שוגר ריי לאונרד : אגרוף לפנים

ההורים המתעללים, דקירתו של אביו על ידי אמו, הפיכתו לאב בגיל 17, התמכרותו לאלכוהול, ומעל לכל - הטרדתו המינית בצעירותו על ידי מאמן אולימפי. באוטוביוגרפיה החדשה שלו נכנס שוגר ריי לאונרד לזירה מסוג אחר ויוצא ממנה חבול, אבל עדיין מנצח

ניו יורק טיימס
הארווי אראטון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניו יורק טיימס
הארווי אראטון

החלק הפותח באוטוביוגרפיה של שוגר ריי לאונרד עומד בניגוד לסגנון הערמומי בו השתמש כדי לזכות בתארים בחמש קטגוריות משקל לפני יותר מרבע מאה. הוא מזכיר יותר התקדמות למרכז הזירה אגב שמיעת הפעמון, רק כדי לספוג אגרוף כואב.

רבים מאוהדיו של לאונרד זוכרים אותו בזכות חיוכו המתוק וזרועותיו הקלות והמהירות, כסלבריטאי נשגב ופורץ דרך בענף ברוטלי. אלא שעד לעמוד מספר 36 ב"הקרב הגדול: חיי בתוך ומחוץ לזירה", שייצא לאור בחודש הבא, מזכיר לאונרד דברים מסוג אחר. התמכרותו לקוקאין; ילדותו בצל התמכרות הוריו המתעללים לאלכוהול, בעטיה שרד רק בנס תאונת דרכים כשאמו ישובה ליד ההגה; כיצד כמעט טבע למוות בערוץ נחל משום שלא ידע לשחות; ואיך הפך לאב כבר בגיל 17.

לאונרד בקרב מ-1981. אחרי שסיים לרקוד בזירה, הוא עבר לעשות זאת ב"רוקדים עם כוכבים" (תצלום: גטי אימג'ס )

שני עמודים לאחר מכן מטיל לאונרד את הפצצה הגדולה בספר, המתכתבת באופן בלתי ישיר עם דאגה הולכת וגדלה בתעשיית הספורט. הוא חושף פומבית לראשונה כי בצעירותו הוטרד מינית על ידי "מאמן איגרוף אולימפי חשוב", שאת שמו אינו חושף.

לא ידענו

לאונרד כותב שב-1971, כאשר היה בן 15, הוא ומתאגרף צעיר נוסף לוו על ידי המאמן לקרב באטיקה, ניו יורק. המאמן הוביל את השניים, כחלק מקבוצת נערים, למקלחת, שם צפה בהם מתרחצים להנאתו. הם חשדו ש"משהו מעט לא ראוי" מתרחש, אבל לא רצו לחלוק על דמות גברית ודומיננטית.

מספר שנים לאחר מכן, כותב לאונרד, ישב במכונית במגרש חניה נטוש והאזין בדריכות למאמן - בן כ-50, לדבריו - מסביר כמה מדליית זהב באולימפיאדת 1976 תתרום לעתידו. לאונרד הוחמא והתמלא תקווה, כפי שהיה קורה לכל ספורטאי צעיר, אך "לפני ששמתי לב הוא פתח את הרוכסן במכנסיי, הניח את ידו ולאחר מכן את פיו על אזור שרדף אותי לאורך כל חיי. לא צעקתי. לא הסתכלתי עליו. פתחתי את הדלת ורצתי משם".

לאונרד מוסיף כי כאשר החליט לעסוק בנושא לראשונה בספרו, שנכתב יחד עם מייקל ארקוש, הוא הציע גרסה חלופית, בה המתעלל עוצר לפני ביצוע המעשה. "זה היה כואב מספיק", כותב לאונרד, "אבל בשנה שעברה, לאחר שצפיתי בשחקן טוד ברידג'ס חושף את נשמתו בתכנית של אופרה (ווינפרי) ומספר כיצד הוטרד מינית כילד, הבנתי שלעולם לא אשתחרר אם לא אחשוף את כל האמת, לא משנה כמה תכאב".

מספר אנשים שהיו בסביבתו כשגרף מיליונים מהקרבות עם רוברטו דוראן, תומאס הרנס ומרווין הגלר, משחזרים את התקופה עליה כותב לאונרד. "זו הפעם הראשונה שאני שומע על כך, ואני מכיר את ריי מאז היה ילד", אומר דייב ג'ייקובס, מאמנו הראשון, "הוא מעולם לא דיבר אתי על כך, אך אם הדבר באמת קרה, אני חש צער כלפיו ולאור העובדה שנשא את זה עמו כל כך הרבה זמן".

אנג'לו דנדי, שזכה לתהילה כמאמנו של מוחמד עלי ולאחר מכן הדריך את לאונרד, מספר שידע מעט מאוד על חייו הפרטיים, בדיוק כפי שהעדיף. "ריי מעולם לא ציין משהו כזה, אך אני גם מעולם לא התערבתי בחיי מתאגרף. אתה אף פעם לא רוצה שעניינים אישיים ישתרבבו באמצע כשאתה שולח ילד אל הזירה. וככל שראיתי, ריי היה קשוח מנטלית כמו כולם". פלאשבק

לצד הישגיו באיגרוף, מתאר ספרו של לאונרד את התמודדותו עם סמים, אלכוהול ובעיות אישיות. במובנים מסוימים, הוא מציין את חוסר היציבות כאלמנט חוזר בהתבגרותו, כילדם החמישי מבין שבעה של סיסרו וגתה לאונרד. לפי לאונרד, מערכת היחסים של הוריו לוותה באהבה ונמשכה לאורך זמן, אך היתה רוויה מערבולות שלא השתקפו טוב בעיניו של ילד. הוא משחזר תקרית בו דקרה אמו את אביו בגבו באמצעות אולר קפיצי, וכיצד אביו יצא לרחוב, מדמם, בחיפוש אחר אדם שיטפל בו.

לאונרד בן ה-55 מודה כי מערכת יחסיו עם חואניטה וילדיהם, ריי ג'וניור וג'ארל, סבלה מבעיות דומות. סיפורו האישי, עם זאת, מסתיים טוב. הוא התחתן בשנית, הקים משפחה נוספת והודה לבסוף בהיותו אלכוהוליסט.

כמעט ארבעה עשורים לאחר המקרה עליו מספר לאונרד, נאבק הוועד האולימפי האמריקאי באופן פתוח יותר בנושא המאמנים המטרידים. בשנה שעברה, לאחר שתחקיר של רשת ABC חשף כי 36 מאמני שחייה הושעו על ידי האיגוד האמריקאי בעקבות האשמות בדבר הטרדה מינית, הקים הוועד האולימפי כוח משימה שתפקידו ללמוד את הבעיה.

נינה קמפבל, שהשתתפה בארבע אולימפיאדות חורף, אומרת כי פעמים רבות במסגרת הספורט נוצרת אווירה בה "נרקמת מערכת יחסים המושתתת על אינטימיות, וכחלק ממנה מבלים ספורטאים ומאמנים זמן רב ביחד". הרגשה זו מתכתבת עם דברי לאונרד, שהאמין כי המאמן האנונימי החזיק את עתידו בידיו. בשלב מאוחר יותר בספר הוא מספר על פלאשבקים מהתקרית ששבים לרדוף אותו, ומתוודה שההתנסות - בצירוף הבית ההפכפך בו גדל - תרמו להתנסויותיו הרעות כאדם בוגר.

כשהם משווים את לאונרד למתאגרפים שהלכו והידרדרו מהיום בו יצאו מהזירה בפעם האחרונה, ג'ייקובס ודנדי עדיין רואים בו אדם מבורך. שניהם הסתכסכו עמו במרוצת השנים, אך שומרים לו רגשות חיבה, לדבריהם, ושמחים לראות כיצד השתלב בתכניות ריאליטי דוגמת "רוקדים עם כוכבים".

רוס גרינברג, שעומד בראש מחלקת הספורט של HBO ואירגן רבים מקרבותיו של לאונרד, משוכנע כי "רבים כלל לא היו כותבים ספר כזה, לבטח לא מודים בדבר כה אישי שחוו, כמו התעללות מינית. מהיכרותי עם ריי, אני משוכנע שהוא חושב כי אם אדם אחד יקרא את זה ויאמר 'זה קרה גם לי ואני זקוק לעזרה', אז זה שווה את הכל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ