שמעון מזרחי חתן פרס ישראל: בעד ונגד

מרבית הישגי הכדורסל בישראל רשומים על שמו, אך גם פרשיות מכוערות ולא ספורטיביות. שמעון מזרחי חתן פרס ישראל: בעד ונגד

עופר מתן
אודי הירש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עופר מתן
אודי הירש

מזרחי ראוי לפרס | גדול מנהלי הספורט בישראל (אודי הירש)

האינסטינקט הראשוני של כל אדם שבגופו יש אפילו עצם ביקורתית אחת, הוא למחות נגד הענקת פרס ישראל לשמעון מזרחי. הרי לא ייתכן שיו"ר ועדת הפרס יהיה טל ברודי, בשר מבשרה של מכבי תל אביב. מעבר לכך, מזרחי זוכה בפרס כשעננת מוני פנאן עדיין מרחפת מעליו ומעל מפעל חייו, ודווקא לאחר השנים הגרועות ביותר בתולדות הקבוצה. אי אפשר לשכוח גם את ההשתתפות בפיינל-פור במהלך יום הזיכרון, את ההשתלטות על כל כישרון מקומי ואת העובדה שהקבוצה מנוקיה משחקת בגופיות צהובות, לא תכולות-לבנות.

מזרחי ברגע נדיר של החצנת רגשות (תצלום: ניר קידר)

מצד שני, בואו נפרוט לפרוטות את שתי הטענות המרכזיות שעלו נגד מזרחי לאורך השנים: הרס הכדורסל הישראלי והכוחניות. כל הישגיו הגדולים של הענף, פרט למקום השני של נבחרת ישראל באליפות אירופה ב-1979, רשומים על שמו. מזרחי אינו אחראי לדמויות חסרות הכישרון שניהלו את המתחרות, וגם לא לשוק הישראלי הקטנטן שמאפשר פריחה של קבוצה אחת בלבד. נכון, הכדורסל הישראלי התכווץ והצטמק מאז שנות ה-80' העליזות, אבל כך קרה גם במדינות כמו איטליה וצרפת. אמריקניזציה? לא יותר מאשר בכל מדינה אחרת. וכן, מזרחי הרס את התחרותיות: הוא ניהל את קבוצתו מצוין, בעוד יריביו עשו זאת הכי רע שאפשר.

גם טענת הכוחניות לוקה בנאיביות ובעיוורון. איזה מועדון ספורט מוביל בעולם לא דורס את יריבותיו ולא גונב שחקנים מתחת לאפן? האם מכבי ת"א כוחנית יותר מריאל מדריד, מנצ'סטר יונייטד והבוסטון סלטיקס? נכון, הקרבה של שופטים למכבי ת"א לאורך השנים מרתיחה, אבל גם במקרה הזה אין כל הבדל מהנורמות המקובלות במדינות ספורט מפותחות יותר. המשיכה לכוח ולשררה היא תכונה אנושית ידועה, גם אם נפסדת, והשופטים הישראלים הם בני אדם. עד שיוכח אחרת, מזרחי אשם רק בכך שעשה הכל כדי לנצח.

מנהל מצוין. מזרחי ודייויד פדרמן (תצלום: ספי מגריזו)

מעל הכל, יש לשים לב שהוויכוח אינו נסוב סביב השאלה אם להעניק את הפרס למזרחי או לעסקן ספורט אחר, פשוט כי אין לו כל אלטרנטיבה. אפשר להעריך אותו ואפשר לתעב אותו, אבל קשה להתווכח עם העובדה ששמעון מזרחי הוא גדול מנהלי הספורט בישראל בכל הזמנים, ובפער עצום. וכן, הוא לא נחמד. אולי אתם מכירים אנשים מצליחים ונחמדים, לי עדיין לא יצא לפגוש הרבה כאלה.

מזרחי אינו ראוי לפרס | עולם הפוך (עופר מתן)

ברוכים הבאים לעולם הפוך. בעולם רגיל, שמעון מזרחי היה כיום נחקר מרכזי של המשטרה בפרשת מוני פנאן. החשוד המרכזי אמנם מת, אבל מזרחי - בתור יושב ראש מכבי תל אביב מזה 42 שנה - אינו חף מאחריות. כך לפי דובר המשטרה בעולם הרגיל. בעולם ההפוך שותק הדובר ומתבטלים חוקריו, ומותירים את הטיפול בפרשה לאנשי רשות המסים החמושים בארגזי קרטון.

בעולם הרגיל, ידיעה אחרת היתה מכבבת היום בכלי התקשורת שמשרתים נאמנה את מזרחי ושות'. "במרחק נגיעה מהפרס", היה נכתב בכותרתה, ובגוף הטקסט היה מתאר הכותב את ביקורו בבית יו"ר מכבי, עת שצפה בפרסום שמות המועמדים לפרס ישראל, פרס אותו ציפה לקבל אבל נפסל בשל חקירת המשטרה את ראשי הקבוצה והוא ביניהם. אלא שהעולם הפוך, ומזרחי מקבל פרס ישראל בסמיכות צורמת לחשדות כבדים להטיית משחקים, שהביאה עמה פרשת פנאן. זה אבסורדי בערך כמו שחודשים לאחר שהוכרז כי לא יוגש נגדו כתב אישום בפרשת האי היווני, היה מקבל אריאל שרון פרס דיפלומטי מיוחד עבור שיפור היחסים הכלכליים עם יוון.

אינו חף מאחריות בפרשת פנאן. מזרחי (תצלום: ניר קידר)

הדרכים ששימשו את מזרחי להפוך את מכבי למועדון הספורט הציוני המצליח בהיסטוריה אינן ראויות לשמש מודל ודוגמה. מי שביסס את הצלחת קבוצתו על פער תקציבי מפלצתי משאר הליגה וקנה את כוכבי היריבות באופן שיטתי (רק כדי לייבשם ברוב המקרים על הספסל, כמובן) אינו אדם שראוי לפרס מטעם הממסד. כתבה באחד מעיתוני הכלכלה שכותרתה "אין סנטימנטים בניהול נכון" נשמעת מתאימה יותר. גם השיחות עם לבאן מרסר וראדיסב צ'ורצ'יץ', רגע לפני סדרות הגמר המכריעות בין קבוצותיהם לבין מכבי, אינן סיבה להעניק לו פרס השמור לחוקרים פורצי דרך ולמגלי תרופות מצילות חיים.

"אני כבר 42 שנה בפעילות שלא על מנת לקבל פרס", סיפר אמש מזרחי, אבל לי דווקא נראה שהוא מהאחראים העיקריים לספין שבזכותו ניתן לו הכבוד. הרי מי אם לא מזרחי יצר את המיתוסים לפיהם מכבי היא "הקבוצה של המדינה שמייצגת את ישראל"? רק בזכות התפישה הזו קבעה ועדת הבחירה שפעילותו "הביאה להישגים יוקרתיים ברמה הלאומית והבינלאומית".

אדם שעבד קשה כדי שחברה פרטית בבעלות מיליונרים תנצח הרבה משחקים, אינו מופת לאומי. הוא לכל היותר גיבור קפיטליסטי. "שמעון בנה את המותג החזק בארץ", אמר אתמול אלי דריקס, מנכ"ל מכבי ת"א כדורסל, ובלי משים היה לילד שצועק כי המלך הוא עירום. הייתי רוצה להאמין שעל בניית מותגים לא מקבלים פרס ישראל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ