץ עם הכדור. בעיטה, הוא חש, היא עניין אנגלוסכסי - דבר שהוא עושה רק כשאין ברירה.

"העדיפות שלי היא לדאוג שהכדור ינוע", אומר השחקן בן ה-23, "יש לי איזון משלי בין בעיטה לריצה, אבל הכי חשוב לקדם את הכדור דרך ריצה ומסירה, למרות שהדבר תלוי כמובן בטקטיקה".

טרין-דוק שמח לראות את צרפת משחקת ראגבי הרבה יותר מרתק מכפי שעשתה בהדרכתו של לאפורט. "אולי שכחנו קצת את הברק", הוא אומר, "השחקנים לא הוסיפו לנבחרת את כישוריהם האישיים, אבל ליברמון מבקש מאתנו כל הזמן לקחת יוזמה. עשינו הכנה ארוכה יותר לטורניר, בחנו קלטות וידאו ועבדנו יותר על אסטרטגיה. אני חושב שהשחקנים מבינים יותר את הדרך בה המאמן רואה את המשחק. זה מתחיל לעבוד".

טרין-דוק, ממוצא וייטנאמי, החל לשחק ראגבי בגיל ארבע וכיום מככב בקבוצת מונפלייה. הוא היה אחד מארבעה שחקנים שערכו את הופעת הבכורה בנבחרת במשחקו הראשון של ליברמון, בפברואר 2008. אחרי כל הניסויים שערך המאמן בתחילת דרכו, מחר טרין-דוק כבר יופיע בנבחרת בפעם ה-12 מ-13 המשחקים האחרונים. עמדת הרכז-רץ הפכה לשלו.

טורניר שש האומות, כמובן, הוא רק טעימה בדרך למנה העיקרית. בעוד 18 חודשים יתקיים גביע העולם בראגבי, ובצרפת חולמים על זכייה ראשונה. "אנחנו באמת חושבים על גביע העולם", אומר טרין-דוק, "ולכן חשוב מאוד שנזכה בטורניר הזה. דרושים חמישה ניצחונות כדי להשלים גראנד סלאם, כך שאנחנו כבר משחקים ברוח של גביע העולם".

כפי שאמר ליברמון לעיתונאים, בפרצוף רציני ביותר, לאחר שפרסם את זהות 15 השחקנים שיפתחו באחד המשחקים בשבועות האחרונים: "הרכב מנצח לא מחליפים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ