בייסבול: בולטימור אוריולס פתחה את העונה בסערה

בין האוריולס לעיר שלהם מעולם לא ניצתה אהבה גדולה אך בזכות מנג'ר ללא חת, כמה שחקנים טובים ופתיחת עונה מוצלחת במיוחד, גם המקומיים מזהים את השינוי. מי יודע, אולי יום אחד יהפוך קאמדן יארדס לגיהנום. עבור הקבוצות היריבות

ניר צדוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניר צדוק

החל בתשואות הרמות לארל וויבר, המנג'ר שהוליך את הקבוצה לזכייה באליפות ב-1970 והתייצב כדי לזרוק את הכדור הראשון, דרך ההתרגשות מהסוויפ בסדרה הראשונה של העונה בטמפה ביי, ועד להום-ראן הגדול של בריאן רוברטס, שסחף את האוריולס לניצחון 5-1 על דטרויט. כן, היה זה יום מוצלח ויוצא דופן עבור קבוצה שלא משופעת ברגעים מהסוג הזה.

46,593 אוהדים מילאו כל כיסא וכיסא בקאמדן יארדס, ובאו לבדוק בעיניהם אם משהו באמת השתנה בקבוצה שלא ביקרה בפלייאוף כבר 13 שנה, לקבוע מעל לכל ספק כי שלושת הניצחונות המרשימים בפלורידה לא היו אשליה אופטית, כי אם תחילתה של דרך מפוארת. עם סיום המשחק התרצו כולם. כמו ג'רמי גאת'רי, זאק בריטון וכריס טילמן - שלושת המגישים הפותחים בסדרה מול הרייז - גם ג'ייק אריאטה לא איפשר ליריבה להשיג יותר מנקודה אחת, והמשיך את פתיחת העונה המוצלחת של מגישי בולטימור.

אולי משהו מיוחד באמת קורה מתחת לאפם, הרגישו כל המעורבים, אם לראשונה מאז 1997 פתחו האוריולס עונה עם ארבעה ניצחונות רצופים. לשם השוואה, את ניצחונם הרביעי בעונה שעברה השיגו לא לפני שרשמו 16 הפסדים.

"ידעתי שהמשחק הזה יהיה קשה רגשית", אמר אריאטה המותש בסיום, "כשערכתי חימום, ביקשתי שיביאו לי כמה בקבוקי מים כי אף פעם לא חשתי כה צמא כמו באותם רגעים. ציפיתי שזה יהיה כך. אני לא חושב שיש הרגשה יותר טובה בעולם מזו שעוברת בך כשאתה זורק את הכדור הראשון במשחק הביתי הראשון של קבוצתך". מאוחר יותר ביקש לתקן את עצמו. הוא ואשתו בריטני מצפים לילד ראשון. "טוב, אולי רק זה מרגיש טוב יותר", ציין, "אבל זה באמת היה יום גדול".

בשנת 1902 עזבו האוריולס המקוריים את בולטימור, נדדו לניו יורק, שינו את שמם להיילנדרס והביאו לקץ תקופה ארוכה בה היתה בולטימור אחד המרכזים הבולטים במפת הבייסבול האמריקאית. עשר שנים מאוחר יותר שינו ההיילנדרס את שמם ליאנקיס, קבוצה שהפכה ב-100 שנות קיומה לשם נרדף להצלחה. בולטימור נותרה ללא קבוצה. אם לא די בכך, אבן דרך מרכזית בסיפור הצלחתם של היאנקיס היה בן העיר בייב רות', שהתחנך בבית יתומים בבולטימור ועלה לגדולה בתפוח הגדול.

כחלק מגל השינויים הגיאוגרפי שעבר על הליגה ב-1954, במסגרתו נדדו גם הג'איינטס והדודג'רס אל החוף המערבי, שב הבייסבול לעיר; הבראונס העתיקו את מקום מושבם מסנט לואיס לבולטימור, והאוריולס חזרו לעיר הנמל. שם הם ניגנו כינור שני לקבוצת הפוטבול המקומית, הקולטס, שהוקמה בסוף שנות ה-40' אל תוך הוואקום שנותר בעקבות עזיבת האוריולס. בעשור לאחר מכן מיצבה את עצמה, בזכות שלוש אליפויות, כקבוצה הטובה ביותר בענף שעתיד לכבוש את אמריקה בסערה. בולטימור התאהבה. אבל לא באוריולס.

הקולטס, שנטשו גם הם בהמשך לטובת אינדיאנפוליס, היו תמיד הקבוצה של בולטימור. ספרים נכתבו אודותיה, מבטאים געגועים שגם ייסוד הרייבנס בשנות ה-90' לא השכיחו; היא הוזכרה בסרטים, דוגמת "דיינר" של הבמאי המקומי בארי לוינסון, כסמל הצלחה כמעט יחיד בעיר שהלכה ושקעה לתהומות הפשע.

ב-1983, העונה שהיתה לאחרונה של הקולטס בבולטימור, זכו האוריולס בוורלד סיריס בפעם השלישית בתוך 17 שנה. נדמה היה שנמצאה חלופה מוצלחת, שאם קיים לפיד - הוא הועבר. כמעט 30 שנה חלפו. הקולטס התקבעו כבר מזמן יותר כ"אינדיאנפוליס" מאשר "בולטימור", והאוריולס הלכו והידרדרו ככל שחלף הזמן. נדמה שהעונה משהו השתנה.

להרים את השוואלטר

את השינוי ניתן לזקוף לא מעט לזכות באק שוואלטר, המנג'ר שהחליף באמצע העונה שעברה את חואן סמואל, שחזר לתפקיד לאחר הפסקה בת ארבע שנים. שוואלטר נחשב למאמן שבונה קבוצות מהיסוד והופך אותן למועמדות לעלייה לפלייאוף בתוך זמן קצר יחסית, ויחד עם זאת לכזה שמגיע לבאר ולא נשאר לשתות ממנה.

ב-95' הוביל את היאנקיס מירכתי בית המזרח של האמריקן-ליג להופעה ראשונה בפלייאוף אחרי 14 שנה, והניח את היסודות לקבוצה שתזכה כעבור עונה, בלעדיו, באליפות. בהדרכתו רשמו הדיימונדבקס מאריזונה הופעת פלייאוף כבר בעונה השנייה להקמתם. גם הם זכו באליפות שנה אחרי עזיבתו. שוואלטר ירש בקיץ אשתקד את הקבוצה בעלת המאזן הגרוע בליגה, ובהנהגתו הוביל שינוי יוצא דופן שהתבטא במאזן חיובי ובתקוות, גם אם כמוסות, להעפלה לפלייאוף בעונה החדשה.

כפריק של שליטה ובעל עין יוצאת דופן לכישרון, הבינו בבולטימור, שוואלטר הוא האיש המתאים ביותר להוציא את האוריולס - הקבוצה בעלת אחד התקציבים הנמוכים בליגה - מחושך לאור. אופטימיסט מובהק, אחד שלעולם לא יברח מאתגר, הוא ניצל את אימוני טרום העונה כדי לתקוף את דרק ג'יטר, הסמל הבלתי מעורער של היאנקיס, והבהיר בכך לשחקניו כי אם הוא לא מפחד מפרות קדושות, גם הם מסוגלים לכל.

מלבד המגישים שפתחו את העונה בסערה, הסגל של האוריולס מונה לא מעט שחקנים טובים, בהם התופס הצעיר מאט ווייטרס, שחקן הבסיס הראשון הסולידי דרק לי, ושחקן השדה החיצוני המבטיח ניק מארקאקיס - מספיק כישרון כדי לקרוא תיגר גם על הרד סוקס והיאנקיס העשירים, יריביהם לבית.

יצליחו או לא, על כתפיהם מוטלת משימה גדולה הרבה יותר מלהחזיר את האוריולס לפלייאוף, או מי יודע, אף למעלה מכך. הם צריכים להיות אלו שישיבו את האוריולס ללבה של בולטימור. אם לשפוט לפי השבוע הראשון, נראה שהם בדרך הנכונה.

בואו נפתח את זה

מה ניתן ללמוד מתחילת העונה על עוד כמה קבוצות

טקסס ריינג'רס

סגנית האלופה פתחה את העונה עם חמישה ניצחונות רצופים. בראשות נלסון קרוז (ארבעה הום-ראנס בארבעת המשחקים הראשונים), נראה שגם השנה ישלטו הריינג'רס בבית המערב של האמריקן-ליג

קנזס סיטי רויאלס

אלכס גורדון השיג תשע חבטות עוד לפני תום השבוע הראשון, ולרויאלס (4-1), בעלת מאגר הכישרונות הצעירים המרשים בליגה, יש לא רק עתיד מבטיח אלא גם הווה מרשים

ניו יורק יאנקיס

פתיחה סולידית לקבוצה העשירה ביותר, שני ניצחונות מתוך שלושה בסדרה הביתית מול דטרויט, וניצחון והפסד נגד מינסוטה. מארק טישיירה, עם ארבעה הום-ראנס, סוחב לעת עתה לבדו את ההתקפה כולה

בוסטון רד סוקס

המועמדת הבכירה לאליפות טואטאה ללא רחם בידי טקסס, והמשיכה בהפסד לקליוולנד החלשה. אף קבוצה שפתחה את העונה במאזן 0-4 לא זכתה באליפות. האם זו של טרי פרנקונה תהיה הראשונה?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ