האצן בלגי סטפן אנגלס נכנס לספר השיאים של גינס כשרץ מרתון בכל יום בשנה האחרונה

רמי היפש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רמי היפש

אפשר להיכנס לספר השיאים של גינס דרך תחרות החומוס הכי גדול בעולם ואפשר לעשות זאת בדרך הקשה והמתישה. האצן הבלגי סטפן אנגלס בחר בדרך כמעט בלתי אפשרית - 365 מרתונים ב-365 ימים - שנה שלמה.

אנגלס בן ה-49 החל להתאמן לפני 35 שנים, כדי להילחם במחלת האסתמה שממנה סבל. הרופאים המליצו לו שלא להתחרות בתחרויות ספורט מקצועיות, אבל הוא השתתף במרתון הראשון שלו כבר בגיל 25. לפני כשנתיים הוא ניסה לראשונה לשבור את שיא המרתונים בשנה אחת, אבל נפצע ברגלו במרתון ה-18 ונאלץ להמתין שנה שלמה כדי להתחיל שוב.

אנגלס ביסס את אסטרטגיית המרתונים הרצופים שלו על שתי טקטיקות עיקריות. הראשונה - הוא עשה זאת בשבע מדינות בלבד. בניגוד לטריסטן מילר האוסטרלי שהשלים לפני כחודש 52 ריצות מרתון ב-52 שבועות ועשה זאת תוך שהוא טס ממדינה למדינה ומשתתף בריצות בכל שבע היבשות בגלובוס - כולל מרתון הקרח באנטרקטיקה - הסתפק אנגלס בספרד, פורטוגל, בלגיה, קנדה, מקסיקו, בריטניה וארצות הברית.

הטקטיקה השנייה היתה בריצה עצמה. אנגלס פשוט רץ לאט. זמן השיא שלו היה 2:50 שעות, אבל ברוב המרתונים הממוצע שלו היה סביב ארבע שעות. "התאוששתי במהירות", אמר שלשום לעיתונאים אחרי שסיים את המרתון האחרון שלו בברצלונה, "לא רצתי מהר וקצב הלב שלי היה אטי. הרגעים הקשים ביותר היו כשחשבתי שיש לי עוד מרתון לרוץ למחרת. פשוט ניסיתי לא לחשוב על זה בכלל, אלא פשוט לרוץ".

אין זו הפעם הראשונה שאנגלס נכנס לספר השיאים של גינס. הוא האדם היחיד שהשתתף ב-20 טריאתלונים מסוג "איירון מן" בשנה אחת, כך שהמעבר למרתונים בלבד נראה לו טבעי. אנגלס ניפץ את שיא גינס במספר המרתונים הגדול ביותר שאדם רץ בשנה אחת, לאחר שהצליח למחוק את שיאו של היפאני אקינורי קושידה, שרץ 52 ריצות מרתון רצופות בשנת 2009 כשהוא בן 65.

לדברי אנגלס, הוא מקווה שההישג המרשים שלו יעודד אנשים נוספים, חולים ובריאים כאחד, להתחיל לרוץ ולעשות פעילות גופנית.

כעת אנגלס מחזיק בשיא שספק אם יישבר בקרוב ונזכר ברגעי המשבר. "היו רגעים שחשבתי שזה המרתון האחרון שלי. זה קרה לי במקסיקו סיטי כשהגעתי למרתון ישר מטיסה והיתה לי בחילה מאוכל רע שאכלתי. אז שאלתי את עצמי למה אני עושה את זה בכלל, אבל בדרך כלל לא התייחסתי לזה כעינוי אלא כעבודה רגילה. עכשיו אני רק רוצה להגיע הביתה, להתקלח ולנוח", סיכם אנגלס את השנה החולפת, שבה גמע בריצה יותר מ-15,400 קילומטרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ