האיש שימחק את ג'ונתן אדוארדס מספר השיאים

כבר בגיל 19 היה לטדי טאמגו את העוז להודיע לג'ונתן אדוארדס האגדי: "אשבור את שיא העולם שלך". שנתיים חלפו, וקופץ המשולשת עדיין מדבר על כך, וגם מתקרב לשם. עכשיו המטרה היא 18 מטר, והצרפתי יודע בדיוק מה יהיה המקום המושלם לעשות את זה

אמיר ענבר
אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמיר ענבר
אמיר ענבר

ניתור ראשון: אמונה

באליפות אירופה באולמות 2009 עוד היה טדי טאמגו אתלט אלמוני למדי. זה לא עמד להשתנות באותה תחרות, בה הודח כבר במוקדמות קפיצה משולשת עם תוצאה עלובה. האכזבה לא מנעה מהצרפתי בן ה-19, בחור צנוע וזהיר בדרך כלל, לגשת לג'ונתן אדוארדס, להציג את עצמו ולהודיע לאגדה הגדולה ביותר שייצר המקצוע: "אני אשבור את שיא העולם שלך".

באותו יום בטורינו היה מדובר בעניין של עוד שני מטרים ומעט. כיום זה קרוב יותר, הרבה יותר. בגיל 21, טאמגו הוא כבר קופץ המשולשת הטוב בעולם. שיאו האישי בשדה עומד על 17.98 מטר, מרחק 31 ס"מ מהשיא המיתולוגי שקבע אדוארדס בגטבורג 95'. זה מתקרב.

"טאמגו מסוגל להגיע ל-18.29, אין ספק, הוא הקופץ הטוב ביותר שראינו במשולשת מאז שנות ה-90'", אמר אדוארדס ל"לאקיפ" לפני מספר חודשים, וסייג: "הוא עדיין צריך לעבור את מחסום 18 המטר ואז לקבוע מטרות חדשות. זו המטרה הבאה שלו".

לאתלטיקה הגיע טאמגו בגיל 13 בעקבות אחותו, והוכוון במהרה לקפיצה משולשת. לא נדרש זמן רב עד שהתחיל לייצר תוצאות - מקום רביעי באליפות אירופה לנוער 2007, וכעבור שנה מדליית זהב באליפות העולם לנוער עם תוצאה של 17.33 מטר.

"הדרך שהאמריקאים קופצים היוותה השראה עבורי. כך גם הדרך הקובנית, בזכות הזרימה והטכניקה שלהם", מספר טאמגו, "אם אתה מצליח להשתלט על הקונספט הזה, אתה יכול לספק הופעות גדולות". הוא גם גילה שצפה בווידאו בכל קפיצה אפשרית של אדוארדס, "האחד שהתקרב להוות דוגמה לשלמות מבחינה טכנית". אכן, למד מהטובים ביותר.

ניתור שני: ביצוע

גדול ככל שיהיה, כישרונו לא הבטיח מעבר חלק לבוגרים. כל כך הרבה אלמנטים משחקים תפקיד במשולשת: מהירות, ניתור, זוויות, נחיתה. שלא לדבר על הראש. שגיאה אחת עולה בסנטימטרים רבים, אם לא בקפיצה כולה.

בתוצאות שקבע טאמגו ב-2008 לא היה די על מנת להגיע לאולימפיאדת בייג'ין. את 2009 החל עם קפיצה מצוינת ל-17.58 מטר וזכייה באליפות צרפת באולמות, רק כדי להיתקע כעבור שלושה שבועות בטורינו על 15.94 מטר במוקדמות אליפות אירופה באולמות. בקיץ סיים במקום ה-11 בגמר אליפות העולם בברלין (16.79).

"גדלתי במהלך 2009, למדתי הרבה", הוא סיפר בראיון לאתר IAAF (התאחדות האתלטיקה הבינלאומית), "ידעתי לקבל ולתעל את העצות שנתנו לי יריביי. הם אמרו לי להירגע, להיות בשליטה, לא לנסות לזכות בתחרות עוד לפני שהתחריתי בה. מאמנים זרים אמרו לי שאני מוכשר ושעלי לנתב את האנרגיה שלי לבור הקפיצה. שמעתי אותם וסוף סוף התבגרתי, למדתי לחבר את כל האלמנטים ולעשות דברים נכון".

ערב אחד, בקפיצה אחת, הכל התחבר. במארס אשתקד דורג טאמגו שני בגמר אליפות העולם באולמות בדוחא, כשתוצאתו הטובה ביותר אחרי חמש קפיצות עומדת על 17.50 מטר. היה עליו לשדרג אותה ב-20 ס"מ בקפיצה האחרונה כדי לחטוף את מדליית הזהב. הוא שיפר אותה ב-40. כך, משום מקום, 17.90 מטר - שיפור של שבעה ס"מ לשיא העולם של כריסטיאן אולסון ואליסר אורוטיה. אפילו מאמנו, ז'אן-הרווה סטיבנאר, נדהם: "זו הפתעה נעימה, חריגה מאוד".

טאמגו מספר כי אחרי שקבע 17.41 מטר בקפיצה הראשונה בדוחא, הוא היה מאושר אך הסתיר זאת כי לא רצה להראות ליריביו שתוצאה כזו משמחת אותו. על ה-17.90 אמר: "בתחרות רגילה, הייתי רואה את הקפיצה הזו כלא מושלמת. מבחינה טכנית, היא לא נקייה מביקורת".

אחרי דוחא יצא טאמגו לחופשה ראשונה אחרי שש שנים, אצל אחותו במיאמי, וגם במהלכה הפגין מחויבות והתאמן. בחודש יוני, היוותה ארצות הברית את הבמה לקפיצה מדהימה עוד יותר. בתחרות ליגת היהלום בניו יורק, שוב בניסיון האחרון, הוא נחת רק אחרי 17.98 מטר, התוצאה הטובה בשדה זה כמעט 12 שנה, שלישי בכל הזמנים רק לאדוארדס ולקני האריסון האמריקאי.

ניתור שלישי: חידוש

לאחר ניו יורק התחיל טאמגו לדבר על 18 מטר ומעלה. הוא ממשיך לדבר על כך. בינתיים רק לדבר. לאליפות אירופה בברצלונה בקיץ 2010, התייצב לאחר שלא התאמן באופן סדיר עקב פציעה, והסתפק במדליית הארד (17.45 מטר). אכזבה ראשונה אחרי סדרה של הצלחות, שהביאה להכתרתו כאתלט העולה של השנה באירופה, אתלטיקה

יורשו של בן ארצו כריסטוף למטר.

טאמגו רחוק מלהסתפק בכך, ומוכן להקריב רבות כדי להתקדם. 2011, הוא אומר, "היא שנה של שינוי". באמצע העונה שעברה הוא נפרד מסטיבנאר אחרי ארבע שנים, ובאוקטובר החל ליהנות ממטעמי הקפיצה הקובנית האהובה עליו. מאמנו החדש הוא איוון פדרוסו, האלוף האולימפי ואלוף העולם לשעבר בקפיצה לרוחק.

המהירות והניתור הם הנכסים הגדולים של טאמגו. להם הוא מקווה להוסיף כוח וטכניקה משופרים, שיניבו סנטימטרים קריטיים. בשלושת החודשים הראשונים עם פדרוסו הוא עבד עמו בעיקר על חיזוק הגוף. "ציפיתי ליותר שינויים", אמר, "אבל איוון החליט לא לשנות הכל בו זמנית. יש לו ניסיון רב וחזון למשולשת, אנחנו מדברים הרבה באימונים, הוא מרגיע אותי כשאיני מרגיש טוב, מעביר לי ידע. בשנה הבאה נתקדם לרמה הבאה".

המבחן הגדול יגיע כמובן באולימפיאדת לונדון, אך הדרך אליה רצופה מבחנים אחרים. ההתמודדות עם הכישלון הראשון, בברצלונה; היכולת להסתגל לשינויים של פדרוסו מבלי לאבד את יתרונותיו; אליפות אירופה באולמות בפאריס בעוד שבועיים לעיני המשפחה, החברים והאוהדים; הידיעה שכולם, בכל תחרות, רואים בו הפייבוריט. הוא באמת כזה.

פיליפס אידואו הבריטי הוא אלוף העולם, אבל בגיל 32 עומד הישג השיא שלו על 17.81 מטר בלבד. כריסטיאן אולסון השוודי נותר שם גדול, אך ספק אם יגיע לתוצאות האלו אחרי כל הפציעות. אולסון רואה בטאמגו המועמד הברור להיות הקופץ הבא שיגיע ל-18 מטר. אידואו אומר: "טדי ילד מוכשר ואתלט נהדר, הוא הפך את המקצוע שלנו לכל כך מלהיב ומשאיר אותי על קצות האצבעות".

שלשום סיפק טאמגו התעלות ראשונה במודל החדש. קפיצה של 17.91 מטר באליפות צרפת באולמות היוותה שדרוג של סנטימטר לשיאו העולמי. "זה מוכיח שהעבודה עם פדרוסו לא הובילה לנסיגה, ואני אפילו לא בכושר נהדר. ה-18 מטר יבוא בהדרגה", אמר. הוא גם יודע מה יהיה המקום המושלם: "בחלומות שלי, אני עושה זאת באליפות אירופה בפאריס".

כתבות מומלצות

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

ב-1 בספטמבר כבר לא אהיה מורה. שבעה רגעים מתוך המסע שלי במערכת

גרירת המסעדה, בשבוע שעבר. בלטה בקו הרקיע של נמל אברדין מאז 1976

המסעדה הצפה שהיתה מסמלי הונג קונג טבעה, ועבור התושבים זה סימן

שער "קוסמופוליטן". הבקשה היתה "אסטרונאוטית נשית ואתלטית שצועדת על אדמת מאדים ביקום אינסופי לעבר מצלמה עם עדשה רחבה"

שער "קוסמופוליטן" עוצב באמצעות בינה מלאכותית ב–20 שניות

דוד דודי אמסלם

ישיבת סיעות בכנסת ישראל 
לאחר אישור התקציב 
לשנת 2021 
2022
סיעת ליכוד בנימין נתניהו 
סיעת 
ישיבה
ישיבות
כנסת
ירושלים
י-ם
סיעה

"כשאמרתי שנשבור להם את העצמות התכוונתי שיכאב מאוד"

שר החוץ האיראני חוסיין אמיר־עבדולליהאן ועמיתו הרוסי סרגיי לברוב בטהראן, אתמול. איראן מוטרדת לא רק מישראל, אלא גם מהמחאה נגד הממשלה

זרועותיו של התמנון האיראני חשובות יותר מראשו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ