כדורגל ופילוסופיה: טו גליץ' אור נוט טו גליץ'

דעת מומחה - פילוסופים

אמיר הורוביץ, יובל אילון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמיר הורוביץ, יובל אילון

מה לכדורגל ולפילוסופיה? לא מעט. בעיות פילוסופיות מגוונות עולות מכדורגל. עבירות, לדוגמה, האם הן הוגנות? מפתה לחשוב כאן על האנלוגיה הפופולרית כל כך שבין כדורגל למלחמה. במלחמה יש לפעול בהתאם לעקרונות שונים, על בסיס הערכת תוצאות הפעולה. מלכתחילה, למשל, אין הבדל בין הפצצת מפעל תחמושת בידיעה שייהרגו חפים מפשע לבין הפצצת מפעל תחמושת כדי להרוג חפים מפשע.

אם נחיל את האנלוגיה הזו על כדורגל, נגלה כי תיקול מאוחר תמיד אינו הוגן, בין אם "הלכת בכוונה על הרגל" ובין אם כיוונת לכדור תוך לקיחת סיכון שתפגע ברגלו של היריב. כלומר, אם כדורגל דומה למלחמה, אז פאולים תמיד אינם הוגנים. הרי החוקים בכדורגל קובעים מה מותר ומה אסור. תיקול מאחור, ככל עבירה, הוא כמו הזזת כלי בשחמט בסתר: ניסיון להטות תוצאה בכלים שאינם חלק מהמשחק, וזה לא הוגן.

מצד שני, ניתן לטעון כי אין כל בעיה מוסרית בעבירות. חסימת שחקן בעבירה אמנם אינה מבטאת יכולת מרשימה כמו חסימתו בגלישה נקייה, אבל מדובר בסוג של יכולת משחק ואין לכך דבר עם חוסר הוגנות. עבירה אינה שבירת כלים, אלא מהלך רגיל שיש לו מחיר במסגרת המשחק.

האמת שכל אוהד מכיר היא שיש פאולים הוגנים ופאולים לא הוגנים. ההבחנה ביניהם נעוצה באופן שבו אנו תופשים את הרציונל של המשחק, את "רוח המשחק" ואת היכולות הרלוונטיות בו. תפישה זו לא מתיישבת עם הכשלת היריב מאחור במכוון - נבזי לעשות זאת - או עם סדרה מתמשכת של פאולים "קטנים" מכוונים, שהורסים משחק. היא יכולה לעתים להתיישב עם דחיפה חזקה או מלחמות ידיים החורגות מה"מותר", אף אם הן מכוונות; היא מתיישבת גם עם גלישה לכיוון הכדור תוך לקיחת סיכון שתפגע ברגל אך בלי כוונת פגיעה, משום שגלישה לכיוון הכדור היא במסגרת הניסיון לשחק בהתאם לרוח המשחק.

כך, בכדורגל - בניגוד למלחמה - הכוונה משמעותית לשאלת ההוגנות גם מלכתחילה. תפישת רוח המשחק תלוית הקשר: היא עשויה להיבדל בין מעמדות, תרבויות ותפישות שונות של כדורגל. כן, בכדורגל גם הוגנות היא עניין של גיאוגרפיה.

כתבות מומלצות

טרייסי מילר ובעלה טוד בביתם בפיטסבורג, החודש

"להכריח מישהי להשלים היריון ולראות את התינוק שלה מת - זו אכזריות"

ערן זהבי במדי מכבי תל אביב. הוא חוזר

"הלב לא נתן לי לבחור משהו אחר": ערן זהבי חתם במכבי תל אביב

"ג'ניפר לופז: מחצית". חזקה, חרוצה, לא פראיירית

הסרט על חייה של ג'ניפר לופז עושה תיקון לשנים של יחס מבטל כלפיה

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

כשחייה התרסקו, הציעו לה עבודה לא נחשקת, והיא מצאה בה יעוד

Grandmaster Flash The Message

אחד השירים המשפיעים בתולדות המוזיקה חוגג 40, והוא נוקב מתמיד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ