איאן ת'ורפ, מלך הבריכה לשעבר עושה קולות של קאמבק

חמש שנים אחרי פרישתו הפתאומית, איאן ת'ורפ החלים מפציעה בכתף, נפטר ממשקל עודף וחזר להתאמן מדי יום. באוסטרליה כבר חוגגים את הקאמבק חרף הסתייגותו של מלך הבריכה לשעבר, ומשאירים רק שאלה אחת פתוחה: האם יעשה זאת למען האהבה או הכסף?

אלעד זאבי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלעד זאבי

מתחם הבריכה בקאנטרי קלאב "קארינבו" בסידני מעולם לא היה פופולרי יותר מאשר בשבת האחרונה. זה התחיל ממישהו שחשב כי הוא מזהה, הפך לשמועה בלתי מבוססת שהוא כאן והסתיים בנעיצת מבטים קולקטיבית של עשרות האנשים ששהו במקום. שם, במסלול השני של הבריכה בה הם נוהגים להשתכשך מדי פעם, חרך את המים איאן ת'ורפ האגדי. וזה נראה כל כך טבעי.

לא לקח זמן רב עד שת'ורפ בן ה-28, שפרש משחייה ב-2006 לאחר שנאבק זמן ממושך במחלת הנשיקה וחווה "ירידה במוטיבציה", לדבריו, נאלץ להתמודד עם הבלתי נמנע - שאלה לגבי קאמבק. לשמחת לא מעט אוסטרלים, הוא היה רחוק מלהכחיש. "מעולם לא באמת הפסקתי לשחות, כעת אני פשוט עושה זאת יותר", הסביר שלשום ל"הראלד סאן", "אני נהנה להתאמן ולהיכנס קצת לכושר".

מי שצפה בו בתקופה האחרונה יעיד כי מדובר ביותר מקצת כושר. ת'ורפ השיל עשרה קילוגרמים ושוחה מדי יום. הפציעה הקשה שעבר בכתפו - שבר משולש בעקבות התרסקות עם מכוניתו לפני כשנתיים - החלימה לחלוטין. אם זה לא מספיק, התווספה גם העדות של דון פרייזר, מגדולות שחייניות אוסטרליה בכל הזמנים, שאמרה כי חזתה בו מתאמן בחודשים האחרונים "וזה היה מראה מעודד".

מנהלו האישי של ת'ורפ, דייויד פלאסקס, מיהר לצנן את ההתלהבות, ובמקביל גם ללבות אותה. "הוא התאהב מחדש בשחייה, אך עדיין לא ביקש ממני לפנות לאיגוד השחייה האוסטרלי כדי שזה יפעל להשיבו למסגרת תחרותית", הסביר, "אני עדיין חושב שיש בו את האנרגיות הדרושות כדי להתחרות, אבל הוא גם יודע מה הדבר ידרוש ממנו. צריכים לעבור עוד מים רבים מתחת לגשר כדי שהוא יתחרה בלונדון 2012, אבל כפי שאמר בעבר, לעולם אל תגיד לעולם לא".

המשבר ואני

לפני שמייקל פלפס התחיל להשאיר בועות ליריביו, היה לבריכה מלך אחר. עם כפות רגליים מפלצתיות (מידה 52) וכינוי כמו "הטורפדו", ת'ורפ היה השם החם בענף בתחילת המילניום. שללו כלל שלוש מדליות זהב לעיני הקהל הביתי באולימפיאדת סידני 2000, שתיים נוספות באתונה 2004 ו-11 מדליות זהב באליפויות עולם. 13 פעמים קבע שיאי עולם.

ועדיין, למרות רזומה שרוב השחיינים יכולים רק לחלום עליו, הוא מרגיש שיש פרק לא כתוב בקריירה שלו, אותה קטע בפתאומיות בגיל 24. "התרחקתי, אך לא פרשתי. אני עדיין מתגעגע לתחושה המופלאה ההיא לפני תחרויות", הודה לפני מספר חודשים, לאחר שגל שמועות על חזרתו הוצת בעקבות שיחה שניהל עם שחיינים אוסטרלים בכירים.

גם הדיווח ב"לאקיפ" ב-2007 לפיו נמצא כי השתמש בחומרים אסורים בזמן שהתחרה - טענה שהופרכה לאחר מכן - לא תרם לצורה בה רצה שיזכרו אותו. "זה מוטט אותי, הרגשתי כאילו קרעו את נשמתי", אמר. לעומת זאת, יש הטוענים כי הסיבה שהוא שוקל לחזור היא פרקטית יותר ורומנטית פחות, וקשורה לתזרים המזומנים הדל בחשבונו. בשנה שעברה הודה ת'ורפ כי מצבו הכלכלי הורע משמעותית בעקבות המשבר העולמי.

ת'ורפ אמנם הודה השבוע שהקאמבק המוצלח של חברו ג'ף יוגל בן ה-31 "נתן מוטיבציה", אך גם אם יחליט לנסות לחזור, שנת 2011 מחוקה כמעט לחלוטין מבחינתו. כדי לקבל את האישורים הדרושים לזנק לבריכה כמקצוען יהיה עליו לחכות תשעה חודשים. לאולימפיאדה עוד יש זמן, והמבחנים לנבחרת האוסטרלית ללונדון יתקיימו רק במארס 2012, אבל כל שחיין שלא התחרה זמן כה רב יתקשה לעמוד בקריטריונים.

אלא שת'ורפ, מאמינים באוסטרליה, הוא ממש לא כל שחיין. למרות שטרם אישר את הקאמבק, הוא כבר זוכה ללובי רחב. "כשמדובר בבחור עם כל כך הרבה כישרון ואיכות, אין בכלל שאלה אם הוא מסוגל לחזור, רק בנוגע לכמות הזמן והמאמץ שהוא מוכן להשקיע כדי שזה יקרה", אמר שחיין העבר קירן פרקינס, "אם הוא יהיה מחויב, אין סיבה שלא ישוב לצמרת העולמית. אם שחייניות יולדות וחוזרות להתחרות, אין סיבה שת'ורפ לא יצליח".

ומה אם הוא לא יצליח? מה אם לא יזכה, למשל, במדליה אולימפית? "הדבר לא יגרע מהישגיו האדירים בעבר", דואג פרקינס לציין, "הוא כבר הבטיח את המורשת שלו כאחד הספורטאים הגדולים בהיסטוריה של אוסטרליה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ