פיפ"א מבטלת את הצורך ברישיון לסוכני שחקנים

פיפ"א פותחת את השוק לכל המעוניין ומכניסה את הסוכנים הקיימים לחרדות. "זה בדיוק כמו להחליט שלא צריך תעודה כדי להיות עו"ד", טוען גלעד קצב

עוזי דן
משה הרוש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עוזי דן
משה הרוש

בחודש אוקטובר צפויה להיכנס לתוקפה החלטת פיפ"א לבטל את מוסד רישוי סוכני שחקני הכדורגל ולפתוח את השוק לכל החושקים בדבר, ללא תעודה מוסמכת כנהוג כיום. ההחלטה אמנם טרם אושרה בקונגרס פיפ"א - הגוף המוסמך בהתאחדות הכדורגל הבינלאומית - אך היא מעבירה רעד בקרב סוכנים מורשים בישראל ובעולם.

רק בינואר 2008 הוחלט להחמיר את הקריטריונים לרישוי, אבל סיבות שונות הובילו את פיפ"א למה שנראה כביטול המסלול. על פי בדיקת פיפ"א, 70% מעסקאות העברת שחקנים ברחבי העולם - במיוחד בליגות קטנות - לא נעשות על ידי סוכנים מורשים, אלא על ידי קומבינטורים מסוגים שונים. עוד התגלו כמה מקרים, בעיקר במערב אפריקה, בהם מתחזים לסוכנים פיתו שחקנים והוציאו שם רע לארגון.

"תחום הסוכנים בכדורגל הוא כמו המערב הפרוע", טען טור קריסטן קארלסן, סקאוט לשעבר בקבוצות באנגליה ובגרמניה, עיתונאי ומומחה להעברות, "הוא מלוכלך, חצי פיראטי. פיפ"א צריכה לשמש שוטר שישמור על חוקיה וזה צורך זמן, כסף והרבה ביורוקרטיה. היא לא מצליחה בזה ולכן החליטה להיפטר מעניין הרישיונות".

גיבוש השינויים בתקנון מלווה בוויכוח. המתנגדים לביטול הרישוי הניפו את דגל המלחמה בשחיתות וטענו כי גורמים מפוקפקים עלולים להשתחל כך לכדורגל. התומכים טענו כי כניסת גורמים כאלה לתחום לא תוגדר כחדשות מפתיעות. "הסיבה היחידה לשינוי התקנון היא העובדה שהעולם מוצף בסוכנים לא מורשים ופיפ"א הרימה ידיים מולם", טוען סוכן השחקנים עו"ד שחר גרינברג, "הרי גם היום יכול כל מי שרוצה להתעסק בתחום להשתמש בסוכנים מורשים כדי להלבין זאת".

למעשה, טוענים רבים, כל אדם גם כך רשאי להיות סוכן. בישראל, לדוגמה, אדם שירצה להפוך לסוכן שחקנים יצטרך לעבור מבחן, לשלם אגרה בסך 750 שקל ולהציג תעודת יושר. המבחנים, אותם יש לערוך פעם בחמש שנים, נחשבים קשים, אבל כפי שמספר אחד הסוכנים האנגלים, "הם קשים באנגליה. יש ארצות בהן הם קלים הרבה יותר. חוץ מזה, כפי שאפשר לקנות מבחנים באוניברסיטה, כך אפשר לעשות במקומות מסוימים גם כעת".

בעיה נוספת היא סוגיית עמלת הסוכן, העומדת כיום על כל סכום בין 2.5% ל-10% משכר השחקן בקבוצתו החדשה, בכפוף למשא ומתן. "זה נפוץ לראות שני סוכנים מקבלים כסף על אותה עסקה", אומר קארלסן, "האחד מטעם הקבוצה, האחר מטעם השחקן - שניהם דורשים את האחוזים שלהם, הקבוצה רוצה לשלם רק סכום מסוים ויש בעיות. אין פה חוק, גם אם הסוכנים מורשים. זו בעיה".

בפיפ"א טוענים כי בהיעדר המבחנים והרגולציה, היא תפקח מקרוב על האנשים שישמשו סוכנים ומתווכים, אבל לא ברור אם תצליח בכך. אחת ההצעות היא לחייב את המועדונים להתנהל בתנאים מסוימים במהלך משא ומתן - על המועדונים קל יותר לפיפ"א לפקח.

הרווח של העו"ד

השינוי הצפוי בתקנון מחייב את כולם להיערכות מחודשת לקראת הצונאמי שיציף את השוק ומאיים לנגוס נתחים כלכליים מהעוסקים בדבר. האחים רונן וגלעד קצב, שמייצגים שורה ארוכה של כדורגלנים ישראלים, גיבשו לאחרונה תכנית להתמודדות עם המצב החדש ומתכוונים להחתים את מיוצגיהם על חוזים ארוכי טווח.

"אני מתקשה להבין את ההיגיון שעומד מאחורי ההחלטה הזו", אומר רונן קצב ואחיו ושותפו גלעד מוסיף: "גם ככה יש ברדק אחד גדול בענף הזה. במקום שיהיה סדר וארגון גורמים ליותר בלגן. זה בדיוק כמו להחליט שלא צריך תעודת מאמן כדי להיות מאמן, או שכל אחד יהיה חופשי להיות עורך דין ללא תעודה. זה יפגע בפרנסה של סוכנים רבים. גם הקולגות שלי בחו"ל המומים מהעניין הזה, הם יותר בהיסטריה מאתנו. זו יכולה להיות מכה כלכלית קשה לכולם. בכל מקרה, הסוכנים הטובים ימשיכו לשלוט".

טבעי שהבהלה בקרב הסוכנים תהיה גדולה, אך מי שמוצא בכך נקודות חיוביות אלה עורכי הדין. מתוקף הכשרתם המשפטית, רשאים עורכי דין לייצג שחקנים ללא הרישוי המקובל. עד לפני כעשור, שלטו הפרקליטים בתחום ייצוג השחקנים, מתוקף העובדה כי התקנה חייבה את הסוכנים להפקיד ערבויות של כ-380 אלף שקל (100 אלף פרנק שווייצים) למקרה של תביעות שחקנים. המגבלה הזו הותירה את השוק בשליטת משפטנים. מאז שונה התקנון, והסוכנים לקחו שליטה.

"זה יכול להביא לפריחה מחודשת של עורכי הדין בתחום", משוכנע עו"ד דן חי, "לסוכנים כבר לא יהיה מעמד מקצועי מיוחד ומוסמך, ייכנסו לתחום הרבה חובבנים ושחקנים יעדיפו לקבל ייצוג מעורכי דין. אני עדיין סבור שזו החלטה לא נכונה. שוק הסוכנים ייפרץ ויהפוך לג'ונגל".

ואולי צדק גארי נוויל, מגן מנצ'סטר יונייטד לשעבר, כשקבע: "שחקנים לא צריכים את הסוכנים האלה, שלוקחים מהם מאות אלפי ליש"ט. מה שהם צריכים בסך הכל זו עצה טובה מרואה חשבון או עורך דין".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ