אתלטיקה: סנדרה פרקוביץ' חיה וזורקת

אומרים לסנדרה פרקוביץ' הצעירה שהתוצאות הטובות באמת בזריקת דיסקוס מגיעות רק בסביבות גיל 30. אז מה, לפני כן נתנו לה סיכוי של 10% להישאר בחיים

אמיר ענבר
אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמיר ענבר
אמיר ענבר

גביע החורף האירופי בזריקות | 18 עד 19 במארס

בין אם נולדו בשכונה שורצת כנופיות או חוו אובדן כואב, ספורטאים רבים רואים במקצועם חבל ההצלה ששמר אותם בחיים. פסיכולוגית, ולעתים גם מעשית. סנדרה פרקוביץ' אף תביא לכך אישור חתום מרופא.

חג המולד והשנה החדשה אמורים לסמל התחלה, אבל עבור פרקוביץ' הם כמעט סימנו את הסוף. ב-25 בדצמבר 2008, אחרי שהתמוטטה בעקבות כאבי בטן, הגיעה הקרואטית בת ה-18 לבית החולים כשחום גופה עומד על 41 מעלות. הרופאים קבעו שמדובר בווירוס ועמדו לשחרר אותה הביתה. למזלה, רופא אחד חשב אחרת. דלקת בתוספתן, הוא איבחן, וצדק.

וכך, בחג המולד, הובהלה פרקוביץ' לחדר הניתוח לאחר שהתוספתן כבר התפוצץ. בימים הבאים המשיכה לחוש כאבים. הרופאים טענו שהדבר אינו חריג, ואותו רופא שוב סתר אותם. מדובר באלח דם, קבע, ושוב צדק. ב-6 בינואר היא שוב מצאה עצמה על שולחן הניתוחים. "הייתי בדקות האחרונות לחיי", סיפרה, "הרופאים אמרו לאמי ש-90% מהאנשים לא שורדים את הניתוח, ושתתפלל".

תצלום: גטי אימג'ס

פרקוביץ' אינה כמו 90% מהאנשים. באותה עת היא נחשבה לאחת האתלטיות המבטיחות בקרואטיה וכבר החזיקה במדליות כסף וארד בזריקת דיסקוס מאליפויות העולם לנוער. את הניתוח עברה בשלום. "הרופאים אמרו שיש לי גוף חזק בגלל שאני אתלטית ושאדם רגיל לא היה שורד".

באותה עת היה ברור כי עונת 2009 נמחקה עבורה עוד לפני שהחלה. גם פרישה נשקלה. בשבועות הבאים נאלצה לנוח, ובמקביל איבדה 15 קילוגרמים ממשקלה. אחרי שלושה חודשים שבה לאימוני ריצה קלים. איכשהו, בקיץ היא בכל זאת התייצבה לאליפות אירופה לנוער. התוצאה: מדליית זהב ושיא קרואטי. "באותו רגע הסתכלתי לאחור על כל ההיבטים של חיי", שיחזרה בראיון לאתר התאחדות האתלטיקה הבינלאומית, "אלוהים נתן לי תקווה. אני חושבת שהחוויה חיזקה אותי מנטלית".

זהב מוקדם

כעת מתברר עד כמה. זורקות דיסקוס נוטות להגיע לשיא בסביבות גיל 30, אך פרקוביץ' משכתבת את ספר החוקים. כשסיימה תשיעית בגמר אליפות העולם 2009, תחרות הבוגרות הגדולה הראשונה שלה, היא בכתה בגלל שלא התקרבה לשיאה האישי. ואז מחתה את הדמעות, שבה לעבוד, והחלה להדהים.

זה התחיל לפני שנה, באליפות קרואטיה, כשזרקה את הדיסקוס ל-66.85 מטר - שיפור של יותר מארבעה מטר לשיאה הלאומי והתוצאה הטובה בעולם מזה שנתיים. אחר כך ניצחה בתחרות עד גיל 23 בגביע אירופה בזריקות ובתחרות ליגת היהלום בניו יורק. בקיץ הגיעה לאליפות אירופה כשבקרואטיה מביטים בעניין בלוח הזמנים. בברצלונה, ידעו כולם, אמורה בלאנקה ולאסיץ' להביא למדינה מדליית זהב אירופית ראשונה. הגמר בקפיצה לגובה, עם זאת, יתקיים אחרי גמר הדיסקוס.

אחרי חמש זריקות הובילה בגמר ניקולטה גראסו בת ה-38, שהתחרתה לראשונה ברמה הבינלאומית ב-1990, השנה בה נולדה פרקוביץ'. לזריקה האחרונה הגיעה הקרואטית כשהיא מדורגת שנייה, אך לא לזמן רב. 64.67 מטר העניק לה את הזהב והפך אותה לאלופת אירופה הצעירה בדיסקוס אי פעם, בגיל 20. ולאסיץ' עצמה זכתה בזהב כעבור ארבעה ימים, אך ההיסטוריה כבר נחטפה ממנה.

בין השתיים, אגב, קיים פרגון הדדי. ולאסיץ' נשאה על גבה את כל ציפיות האתלטיקה הקרואטית. כעת מתחלק הנטל בין שתיהן, ו-ולאסיץ' פשוט מרוצה מכך ש"נותנים לספורט הרבה תשומת לב". היא גם מסייעת ומעניקה טיפים לבת ארצה הצעירה. "אנחנו חברות טובות", אומרת פרקוביץ', "יש לי את המורה הטובה ביותר. היא זכתה להרבה תשומת לב ויודעת כיצד להגיב לכך".

מאדם אחד היא לא זוכה לתשומת לב. מאז גירושי הוריה בגיל חמש היא כלל לא שמעה מאביה. כעת, אם הוא מקשיב, זה מאוחר מדי: "הוא לא התעניין בי 15 שנה, אז למה עכשיו?". הדמות הגברית הבולטת בחייה הוא המאמן איוון איוונצ'יץ', הנחשב גורו לצעירים בתחום הזריקות. כאשר ראה אותה לראשונה לפני שבע שנים, נהגה פרקוביץ' להטיל כדור ברזל וליידות פטיש. הוא מיד שלח אותה לדיסקוס. הזהב בברצלונה היה מדליית הבוגרים הראשונה שלו.

היא לא תהיה האחרונה. עד סוף 2009 זכתה פרקוביץ' בתחרות ליגת היהלום בבריסל עם שיא נוסף, 66.93 מטר, והוכתרה לאתלטית הצעירה של השנה באירופה. את 2010 פתחה במחנה אימונים בניו זילנד, ובסוף פברואר שוב הדהימה באליפות קרואטיה כשקבעה 67.96 מטר - התוצאה הטובה בעולם מזה ארבע שנים.

"לסנדרה יש פוטנציאל אדיר. עד לשנה האולימפית היא עשויה להגיע אל מעבר ל-70 מטר", קובע איוונצ'יץ'. תוצאה כזו לא נראתה מאז 1999, אבל פרקוביץ', כאמור, לא עושה חשבון למספרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ