דוד מרואני

באמצע שנות ה-90 יצא היישר לספריות הווידאו סרט אמריקאי זניח ודל תקציב בשם "איש הזבל". מטעמים שיווקיים ברורים, התנוססו על אריזת הסרט באותיות קידוש לבנה שמות השחקנים: ברונסון, סטאלון, אסטבז. רק מי שטרח לאמץ את עיניו הבחין בכיתובים הקטנים תחת שמות המשפחה: גרג, פרנק וג'ואי (בהתאמה), האחים של הכוכבים הגדולים.

בסצנת המפתח של הסרט מתאוננים השלושה, בתפקיד עצמם, על הקושי בניהול החיים בצלו של האח המצליח. סטאלון מספר על שנים בשבי הפסיכואנליזה ועל פיתוח מיומנות ברקיחת קוקטיילים המבוססים על קלונקס. גם האחרים העידו על יחס מתירני שהפגינו כלפי כדורים וסמים מסוגים שונים.

שי רביבו (תצלום: שרון בוקוב)

ה"אחים של" בכדורגל הישראלי נמצאים כמעט בכל פינה. רובם משחקים בליגות הנמוכות, חלקם במקומות הכי מוצלים - אפילו חשוכים - שאפשר למצוא. בניגוד למתרחש בסרט "האח של דריקס", בו הכוכב מנסה לרמות את דרכו ללבם של חבריו לבסיס הצה"לי בעזרת שם המשפחה שלו, האחים במציאות מתעקשים לרוב להשאיר את ייחוסם המשפחתי בצד.

גלעד בניון (29), למשל, אחיו של קשר צ'לסי וקפטן הנבחרת, מתנגד להשיב לכל שאלה הנוגעת להשוואה בין התקדמות הקריירה שלו, שכנער זהוב שיער היה ההבטחה הגדולה בהפועל באר שבע, לאחיו יוסי. "התעסקתי מספיק בכל הדבר הזה", מבקש בניון הצעיר, כוכב מ.ס. דימונה מליגה ב', "זה מאחוריי. יותר אני לא מעוניין להתייחס לעניין".

שי רביבו (26), אחיהם הצעיר של חיים ודוד, לעומת זאת, לא חושש לדבר על החיים שנלווים לשם המשפחה. כשרביבו הקטן נבחן לפני שבועיים בהפועל תל אביב, הוא זכה לקריאות שקשרו את ההגעה שלו ביחסי החברות של האח חיים עם עוזר המאמן יוסי אבוקסיס. "אנשים לכלכו בכל מקום", מספר רביבו, "בכל פעם שהתקדמתי, ניסו לקחת אותי אחורה. במ.ס. אשדוד אני משחק בגלל חיים, בהפועל ת"א בגלל חיים. בהתחלה הייתי מתעצבן, עכשיו אני כבר לא מתייחס. קיבלתי סוף סוף צ'אנס, אני מאמין שאצליח".

כדורגל באור ובצל | אני, אחי והליגות שעומדות בינינו
גארי אסוס (22), האח הצעיר של ג'ונתן מהפועל רמת גן וקשר מכבי באר שבע בזכות עצמו, מפגין מודעות עצמית גבוהה. מבחינתו, ההבדלים בחשיפה ובתלוש המשכורת הם סיבה מספיק טובה לבחון את הישארותו בישראל. "חשבתי לעלות על מטוס כבר בדצמבר", הוא אומר, "לכל מקום שאני הולך משווים אותי לג'ונתן - ג'ונתן היה עושה ככה, ג'ונתן היה אומר משהו אחר. תמיד יוצא שמדברים אתי עליו, אבל אני רוצה שאנשים יתייחסו אלי כאל גארי, שחקן טוב בזכות עצמו. לא אסתיר את זה, אני מרגיש בצל וזה לא נעים לי".

"ככל שהמשפחה תחרותית פחות, כך גדל הדמיון באישיותם של הילדים", אלפרד אדלר

יחסים בין אחים, כמו גם התנהלותם במצבי תחרות, העסיקו פסיכולוגים רבים. אלפרד אדלר, הבולט מבין התיאורטיקנים בתחום, בנה תורה שלמה סביב הקשר בין המערך המשפחתי וסדר הלידה לבין התפתחות ועיצוב האישיות של הילד. אדלר מצא כי תחרותיות באווירה המשפחתית יוצרת שוני גדול בין האחים; שוני שיגרום להם לבחור בתחום שונה.

אנאבלה שקד, פסיכותרפיסטית מהמכון הנושא את שמו של אדלר, סבורה גם היא כי אחים לא ייכנסו לרוב לאותו תחום ממניעים תחרותיים: "נדיר שאחים בתחרות יבחרו לעסוק באותו מקצוע. לרוב הם ייכנסו לתחום מתוך אמונה שיש בו מקום לשניהם. אני מניחה שהאחים המדוברים בחרו להיות שחקני כדורגל מאחר שהם גדלו בבית של כדורגל, מתוך אהבה לתחום. קיימים מקרים בהם אחים ירצו להיכנס לתחום של אחיהם כדי לנצח אותם במגרשם הפרטי, אבל לרוב זה נעשה ממניעים אחרים".

חיים רביבו

סימוכין לדבריה של שקד, שכתבה מאמרים אודות תחרות בין אחים, אפשר למצוא למשל במערכת היחסים בין סאדאת עמאשה (19) לאחיו הבכור וויאם, חלוץ עירוני קרית שמונה. "החלום שלי זה לבשל לוויאם כדי שיהיה מלך השערים של קרית שמונה", מספר סאדאת, מגן קבוצת הנוער, "אנחנו מאוד קרובים, אחים, כמו חברים הכי טובים. ההצלחה שלו היא ההצלחה שלי. אין אצלנו תחרות. הוא בא לכל משחק שלי, מייעץ ומכוון. הרי אצלנו במשפחה אין כוונה להגיע לאירופה, מקסימום חולמים על מועדון גדול בליגת העל".

גם עקיבא מגרלשווילי (29), אחיו הבכור של חיים (אלקי לרנקה), לא נשמע מתוסכל מהמסלול שהוביל אותו לעירוני רמת השרון, בעוד אחיו זכה באליפות עם מכבי חיפה ושיחק בוויטסה ההולנדית. "גם עכשיו, כשהוא בקפריסין", מספר עקיבא, "אנחנו מדברים לפחות ארבע פעמים בשבוע. אני שמח על כל דבר טוב שקורה לו, כאילו שזה קורה לי".

ובכל זאת, גם אם אנחנו לא אוהבים להודות בכך, קנאה ורגשי נחיתות קיימים אצל כולנו. "מתחת לפני השטח", מסביר פסיכולוג הספורט אלי לוונטל, "תהיה תחושת תסכול ומרירות אם תשומת הלב של ההורים תתמקד יותר באח המצליח. אם ההורים מצליחים לנווט את זה נכון, זה ייגמר בהכרה שיש אח אחד כישרוני יותר. האח שבצל יצטרך לבחור אם ליילל או להכיר בזה. מרגע שיש הכרה כזו, יגיע גם פרגון. ברור שקיימים מקרי קיצון בהם תחרות עשויה להוביל לדיכאון, אבל זה יקרה לרוב בגלל התנהלות ההורים".

נחי שכטר, אביהם של איתי, חלוץ הפועל ת"א, וענר (14), שחקן בנערים של הפועל חיפה, מרגיש את כובד האחריות. "על ענר יש לחצים עצומים", הוא מספר, "היה לו הרבה יותר קל אם שם המשפחה שלו לא היה שכטר. אנחנו משתדלים להוריד ממנו לחץ, אבל זה לא פשוט. עושים הרבה עבודה פסיכולוגית, הולכים לכל משחק שלו וגם לאימונים, למרות שזה לא פשוט. אנחנו מדברים אתו המון, מסבירים שהוא לא צריך לדאוג, שתמיד נהיה מאחוריו. הרי שחקנים ברמות הגבוהות יוצאים אחת לכמה אלפים".

ינון ברדה (26), אחיו הצעיר של אליניב (גנק) זוקף לזכות הוריו את העובדה שלא חש כמי שנותר מאחור. "אבא שלי תמיד הגיע לכל משחק של אליניב ושלי", אומר חלוץ הפועל ראשון לציון, "הוא דאג לא לקפח אף אחד מאתנו. כשהייתי בנוער, הוא היה מבקש ממני להבקיע כמה שיותר מוקדם, כדי שיספיק לראות גם את אליניב. מעולם לא נתנו לי להרגיש נחות. להפך, תמיד גרמו לי להאמין בעצמי".

"השומר אחי אנוכי?", קין, אחרי רצח אחיו הבל

סל הכביסה בצריף המכונה חדר ההלבשה של עמישב פתח תקוה מעלה אדים וחוסם את המעבר. לא מכשול זניח שכזה ימנע מהאחים בוזגלו להתאחד תחת המטרייה האפרורית של הקבוצה מליגה א' דרום. אוהד (29), האח הבכור של מאור (מכבי ת"א), מאמן בכל מחזור את אחיו אסי (28) ואלמוג (18). לפני יותר מעשור ישבו כל אלה, יחד עם מאור, ושמעו מאביהם יעקב, בעצמו שחקן עבר, את הקביעה: "כולכם תשחקו בליגת העל, אבל מאור הוא משהו מיוחד, עולמי".

אוהד נזכר: "הייתי קטן וזה כאב לי. שאלתי את עצמי - ?למה הוא אומר את זה?'". אחרי כמה שנים, כולם הבינו. "בשלב מסוים", אומר אסי, "גילינו שאנחנו נורמלים ומאור הוא השונה. הוא פשוט נולד להיות כוכב". בפגישות משפחתיות, הם מספרים, מדברים חצי מהזמן על פועלו של מאור ובשאר על מצבה של עמישב. "אנחנו עדיין שלושה מול אחד", טוען אלמוג, "אבל כשמנסים לפגוע במאור או להתנכל לו, אנחנו מיד מתאחדים מאחוריו".

"רוצה כותרת?", מדגים אסי את תפקיד המגונן, "אם לא אבי נמני, מאור כבר מזמן היה באירופה. גדלתי במכבי תל אביב, בגלל זה אני מתקומם כל כך. תמיד ידעו שם שאף אחד לא צומח מתחת לנמני. איך אומרים, נמני היה וטוב שהיה". אוהד מזדעק ותופס את מקום מכבה השריפות: "לענייננו, להוציא את תמיר כהן, איזה בן משפחה של כדורגלן הפך להיות גדול?".

דוד רביבו (תצלום: ניר קידר)

דקל יצחקי (38), חלוץ הפועל אשקלון לשעבר, מוצא עצמו לא פעם בתור השומר של אחיו הצעיר ברק (מכבי תל אביב). למעשה, דקל הוא חלק בלתי נפרד מהמותג שנקרא ברק יצחקי. "אני אולי משוחד", הוא אומר, "אבל מבחינתי ברק זה השחקן הטוב בישראל. אני לא אוהד קבוצה, אלא אוהד אותו. כבר כשהיה קטן, הבנתי שהוא מוכשר ממני. פעם הוא היה מוכר כאח שלי והיום אני אח שלו, אבל ידעתי שזה יקרה. אני עושה אתו הרבה שיחות, מנסה ללמד אותו לא לעשות את הטעויות שעשיתי. כשהוא בתקופה רעה, אני רץ לגונן עליו".

בשכונת עלייה בכפר סבא, בבית היחיד שמתהדר במגרש כדורגל בילט-אין, מתגורר רועי גולסה (28), אחיהם הבכור של התאומים אייל, קשר מכבי חיפה, ואוראל מבית"ר טוברוק. רועי גדל בנוער של הפועל כפר סבא וסומן, כמו שני אחיו מאוחר יותר, כהבטחה. משהו בראש, לדבריו ולדברי אחים גדולים אחרים המוזכרים לעיל, מנע ממנו לממש את הציפיות. היום, אחרי שפרש מעשית בגיל 24, הוא שומר על כושר בליגה ג'.

"אני מצטער שפרשתי", מודה רועי, "בכל מקום שואלים אותי אנשים איך לא הפכתי לשחקן. אני כבר לא יכול לשמוע את זה. ניסיתי להתרחק מכדורגל, אבל חזרתי בגלל אייל. עד שהוא התחיל לשחק, הייתי הולך למגרשים ושואל את עצמי מה אני עושה שם. לפעמים אני מדמיין את אייל, אוראל ואותי משחקים יחד, למרות שאני יודע שזה לא יקרה".

אולי בהשראת הסרט "הלוחם", המציג כעת בקולנוע את סיפור חייהם האמיתי של שני מתאבקים - אח בכור שמתחיל לאמן את אחיו הצעיר - הפך גולסה למאמנם האישי של אייל ואוראל. "אחרי כל שער של אייל אני מרגיש כאילו אני הבקעתי", הוא מספר, "אני עובד איתם על כושר, מדבר על תזונה ועושה הכל כדי לתת להם את מה שלא היה לי כשחקן. אם היה לי את מה שהם מקבלים ממני, אין מצב שהייתי רק האח של...".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ