משה הרוש

מכבי חיפה - הפועל ת"א | רמת גן | 20:50, ערוץ 10

במידה מסוימת, פיטר מסיללה אחראי לכך שסיידו יחיא משחק במכבי חיפה. שמו של הגנאי כלל לא נכנס לפנקס של המאמן אלישע לוי עד סוף חודש אוקטובר. היתה זו פגישה אקראית שהתקיימה בין סוכנו של מסיללה, פסחליס טונטוריס, למנכ"ל איתמר צ'יזיק, שסללה את דרכו של הקשר לחיפה. "אגב", פנה הסוכן למנכ"ל רגע לפני שסיימו שיחה בנוגע למסיללה, "שמעתי שאתם מחפשים קשר אחורי ויש לי מישהו בשבילכם".

צ'יזיק הבטיח תשובה בהקדם, ואחרי שבועיים נחת הגנאי למבחנים. עוד חודש חלף ונחתם חוזה לשלוש שנים. "כולם הרוויחו", משוכנע טונטוריס, "יחיא, שהגיע למועדון גדול וחיפה, שקיבלה שחקן צעיר ומוכשר עם עתיד מבטיח". פחות מארבעה חודשים חלפו מאז הצטרף, והקשר בן ה-21 מרגיש בבית. יעידו על כך חגיגות האליפות של הקבוצה במועדון חיפאי אפוף אדי אלכוהול. "הוא גנב את ההצגה", מספרים בקבוצה, "יחיא פשוט עלה על איזה שולחן והרקיד את כולם. זה הפתיע ולא הפתיע, כי הוא בנאדם שמח מטבעו".

אחרי שהשתלט על המשבצת של קודמו ג'ון קולמה, באדיבותו הרבה של הבעלים יעקב שחר, יחפש הערב יחיא סיבה נוספת לחגוג, עם גביע ביד.

קצר עם באיוביץ'

למרות גילו הצעיר, ליחיא ביוגרפיה מלאה. הוא גדל בטמה יוס, קבוצה גנאית, וכבר בגיל 18 נרכש על ידי אא"ק אתונה בסכום של 250 אלף יורו. יחיא נשלח מיד להשאלה בקבוצת קרדיסה מהליגה היוונית השנייה, הצטיין ונכלל בנבחרת העונה. הדרך לאא"ק נראתה סלולה, אבל בדיוק שם המתין לו המאמן דושאן באיוביץ', שביקש לשחררו. "הוא פשוט לא מתאים מקצועית", הסביר המאמן. הסוכן טונטוריס נזכר: "יחיא מאוד התאכזב. היו לו לא מעט בעיות באא"ק, בעיקר כי באיוביץ' לא היה המאמן שהביא אותו".

יחיא גמר אומר בלבו להיפרד מאא"ק, אך היוונים הסכימו רק להשאיל את הקשר. "עד חודש אוגוסט", מספר הסוכן, "יחיא לא הסכים ללכת. רק כשהם הבינו שהוא נחוש לעזוב עם הכרטיס ביד, היוונים הסכימו לשחררו. זה מצחיק, אבל באיוביץ' פוטר אחרי חודש".

סראגוסה הספרדית היתה הבאה בתור. יחיא נבחן, הרשים ועמד על סף חתימה, אולם בפניו הוצב תנאי אחד. "סגל השחקנים מלא", אמרו הספרדים, "נשאיל אותך לקבוצה בליגה השנייה לחצי עונה ותחזור בינואר". יחיא התעקש: "רק ליגה ראשונה".

סראגוסה נאלצה להיפרד מהקשר ושלחה אותו להרהר על עתידו. "יש לו מטרה להגיע לנבחרת הלאומית", מסביר טונטוריס, "הליגה השנייה בספרד לא משרתת את המטרה הזו". שבוע אחרי החתימה בחיפה, קיבל סוכנו של יחיא טלפון מדפורטיבו לה קורוניה. "רוצים אותו מיד", נאמר לטונטוריס, שהתנצל: "מאוחר מדי, הוא כבר חתם בחיפה".

החודשים הארוכים ללא מסגרת מקצועית נתנו אותותיהם על כושרו הגופני הירוד. אלישע לוי גיבש עבורו תכנית אימונים, התאזר בסבלנות והמשיך לתת קרדיט לקולמה. "ראינו מהר את הפוטנציאל שלו, אבל היינו צריכים להכניס אותו לכושר", מספר מאמן חיפה, "עד סוף ינואר לא ידענו אם לצרף אותו, אבל החלטנו שבמקרה הכי גרוע נשאיל אותו לחצי עונה".

ואכן, עד תחילת מארס ראה יחיא את הדשא בעיקר ממקום מושבו על הספסל. התפנית הגיעה לאחר ששחר החליט על פרידה מקולמה בסיום העונה. המסר הועבר ללוי, ויחיא מצא את מקומו בהרכב. אחרי האליפות, בגאנה היה מי שהפריז והכריז על יחיא כ"אסיין החדש". "הוא שחקן מוכשר ורעב", אומר לוי, "היום הוא מבין את המשחק, הטכניקה שלו טובה והוא בהחלט עונה על הציפיות. צריך קצת לשפר לו את האגרסיביות, אבל הוא בדרך הנכונה".

מכבי חיפה

הרכב משוער

דוידוביץ', משומר, בנאדו, פיליאבסקי, מסיללה, יחיא, בוקולי, רפאלוב, קטן, חמד, דוואלישווילי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות