פרשת לירון זרקו-דגלאס דה סילבה: המשטרה החמיצה מול שער ריק

בניגוד להצלחה מול משפחת הפשע, לא ברור כיצד החמיצה המשטרה הזדמנות פז לטהר את הכדורגל הישראלי. בינתיים דה סילבה צוחק על כולנו

יניב קובוביץ
'
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יניב קובוביץ
'

בקבוקי שמפניה בוודאי נפתחו אתמול בחגיגיות ביחידה הארצית ללוחמה בפשיעה (להב 433). "עשינו את זה", בטח צהלו שם אחרי אחת ההצלחות הגדולות של היחידה מאז הקמתה. בשעות הצהריים הועברו לידיהם החסונות של המרשלים האמריקאים יצחק ומאיר אברג'יל, ראשי ארגון הפשיעה הגדול בישראל בשנים האחרונות.

היחידה לפשיעה כלכלית היא אחת מהחשובות בלהב 433, ושם יודעים מצוין להריח עקבות של כסף. העומד בראשה, תנ"צ אבי נוימן, פיענח בעבר פרשות שזיעזעו את המדינה (רצח משפחת אושרנקו, רצח הילדה רוז פיזם, "כוכב הצפון" ואחרות). ואולם עיון, או אפילו דפדוף לא מעמיק, בחומרי החקירה בפרשת הסחיטה לכאורה של דגלאס דה סילבה על ידי לירון זרקו, מלמד כי היחידה של נוימן יודעת גם להחמיץ הזדמנויות מול שער ריק.

דה סילבה מגיע לחקירה ביחידה הכלכלית, בשבוע שעבר (תצלום: דודו בכר)

בחקירתו טוען דה סילבה בפני חוקריו כי זרקו הציע לו, בארבע פעמים שונות, להטות משחקי כדורגל. באחת מהן תמורת 100 אלף יורו. והחוקרים? ממשיכים הלאה. כן, בדיוק מה שאתם שומעים. מה מקור הכסף? באילו משחקים מדובר? מתי? האם שיתפת בכך את ראשי קבוצתך? לא ולא. שאלות בסיסיות, מתבקשות, כאלו שניתן להניח כי לומדים ביום הראשון בכל קורס חקירה, פשוט לא מעניינות את חוקריו של דה סילבה.

באותו חדר בו ישב דה סילבה, נחקרו בעבר ראשי ארגוני פשע, האנשים המפחידים בישראל. אבל בלם הפועל תל אביב זוכה, משום מה, להנחה. למתנה, יותר נכון. כשזרקו נשאל בעניין הטיית משחקים כביכול, הוא השיב "מגוחך, ומהרגע הזה אל תשאל אותי יותר כי לא תקבל תשובה". ובכך נחתם הדיון. מי שקורא את חומרי החקירה לא יכול שלא לתהות מה מסתיר זרקו. הוא מפוחד, אולי אף מאוים, ולא פותח את הפה. לשם כך בדיוק קיימים חוקרי המשטרה. כי עם כל הכבוד לזרקו ולדה סילבה, חוקריהם היו יכולים לגרום לשניהם לזמר בסוגיות הללו אם רק היו רוצים.

זרקו בבית המשפט (תצלום: אילן אסייג)

ואם החוקרים מצאו את דה סילבה כמקור אמין והחליטו להגיש כתב אישום בין היתר בהסתמך על עדותו נגד זרקו, מדוע העלימו עין - ממש כך - מדבריו בנושא מכירת משחקים? אלוהים יודע. הסבר אחד, מטריד ככל שיהיה, הוא שאיש במשטרה לא שש להתקרב לתפוח האדמה הלוהט שנקרא הימורים בלתי חוקיים והטיית משחקים. כי בינינו, למי יש כוח להקצות צוותים מיוחדים לטיפול בחוליי הכדורגל הישראלי?

בסצנת הסיום של הסרט "החשוד המיידי" יוצא קייזר סוזה בצליעה מתחנת המשטרה ולאט לאט מתחיל ללכת, תוך שהוא צוחק על המשטרה. אפשר רק לנחש שיציאתו של דה סילבה מחדר החקירות לא היתה שונה בהרבה. הוא צחק על המשטרה, הוא צחק על כולנו. ולנו נשאר רק לבכות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ