ספורט נכים: "אנחנו לא מסוגלים להעמיד משלחת ללונדון 2012"

מגובים בפסיקת בג"ץ ורגע לפני הגשת עתירה נוספת, נאבקים בהתאחדות לספורט הנכים למען תקצוב שוויוני. "אנחנו לא מסוגלים להעמיד משלחת ללונדון 2012", מזהיר היו"ר דני בן אבו, "מה אני אמור להגיד לספורטאים? תביאו כסף מהבית?"

משה הרוש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
משה הרוש

במשרדו של צחי פישביין, יו"ר מועצת ההימורים, תתקיים מחר פגישה אחרונה בהחלט לפני עתירה לבג"ץ. לדיון עם פישביין יתייצבו דני בן אבו, יו"ר התאחדות הספורט לנכים, היועץ המשפטי עו"ד גדי בלושטיין ונציגים נוספים של מועצת ההימורים. בן אבו ישמיע שם טענות לאפליה ביחס לתקצוב הוועד האולימפי ויספר על קשיי הספורטאים הנכים בהכנות למשחקים הפראלימפיים בלונדון 2012.

"זו שערורייה", אומר בן אבו, "במצב כזה אנחנו לא מסוגלים להעמיד משלחת ללונדון. זו מכת מוות לספורט הנכים בישראל. מה אני אמור להגיד לספורטאים? תביאו כסף מהבית? מחסלים את ספורט הנכים. הוסיפו חטא על פשע כשהגדילו במעט את התקציב שלנו על חשבון תקציב הספורטאים האולימפים".

הפגישה הזו, אפוא, לא צפויה להיות מלבבת. אם לא תצא ממנה בשורה, תוגש בתחילת השבוע הבא עתירה לבג"ץ בדרישה לתקן את העוול המונהג לטענתם, ולחייב את המועצה לחלוקה שוויונית. "העתירה כבר כמעט מוכנה", מבהיר עו"ד בלושטיין, "נחכה עד הפגישה כדי לדעת אם נגיש אותה".

לבן אבו ולנציגיו בספורט הנכים יש בסיס כבד משקל להישען עליו בבואם לדרוש שוויון בחלוקת התקציבים ביחס לוועד האולימפי. עד שנת התקציב שעברה, עמד תקצוב הוועד האולימפי עבור הסגל המורחב על שמונה מיליון שקל, לעומת 360 אלף שקל לנכים. לבייג'ין נשלחו 41 ספורטאים אולימפים (וחזרו עם מדליית ארד), לעומת 43 פראלימפים (5 כסף, 1 ארד).

החל בינואר השנה, לאור המלצות ועדת קמא, הסכימה המועצה להגדיל את נתח התקציב לנכים והעמידה אותו על 1.1 מיליון שקל. התוספת קוזזה מתקציב הוועד האולימפי, שיסתפק ב-7.3 מיליון שקל. הסגל האולימפי המורחב מונה כמאה ספורטאים, הפראלימפי 62. שוויון מלא לבטח אין פה.

העתירה הצפויה תתבסס על זו שהוגשה נגד המדינה ובעניינה כבר פסק בג"ץ בדצמבר 2009. המשיבים - משרד ראש הממשלה ומשרד התרבות והספורט - קיבלו את עקרון השוויוניות. "משרד הספורט", נכתב באותה פסיקה תקדימית, "יחלק את התקציב באופן שוויוני וללא הבחנה בין דרישות הספורטאים האולימפים לדרישות הפראלימפים". זו האמירה שמתנוססת בגאון גם על המנשר שמחלק הוועד הפראלימפי לאחרונה.

ועדת קמא לא הועילה

כבר שנים שהספורטאים הנכים מנהלים מאבק חסר פשרות מול מועצת ההימורים, במטרה לשנות את הקריטריונים לחלוקת הכספים. עד השנה האחרונה, פריסת התקציבים נשענה על אמות המידה שקבעה ועדת בורוביץ' לפני כחמש שנים. כבר אז זעקו הנכים לאפליה וחיפשו את הדרך לתיקונה. במאי אשתקד התכנסה ישיבה בוועדת החינוך, התרבות והספורט של הכנסת בראשות ח"כ זבולון אורלב, בהשתתפות נציגי המועצה, הנכים והוועד האולימפי.

"מה אומרים לך במועצת ההימורים?", שאל אותו ח"כ אורלב. "טוענים שמתקצבים אותנו בדיוק אותו דבר", השיב בן אבו, "לקחו את מפתח בורוביץ' והפעילו אותו על כל האיגודים. אין לזה היגיון. סל המטבעות של המועצה הוא 12 מיליון שקל, משם אני מקבל כ-300 אלף שקל, כשהסגל שלי שווה ערך לסגל האולימפי". מאוחר יותר התאונן בן אבו: "אנחנו מגרדים את תחתית החבית".

אורלב העניק גיבוי: "חשוב לנו שתמולא החלטת בג"ץ, לפיה המדינה חייבת להקצות תקציבים באופן שוויוני, ושהמועצה תנהג כך גם אם יהיה צורך להוריד תקציבים. העיקר זה עקרון השוויון". עופר פרי, מנכ"ל המועצה בזמנו, טען: "הטוטו לא מחליט לאן וכמה להקצות. ועדות ציבוריות קובעות קריטריונים ואנחנו מבצעים". פרי ציין אז: "יש 60 אלף ספורטאים אולימפים לעומת 500 ספורטאים נכים".

אורלב ענה: "אני חוזר ואומר, הסיפור צריך להיות עקרון השוויון. גם אם יהיה צורך להוריד תקציבים מאחרים. ועדת בורוביץ' ישבה לפני החלטת בג"ץ. הם (הנכים) הגישו בג"ץ וזכו. בג"ץ קיבל החלטה מחויבת המציאות". בהמשך הוסיף יו"ר הוועדה: "יוצאות שתי משלחות, רגילה ונכים, עם אותו דגל, באותו היקף. למה קשה להקצות כספים שווים לשתיהן?". אורלב סיכם את הישיבה בהקמת ועדה לבחינה מחודשת של פריסת העוגה התקציבית לגופי הספורט. וכך נולדה ועדת קמא.

ראשי מועצת ההימורים התחייבו להגיש בתוך חמישה חודשים (עד אוקטובר 2010) את המלצות הוועדה בראשות השופט בדימוס עזרא קמא. המסקנות הוגשו רק לפני עשרה ימים. נציגי הנכים נחרדו פעם נוספת אף שלא תלו תקוות גדולות בוועדה, שהוקמה על ידי המועצה והורכבה מחבריה. ההמלצות אמנם היטיבו עם ספורט הנכים והגדילו את התקציב ל-1.1 מיליון שקל, אך לא התיישבו בכפוף להחלטת בג"ץ.

"האפליה בין הסגלים מתמשכת", טענו נציגי הנכים, "למרות המלצת בג"ץ, מועצת ההימורים, שהיא גוף ציבורי, מתעלמת ממדיניות זו. בתקציב הזה לא יתאפשרו הכנות ראויות של המשלחת ללונדון". עתירה חדשה לבג"ץ החלה להתגבש במסדרונות התאחדות הנכים ותוגש, כאמור, בתחילת השבוע הבא במידה שהפגישה עם יו"ר המועצה הנוכחי לא תניב תוצאות.

"המועצה לא קובעת בכמה יתוקצב כל גוף", מבהיר פישביין, "קבענו את גודל העוגה, לא את אופן חלוקתה. יכול להיות שהנכים צודקים ויכול להיות שלא. אין לי סמכות לשנות את ועדת קמא. הלוואי שיילכו לבג"ץ. ייתכן שיש בעיה עם המלצות הוועדה, אבל גם ייתכן שיתברר שהם סתם מתלוננים. רגשית, מגיע להם כפול, אבל אני לא יכול לתקצב לפי הרגש. הטוטו מקציב 12 מיליון שקל לנושא ואם הם יקבלו יותר, אחרים יקבלו פחות. אם נשתכנע שוועדת קמא עשתה להם עוול, נבקש לכנס אותה שוב או להקים ועדה נוספת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ