ראול ספנק. תזכרו את השם, או שהוא לא ייתן לכם לשכוח

ייתכן שהקופץ לגובה הגרמני הוא האתלט השחצן והאגואיסטי ביותר בעולם, אבל עם הקבלות שלו קשה להתווכח

אלעד זאבי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלעד זאבי

ספורטאים מעדיפים לרוב להציג את הצדדים היותר נעימים באישיותם. גם אם הם למעשה התגלמות האנוכיות והמגלומניה, כלפי חוץ הם יעדיפו לשדר פאסון ידידותי. ובכן, לא בקרה של ראול ספנק.

הקופץ לגובה הגרמני מעולם לא ניסה להסתיר את ההיבטים הפחות סימפתיים באישיותו. מגיל צעיר הוא הפגין שחצנות ואגואיזם, ערכים אותם הוא מקפיד לטפח באתר האינטרנט שלו. "המטרה של ראול ספנק היא לזכות בזהב בלונדון 2012", מצהיר הקופץ בן ה-22, שגם מציג את רשימת המכולת הפרטית שלו ל-2011 ובכלל. ליד חלק מהמטרות כבר מסומן וי (הופעה באולימפיאדת בייג'ין, מקום בין חמשת הראשונים באליפות העולם ב-2009), בעוד שחלקן עדיין מיותמות (אלוף אולימפי בלונדון 2012, או קביעת שיא גרמני חדש - 2.37 מטר).

ראול ספנק

עולמו של ספנק תמיד נע סביב הספורט. מאמניו בדינמו דרזדן חזו לו עתיד ככדורגלן, אך הוא בחר לחלוק את אור הזרקורים רק עם מי שהוא באמת אוהב. "העדפתי אתלטיקה, כי שם לא הייתי צריך לחלוק את התהילה עם אחרים", הסביר בעבר איך הפסיד עולם הכדורגל עוד שחקן עם אגו מנופח, "חוץ מזה, לא אהבתי לרוץ יותר מדי".

בגיל 15, כשעבר 1.88 מטר, החליט לתלות סופית את הסטופקס ולהשקיע בקפיצה לגובה. "זה תחום נפלא", הוא אומר, "אתה מכוון לגובה מסוים, ומיד יודע אם הצלחת". ספנק, שלמד בעל פה את השיאים הגרמניים בקפיצה לגובה כשהיה בן 16, אומר כי חיבתו לענף קשורה גם לחלום ילדות שהיה לו לגבי תעופה, וכמובן שגם מתבל בעקיצת ענף אחר: "תמיד חלמתי לעוף, אבל ללא מוט או עזרים אחרים".

להגנתו של ספנק, הוא כבר הספיק לנפק מספר קבלות. לתודעה העולמית פרץ בבייג'ין, כשהפתיע רבים עם המקום החמישי - הישג השיא של קופץ לגובה גרמני מאז זכה דיטמר מוגנבורג בזהב בלוס אנג'לס 1984. ההישג מרשים עוד יותר כשלוקחים בחשבון שהוא עשה זאת עם יד שבורה, עקב תאונת אופניים. "רק כשחזרתי לגרמניה ולא הצלחתי לסובב את ההגה במכונית", הוא שיחזר, "איבחנו שאני סובל משבר".

שנה לאחר מכן, ערב פתיחת אליפות העולם בברלין, הצהיר ספנק כי יסיים "גבוה יותר מהיכן שסיימתי בבייג'ין, ואני לא מתכוון למקום הרביעי". הוא עמד במלתו, כשקפץ לגובה 2.32 מטר וסיים עם הארד. כמובן שכפועל יוצא מכך, גם האגו המשיך להתרחב. כשפגש את הקופץ השוודי סטפן הולם בזמן שהעניק חתימות לאוהדים, שאל ספנק את האלוף האולימפי מ-2004 אם גם הוא מעוניין באחת.

למרות השאיפות הגבוהות, ספנק עדיין פוזל גם לתחומי אתלטיקה נוספים. הוא חוטא מדי בקפיצה לרוחק, ולאחרונה גם בקפיצה משולשת, אלא שלקחי העבר לימדו אותו להציב גבולות. "באחת מאליפויות גרמניה סיימתי במקום השלישי בקפיצה לגובה ורבע שעה לאחר מכן עזרתי לנבחרת שלי לזכות בזהב ב-200X4, אבל שבוע אחר כך היתה לי תחרות מזוויעה והחלטתי להיזהר עם הדברים האלה", הוא מסביר.

2010 קצת האטה את הקצב של ספנק, שסבל מפציעות, אבל אחרי שלושה חודשים וחצי של אימונים אינטנסיביים - "זיעה, דימום ולחימה" כפי שכינה זאת בטוויטר - הוא מגיע רעב לעונה החדשה. ברשימת היעדים ל-2011 הוא כלל שיא אישי חדש של 2.36 מטר, מדליה באליפות באולמות בצרפת, מדליה באליפות העולם בקוריאה וזכייה נוספת באליפות גרמניה. את גביע ספרקסן בשטוטגרט הוא לא הזכיר, אבל פציעתה של הקופצת ארנה פרידריך הפכה אותו לתקווה הגרמנית הגדולה בתחרות הקפיצה לגובה, ולאירוע מרכזי בתחרות. בדיוק כפי שהוא אוהב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ