NBA: התרגיל האחרון של ג'רי סלואן

בסוף השבוע, אחרי 1,221 ניצחונות, 23 שנים על הקווים של יוטה ג'אז ועימות אחד עם דרון וויליאמס, הדהים ג'רי סלואן כשהודיע שהספיק לו. "הוא נלחם בהרבה קרבות, אולי אין לו כוח להתווכח עם הרכז שלו", נפרד ג'ון סטוקטון, "הליגה תתגעגע אליו"

אלעד זאבי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלעד זאבי

אחרי 23 שנים בקבוצה, הפך ג'רי סלואן שם נרדף ליוטה ג'אז, שהפכה שם נרדף ליציבות כמעט בלתי נתפשת. רק המחשבה שמישהו אחר יעמוד על הקווים בסולט לייק סיטי היתה מוזרה, אפילו מגונה בעיני מורמונים אדוקים במיוחד. כעת, כולם מוכרחים להתרגל אליה.

בעיניים נוצצות ובקול מעט רועד, הודיע סלואן על עזיבתו המיידית במסיבת עיתונאים שכינס ביום חמישי בלילה. "זה קשה יותר מכפי שחשבתי", הודה המאמן בן ה-68, "היה לי מזל לעבוד עם אנשים נפלאים, אימנתי שחקנים נהדרים. האוהדים של המועדון הזה הם הטובים ביותר. אני חושב שבורכתי. כשלקחתי את התפקיד ב-1988 רק ביקשתי מכולם שיהיו הוגנים אתי, וזה אכן מה שהיה. הקבוצה, האוהדים, העיתונאים - כולם היו יותר מהוגנים, ולכן נשארתי 23 שנים. הייתי כאן הרבה זמן, אבל היום זה יום חדש. אסיים עם זה וארגיש טוב יותר. הגיע זמני, אני צריך להתקדם הלאה".

ג'רי סלואן. "אסיים עם זה וארגיש טוב יותר. הגיע זמני, אני צריך להתקדם הלאה" (תצלום: אי-פי )

השאלה שמעסיקה רבים היא מה הניע את סלואן להתקדם הלאה דווקא עתה, באמצע העונה, ומספר ימים אחרי שסיכם על חוזה לעונה נוספת. בתקשורת האמריקאית מצביעים על הידרדרות עקבית במערכת יחסיו עם כוכב הקבוצה, דרון וויליאמס, שהגיעה לשיאה במהלך המשחק מול שיקגו ביום רביעי.

סלואן כבר חשב שראה את כל הסרטים עם יוטה - הוא הגיע לגמר פעמיים, ומנגד חווה עונה של 56 הפסדים - אבל מעולם לא נתקל במצב כזה. בטח לא עם ג'ון סטוקטון. המאמן סימן תרגיל מסוים, וחזה ברכז שלו בוחר להריץ תרגיל שונה.

לאחר המשחק, שהסתיים בהפסד 86-91, הסתגר סלואן בחדר עם הג'נרל-מנג'ר קווין אוקונור. על פי דיווחים, המאמן ביקש להשעות או לקנוס את השחקן. אחרי שנענה בשלילה והבין שלא יקבל גיבוי מההנהלה בעניין שנראה לו עקרוני, החליט סלואן, יחד עם עוזרו הוותיק פיל ג'ונסון, שהגיע הרגע לעזוב. אוקונור ביקש מהמאמן שיישן על ההחלטה לילה נוסף, וסלואן הסכים. לאחר מכן סיפר שכבר שבועות הוא לא ישן טוב יותר מאשר באותו לילה.

קל מאוד להפיל את התיק על וויליאמס ולהוציא אותו הנבל בסיפור, אבל הדברים מורכבים יותר. "היו לנו ויכוחים במשך השנים, אבל לא יותר מלכל מאמן ושחקן אחרים. שנינו מאוד עקשנים וזה יוצר עימותים. על דבר אחד תמיד הסכמנו, וזה ששנינו מאוד רוצים לנצח", אמר וויליאמס לאחרונה, אחרי שצצו דיווחים לפיהם הציב בפני הנהלת הג'אז אולטימטום בסגנון "זה או הוא או אני".

שניהם אולי רצו לנצח, אך בצורה שונה. וויליאמס, שלפי גורמים במועדון לא כל כך מרוצה מהקבוצה שלו ומהמאזן שלה (31-23), החליט לפעול על דעת עצמו. סלואן אמנם מכחיש כי התקרית הספציפית היתה זו שגרמה להחלטתו לעזוב, אבל העובדות הן שכשראה שהשיטה המפורסמת שהעניקה לו 1,221 ניצחונות בקריירה (מקום שלישי בכל הזמנים) כבר לא מספיק טובה בעיני האיש שאמור ליישם אותה על הפארקט, הוא חתך עניינים. "הוא נלחם בהרבה קרבות בקריירה שלו, אולי פשוט אין לו כבר כוח להתווכח עם הרכז שלו", העיר סטוקטון לאחר הודעתו של סלואן, "הוא אדם קשוח אך הוגן, שלא סובל שטויות. הליגה כולה תתגעגע אליו. אני מאושר בשבילו".

שלשום כבר מיהר וויליאמס להבהיר שלא הוא האשם בעזיבת סלואן. "בחיים לא הייתי דואג לסלק אותו מיוטה, הוא חשוב ממני בהרבה לעיר ולמועדון", אמר בראיון לרדיו מקומי. גם בקבוצה מיהרו להתגונן וטענו כי סלואן עצמו הודה שהוא כבר לא אנרגטי כבעבר, וכי מקדם השחיקה הגבוה בחיי היומיום של קבוצת NBA הוא למעשה הגורם שהכריע אותו ועומד מאחורי החלטתו.

בג'אז, מועדון שלא חיפש מאמן כמעט רבע מאה, החליטו למנות את טיירון קורבין, ששימש כאחד מעוזריו של סלואן וכבר הספיק להפסיד אתמול במשחק הבכורה שלו, 83-95 לפיניקס. מסיבות מובנות, קורבין הגדיר את הרגע בו קיבל את ההודעה על מינויו כ"חמוץ-מתוק". כמו כולם, גם הוא יודע שאם יש נעליים גדולות באמת להיכנס אליהן בעולם האימון של ה-NBA, הן שייכות לג'רי סלואן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ