קפיצה לגובה

"אני הגמד של החבר'ה. כשהייתי קטן לא אפשרו לי לעלות לאנקונדה בלונה פארק", מספר כפיר וויס, שהבין בגיל צעיר מאוד כיצד לנצל את 161 הסנטימטרים שלו ובחר בהתעמלות מכשירים. "שם", הוא מבהיר, "זה בדרך כלל יתרון"

אורי טלשיר
אורי טלשיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורי טלשיר
אורי טלשיר

התעמלות מכשירים

אליפות אירופה

5 עד 10 באפריל

לפני שלוש שנים נאלץ כפיר וויס לבחור באחד משני מסלולים להמשך חייו - מיצוי חוויית הנעורים ביישובי גדרות או התמסרות להתעמלות המכשירים. "מגיעים לדילמה הזו בסביבות גיל 16", הוא משתף, "התאהבתי בהתעמלות, אבל מצד שני אמרתי לעצמי 'לעזאזל, זה גיל ההתבגרות שלי ואני רוצה לנצל אותו. אני רוצה לבלות עם חברים, להשקיע בלימודים ולהתכונן לשירות קרבי בצבא'".

וויס היה על סף פרישה, אלא שאלכס קדירוב, המאמן שטיפח אותו מהיום בו החל להתעמל, לא היה מוכן לוותר על היהלום בשלב כה מוקדם. "הוא הגיע אלי הביתה והסביר שחבל לבזבז את הכישרון שלי, ושבעזרת עבודה קשה אוכל להגיע רחוק. חשבתי קדימה, היתה לי מוטיבציה להיות מקצוען והחלטתי שזו הולכת להיות הקריירה שלי. אני לא מצטער על כך לרגע".

בגיל שבע, הרבה לפני שהקונפליקטים התרוצצו בראשו, הגיע וויס עם אמו ליריד החוגים ונכנס בפעם הראשונה לאולם ההתעמלות הקטן בעשרת. "זה היה מקום לא מפותח ורעוע, אבל בתור ילד היפראקטיבי מיד נדלקתי", הוא נזכר, "היו שם המון בנים ובנות, הכל היה מבולגן וראיתי אותם רצים, קופצים, מטפסים על חבלים ומתגלגלים. היתה הרבה אנרגיה בחדר, התמלאתי אדרנלין וביקשתי מאמי שתרשום אותי".

וויס פגש את קדירוב, והדרך לזכייה בתחרויות הארציות לילדים היתה קצרה. הוא המשיך לבלוט גם בגילאי הנערים, ובני משפחתו הבינו שלא מדובר באפיזודה חולפת. "בהתחלה אף אחד לא לקח את זה ברצינות, אבל כשהגיעו הזכיות הפכתי להיות הכוכב שלהם, זה שתמיד מציגים אותו בתור הספורטאי המיוחד של המשפחה", הוא מחייך.

למרות הפרגון בבית ובמושב, ידע וויס שכדי להבשיל עוד יותר יהיה עליו לנטוש את החממה. "האולם בגדרות לא היה מספיק רציני בשביל אימונים אינטנסיביים", הוא מודה, "כשהייתי קטן הייתי חלק מקבוצה, לאט לאט כולם עזבו ואני נשארתי לבד, בלי מוטיבציה להתאמן. אלכס ואני ידענו שמתישהו אצטרך לעבור".

וויס חשש להעלות את הנושא הרגיש, ולמזלו מאמנו המסור עשה זאת במקומו. "אתה צריך להתקדם ואני מפקיד אותך בידיים טובות, אצל המאמן הכי טוב בארץ", נתן לו קדירוב את ברכת הדרך לפני שנתיים, ושלח אותו לאולם המודרני בהדר יוסף ולמאמן סרגיי וייסבורג.

בגלל האפר

וויס התפתח ואשתקד אמור היה להשתתף באליפות אירופה לנוער, אבל הר הגעש האיסלנדי הארור טרפד את התכנית. "ישנתי אצל חבר, הייתי מוכן עם המזוודות וכבר עמדתי לצאת לשדה", הוא נזכר, "ואז התקשרו אלי ואמרו שאין טיסה. מאוד התבאסתי".

השבוע יגיע וויס בן ה-19 לברלין ויחווה אליפות יבשתית ראשונה. "לא היה לי ניסיון קודם כדי להרגיש איך זה ואין לי מושג מה הולך להיות שם", הוא תוהה בקול, "אני מאוד מתרגש, לא נתקלתי עדיין ברמה כזו ואין לי דרך להעריך את היכולת שלי לעומת היריבים. אני לא מצפה לגמר, אהיה מרוצה אם אתחרה ברמה הכי גבוהה שאוכל. אני לא רוצה ליפול ואז להרגיש שהייתי מסוגל ליותר".

וויס משרת בבסיס חיל האוויר בתל נוף, ובשבועיים האחרונים קיבל חופשה כדי להתאמן פעמיים ביום לקראת התחרות הגדולה בחייו עד כה. "צריך לשבור את השגרה ולהגביר את הקושי כדי שבאליפות יישאר לי כוח", הוא מסביר, "סרגיי אומר שהבעיה שלי בתחרויות היא שבחימום אני כל כך מתרגש עד שאני מוציא את כל האנרגיה, ולכן הוא תמיד מרגיע אותי".

מאז שעבר להתאמן במכבי תל אביב, זכה וויס לחזות מקרוב בתופעה ושמה אלכס שטילוב - אחד מבכירי המתעמלים בתבל, שמתאמן גם כן אצל וייסבורג. "אפשר ללמוד מהטכניקה המעולה שלו, מהבסיס שרכש לפני שעלה לארץ", מתמוגג וויס, "אני תמיד מנסה להתאמן כמוהו, לראות איך הוא עובד ולקחת דוגמה. אני מפנים כל הערה שמגיעה ממנו ומסרגיי, ולאט לאט התרגלתי לזה שאני מתאמן ליד מישהו מהטופ העולמי".

לעומת גובהו החריג של שטילוב (1.83 מטר), מסתפק וויס ב-161 סנטימטרים. "אני הגמד של החבר'ה וכשהייתי קטן לא אפשרו לי לעלות לאנקונדה בלונה פארק, אבל זה לא מפריע לי ובהתעמלות זה בדרך כלל יתרון", הוא מבהיר, ומתמודד עם הבורות הישראלית לגבי עיסוקו הספורטיבי: "בהתחלה אף אחד לא באמת ידע מהי התעמלות, ההסברים לא עזרו ומי שלא היה בקי קרא לענף בשמו העממי 'סאלטות וכאלה'. בשנים האחרונות, בזכות ההצלחה של אלכס, הענף נכנס לתודעה. אני אומר לאנשים שאני בהתעמלות והם אומרים 'אה, שטילוב שטילוב'".

וויס חולם על אולימפיאדה, עדיין מחכה לפריצה הבינלאומית המסחררת ומדמיין את התרגיל שיבצע על הבמה המרכזית בגרמניה. "אני נושם עמוק כדי להרגיע את הלב שמתקתק, חוזר על התנועות בראש כדי לא להתבלבל, מרים את היד ויוצא לדרך, אל הלא נודע".

אנשי המכשירים

המשלחת הישראלית לאליפות אירופה

גברים: אלכס שטילוב, אנדריי מדוודב, כפיר וויס

נשים: ולריה מקסיוטה, רוני רבינוביץ', יובל שמוחה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ