שלומי ברזל-צרובה
שלומי ברזל

ברוב מועדוני ליגת העל תמצאו קורלציה יפה בין המצב של הבעלים לזה של הקבוצה. מכבי חיפה צמחה למעמדה הבכיר במקביל להצלחה הכלכלית של יעקב שחר, מכבי תל אביב התעשרה בלילה אחד כשקיבלה את מיטש גולדהאר, ובית"ר ירושלים התרסקה דקה אחרי שארקדי גיידמק איבד את הונו. הסיפור של איזי שירצקי בקרית שמונה ושל מורי ארקין בהפועל רמת גן הוא יותר עניין של נדבנות מאשר של גביר שמשקיע במועדון במטרה למנף את עסקיו או להאדיר את שמו. אם ממשיכים את הקו הזה, קל להבין מדוע הסיפור של מ.ס. אשדוד חריג כל כך.

ג'קי בן זקן והקבוצה המאוחדת של אשדוד יצאו יחד לדרך. הוא היה אז סוכן ביטוח שאפתן, לימים מחזיק תיק הספורט בעירייה, ומועדון הכדורגל ניסה בראש ובראשונה לבסס את הלגיטימציה שלו בעיר. הצליח לשניהם. אבל לבן זקן הרבה יותר. בתוך קצת פחות מעשור הפך בן זקן לטייקון אמיתי בכלכלה הישראלית. מכריש טלוויזיוני לאחד כזה גם במציאות. חברות ענק נרכשו על ידו, בבעלותו קניונים, ערוצי תקשורת ועוד. איכשהו, קבוצת הכדורגל של אשדוד הפכה לעניין זניח.

בן זקן בימים ספורטיבים יפים יותר (תצלום: אילן אסייג)

זה לא אומר שבן זקן משקיע פחות בבייבי הספורטיבי שלו, אלא שכאשר אנשים מתאכזבים ממועדון ספורט אשדוד, הם עושים זאת בעיקר בגלל הפער התדמיתי בין ההצלחה המסחררת של הבעלים לבין הדשדוש במגרש. יש גם מי שטוענים כי בן זקן ניצל את קבוצת הכדורגל כדי להשיג את אותה לגיטימציה שמועדוני ספורט, אפילו בישראל, יכולים להעניק לך. ובכלל, אומרים אחרים, אם הוא כל כך עשיר, מדוע אינו שופך מיליונים כדי להעניק לעיר אשדוד קבוצת כדורגל הרבה יותר יומרנית מזאת הנוכחית.

בן זקן הוא רץ למרחקים ארוכים, לפחות בכדורגל. בפעם היחידה בה ניסה להרים באשדוד קבוצת גלאקטיקוס עם חיים רביבו, יוסי אבוקסיס, אילן בכר ושמות נוצצים אחרים, זה כמעט הסתיים בטרגדיה ספורטיבית. מאז, הבין בן זקן כי את ההימור הבא, אם בכלל, צריך לקחת רק אחרי שיצליח להעמיד תשתית מקומית טובה ורחבה דיה, שבעזרת חיזוק נכון תוכל להפוך את אשדוד לקבוצה שיש לה עונה אמיתית גם אחרי המחזור ה-22, ולא רק זיכרונות מניצחון על הפועל תל אביב.

בן זקן (תצלום: ניר קידר)

מוקדם לקבוע אם רעיון האקדמיה באשדוד הוא גימיק של יחסי ציבור או קונספט מנצח, אבל הדואליות הזאת מאפיינת את הקבוצה בימיו של בן זקן. אשדוד אמנם מצמיחה שחקנים מבטיחים, אבל גם ממהרת למכור אותם (מתן אוחיון); בן זקן מבקר את גיידמק, אבל משחרר לו נכסים (יוסי מזרחי ומשה אוחיון); בעיר הנמל מדברים על פריצה, אבל דווקא קרית שמונה עושה זאת. הסיכוי שמאמן אנגלי סתמי בשם ג'ון גרגורי יעזור לאשדוד בנסיבות הללו לעלות כיתה, כפי שקורה באקדמיה אמיתית, קלוש. לפחות כל עוד אשדוד סתמית אינה מסכנת את תדמית המצליחן של בן זקן בגזרה העסקית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ