דעת מומחה | שופינג או כדורגל?

מנהלת מח' התוכן ב"תפוז"

נועה בגון, דעת מומחה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נועה בגון, דעת מומחה

בשנים האחרונות, ובעקבות תהליכים בינלאומיים, מרבים מדורי הספורט לעסוק בהיבט הכלכלי של הענפים השונים. עיתונים המקדישים בקושי ארבעה עמודים לענייני ספורט - שניים לליגת העל, אחד לברצלונה ולעדכונים משלוש ליגות כדורגל אירופיות וכל השאר למכבי תל אביב בכדורסל - הצטרפו בעל כורחם לתהליכים המרגיזים והדורסניים ביותר בספורט העולמי בכלל ובכדורגל בפרט.

הכלכלה, שכבר מזמן הפכה לדת השלטת בעולם המערבי, שולטת גם בספורט העולמי, קורעת אותו משורשיו, מחדירה בו אלמנטים לא רלוונטים, ממליכה מלכים וחורצת גורלות. לעתים היא מצליחה להשכיח מאתנו מדוע אנחנו כאן מלכתחילה.

כנראה שהתבקשתי לכתוב דווקא השבוע מאחר שאני אישה ובגלל שמחר מקדישים לי יום, אבל האמת היא שבענייני אהדה לכדורגל קשה לי להפריד את גישתי הסוציאליסטית מההורמונים שלי. בכל מקרה, רציתי לרגע להזכיר שבוודאי גם בעיניכם, שום ידיעה כלכלית לא תשתווה לתחושת העילוי המציפה את הבטן אל מול דאבל פס מושלם (שלא לומר טיקי-טקה) או כשהכדור סוף סוף עובר את קו השער.

הרי אנחנו לא סתם אוהבים קבוצה. אנחנו מתמסרים לה. היא עושה בנו כרצונה ומצב רוחנו תלוי בשחקניה באופן מוחלט. חלקנו נהיה מאושרים עד הגג במוצ"ש נתון וחלק אחר יתעצב. גם אם לבשנו את חולצת המזל, עשינו סיבובים במקום, סימנו חמסה-חמסה וירקנו שלוש פעמים לפני תחילת המשחק, אין ולו דבר אחד שנוכל לעשות בכדי להשפיע על הערב שלנו. זה מה שאנחנו אוהבים וזה מה שמושך אותנו כל כך בכדורגל בפרט ובספורט בכלל.

בילדותי בירושלים צפו בכדורגל ממרפסות השכנים של איצטדיון ימק"א (ותסלח לי המלה איצטדיון), ועשו כבוד לכדורגלנים כי הם מילאו לאוהדים את הלב, ריגשו אותם ול-90 דקות הצליחו להשכיח מהם את המשכנתא. אחר כך אפשר היה לתפוס במקרה את מלמיליאן מבעד לחלון המונית ולנצור את הרגע.

היום אנחנו עדיין אוהדים את הקבוצות שלנו ומתמסרים להן בכל מאודנו, אך השחקנים הפכו למורמים מעם ואין סיכוי שנבחין בהם מבעד לזגוגיות המרצדס השחורות. הם עסוקים במשכורות, בבגדים יפים, בקניות ובדוגמניות. מצחיק לשמוע ביקורות על נשים-אוהדות, בזמן שכמעט כל עולם הכדורגל עסוק יותר בשופינג פרוע ופחות במשחק עצמו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ