"הסנוקר נכנס סוף סוף למאה ה-21"

מה עושים כדי להפיח חיים בענף הסנוקר המעט משעמם? מלחיצים את השחקנים, מכריחים אותם להכות בכדור תוך 15 שניות ומסיימים משחק בעשר דקות. המונח הרשמי הוא שוט-אאוט, אך יש כאלה שמכנים זאת "סנוקר בהילוך חמישי"

אמיר ענבר
אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמיר ענבר
אמיר ענבר

סנוקר | טורניר שוט-אאוט | 28 עד 30 בינואר

השחקן מקיף את השולחן, בוחן את הכדורים ומחשב זוויות. הוא נעצר, מתכופף, עוצם עין, בודק אם הכדור שסימן כמטרה יכול להגיע ליעדו בלי להיתקל בכדור אחר, מבצע תנועת חבטה ניסיונית או שתיים ומזדקף. לפתע הוא עובר לצד האחר של השולחן, שוב מתכופף וממשיך לבדוק ולחשב את המהלך הבא, המהלכים הבאים. ואז הוא חוזר לצד המקורי, משלים את תכניתו, מתכופף ומתכונן להכות בכדור. ביציע נשמע צופה משתעל. השחקן מתרומם, שוב מנסה להתרכז. לבסוף הוא שב להישען על השולחן. עוד כמה שניות חולפות, עד שהוא סוף סוף מייצר מכה. ואז, הכל מתחיל מחדש.

מכה אחרי מכה, פריים אחרי פריים, משחק אחרי משחק, יום אחרי יום - כך נראים חייהם של שחקני וחובבי הסנוקר. גם את הטובים שבהם הדבר יכול להתיש, ואף להרחיק אוהדים מהמשחק. את זה בדיוק מנסים למנוע החל מהעונה ראשיו החדשים של "וורלד סנוקר", הגוף הבכיר בענף.

רוני אוסאליבן מתלהב מהגרסה החדשה: "הסנוקר סוף סוף נכנס למאה ה-21" (תצלום: גטי אימג'ס )

חלק מהחידושים הביאו להגדלת מספר הטורנירים. אחרים נוגעים בפן עדין הרבה יותר - חוקי המשחק. בחודש אוקטובר התקיים טורניר הפאואר-סנוקר הראשון, גרסה מקוצרת שכל אחד ממשחקיה אורך 30 דקות. ביום שישי ייערך לראשונה טורניר השוט-אאוט, וריאציה נוספת של משחק קצר. לשתי הגרסאות, עם זאת, יש מכנה משותף - שעון מכות.

לא מדובר בהמצאה של וורלד סנוקר. הפרמייר-ליג, סדרת תחרויות הזמנה בהשתתפות השחקנים הבכירים, מנהיגה כבר שנים שעון מכות בן 25 שניות. שחקן שאינו משלים מכה בפרק הזמן האמור, נענש בחמש נקודות - אלא אם לקח אחד מחמשת פסקי הזמן המותרים.

שחקנים שנתקלו בשעון בפעם הראשונה התקשו להתמודד אתו. "בסופו של דבר אתה נכנס לפאניקה. אני לא נהנה להכות כשיש משהו שמתקתק", סיפר ג'ון היגינס אחרי הופעתו הראשונה בפרמייר-ליג. כולם מסכימים על דבר אחד - השעון עובד לטובת מי שמסוגל לחשב במהירות שניים-שלושה מהלכים קדימה. בקיצור, רוני אוסאליבן.

לא סתם זכה אוסאליבן בתואר השנתי בפרמייר-ליג ב-8 מ-11 העונות האחרונות. לא סתם הוא גם היה הזוכה בטורניר הפאואר-סנוקר. "השעון מתאים לסגנון של רוני כי הוא חושב כל כך מהר ליד השולחן", אומר ניל רוברטסון, אלוף העולם, "לפעמים הכדור הלבן חומק מהמיקום הנכון ועלי לקחת את הזמן כדי לייצר חבטה נפלאה, אבל רוני תמיד חושב שתיים-שלוש חבטות קדימה ושם את הלבן היכן שהוא רוצה".

מושך תשומת לב

תחרות שהתחילה והסתיימה באותו ערב, שמונה שחקנים, משחקי נוקאאוט מרבע הגמר ועד לגמר, וכמובן שעון המכות - אוסאליבן אהב כל רגע בפאואר-סנוקר. "הסנוקר סוף סוף נכנס למאה ה-21", אמר אלוף העולם לשעבר, "זכיתי בתארים רבים, אבל מהתואר הזה נהניתי במיוחד. אין מספיק שחקנים מבדרים כדי לקיים משחקים ארוכים. הענף חיכה זמן רב שמשהו כזה יגיע, כעת זה כאן כדי להישאר".

עוד מוקדם לדעת באיזו מידה. פאואר-סנוקר הראשון היה הצלחה וגם שוט-אאוט כבר משך את תשומת הלב המקווה - לראשונה מאז 2004 תשדר רשת "סקיי" טורניר של "וורלד סנוקר". אך הפעלת שעון מכות, למשל, בטורנירים הוותיקים תהיה בעיה, הן לטהרנים והן לחלק מהשחקנים. הפגנת עוצמה מנטלית נגד יריב אטי, התמודדות עם כל הסגנונות ומכות בטיחות הן חלק מהמשחק לא פחות מסדרת הטבעות מרשימה.

"אני לא אוהב את זה", אומר סטיבן הנדרי, אלוף העולם לשעבר, על שעון המכות, "זה טוב שיש דברים שונים בספורט, אבל בשבילי זה לא אידאלי. אני לא השחקן הכי אטי, אבל כשאני ליד השולחן אני אוהב להסתובב סביבו, לעבור לצד האחר, לבחון את המצב. אם אתה משחק היטב, אתה לא חושב על כך. אך כשאתה מחטיא כמה כדורים והביטחון שלך נפגע, אתה מתחיל לחשוב".

64 השחקנים שישתתפו בטורניר השוט-אאוט, בשיטת נוקאאוט ובהגרלה רנדומלית, יקיימו משחקים בני פריים אחד או באורך של עשר דקות - הקצר מהשניים. שעון המכות יוגבל ל-20 שניות בחמש הדקות הראשונות ול-15 בחמש הדקות הנוספות. "סנוקר בהילוך חמישי", מכנה זאת בארי הרן, יו"ר וורלד סנוקר. "זה קצת כמו לשחק עם סכין לצוואר", אומר מארק סלבי לקראת הטורניר בבלקפול, "יהיו הרבה עצבים, אבל זה משהו שונה. וזה מה שהמשחק צריך".

שעון עולמי | ענפים עם מהלכים מוגבלים בזמן

כדורסל - קשה להאמין, אבל עד אמצע שנות ה-50' שיחקו כדורסל ללא שעון זריקות. תוצאות נמוכות וקבוצות שהרגו משחקים כאשר פתחו פער הובילו לשינוי שיזם דני ביאזון, הבעלים של סירקיוז נשיונלס מה-NBA 24 שניות ב-NBA, ב-WNBA ובאירופה, 30 שניות במכללות נשים ו-35 במכללות גברים. כיום לא ברור איך אי פעם זה יכול היה להיות אחרת.

כדורמים - קבוצה יכולה להחזיק בכדור 30 שניות עד שהיא זורקת לשער.

לאקרוס - מטרתן של שתי קבוצות השחקנים, המחזיקים במקלות שבקצותיהם רשת, היא להכניס את הכדור לשער היריב - אך הן רשאיות להחזיק בו 30-60 שניות בכל פעם, בהתאם לגרסת המשחק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ