השחמטאי בוריס גלפנד יתחרה על תואר אלוף העולם

רב האמן, בכיר שחמטאי ישראל, העפיל לדו-קרב על התואר הנכסף וקבע הישג שיא לשחמט הישראלי. "גלפנד שיחק היום משובח, ממש מדהים", הודה יריבו

אלי שווידלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלי שווידלר

רב האמן בוריס גלפנד, בכיר שחמטאי ישראל, קבע אתמול רף חדש בספורט הישראלי, כשהעפיל לדו-קרב על תואר אלוף העולם בשחמט. גלפנד, בן 43, קבע בכך הישג שיא לשחמט הישראלי.

במשחק השישי והמכריע בגמר תחרות המועמדים על תואר אלוף העולם, הציג גלפנד, ששיחק בכלים הלבנים, יכולת מבריקה מול יריב רוסי, רב האמן אלכסנדר גרישצ'וק הצעיר ממנו ב-15 שנים. וזאת אחרי שבחמשת המשחקים הראשונים שהסתיימו בתוצאת תיקו, מצא עצמו גלפנד פעמיים בעמדות נחיתות.

"אפשר לומר שגם המזל שיחק לידיי מאחר שבמשחק השישי והמכריע נוצרה עמדה שהכרתי היטב מאולימפיאדת חאנטי-מאנסייסק", אמר גלפנד במסיבת העיתונאים. "אמוציות? אין לי אמוציות, אני רגוע לחלוטין. יהיה מעניין לשחק מול אלוף העולם אנאנד".

"אין לי במה להתבייש מההפסד במשחק שכזה", הגיב בסיום אלכסנדר גרישצ'וק. "גלפנד שיחק היום משובח, ממש מדהים. אחרי הפתיחה הבנתי שנקלעתי למצב לא נוח. קצת הגזמתי בהערכת המצב והצעתי תיקו משום שלא ידעתי כיצד להמשיך - ובוריס דחה את ההצעה בצדק. אני מברך אותו על הניצחון המרשים".

גלפנד, שלפני התחרות היה מדורג במקום ה-16 בעולם, הוביל את הנבחרת האולימפית של שחמטאי ישראל לשני הישגים חסרי תקדים באולימפיאדות האחרונות. ב-2008, באולימפיאדת דרזדן, זכתה ישראל במדליית הכסף האולימפית כשהיא מקדימה את מעצמת העל העולמית, נבחרת רוסיה. שנתיים מאוחר יותר, באולימפיאדת חאנטי-מאנסייסק (רוסיה), סיימה ישראל עם גלפנד בלוח הראשון, במקום השלישי אחרי שתי הפייבוריטיות - אוקראינה ורוסיה.

זכייה בתחרות המועמדים לאליפות העולם, מלבד ההישג הספורטיבי שבה, היא גם הישג כלכלי מכובד שיזכה את גלפנד בכ-250 אלף יורו - הון עתק אפילו לשחמטאים מהצמרת העולמית.

בדו-קרב על תואר אלוף העולם יפגוש גלפנד את רב האמן ההודי ויז'וונטאן אנאנד, אלוף העולם הנוכחי וטוב השחמטאים בתבל בשנים האחרונות שגם מדורג ראשון בעולם.

הדו-קרב על התואר העולמי בין אנאנד לגלפנד ייערך ב-2012. הערים שמועמדות לארח את האירוע חייבות להציג את הצעתן עד סוף יוני ולהבטיח פרס כספי נאות לשחקנים. סך הפרסים בדו-קרב על התואר העולמי אמור להגיע ל-1.5-2 מיליון יורו.

"בוריס גלפנד הוא אדם מבריק, כוכב אמיתי", אמרה אתמול שרת הקליטה סופה לנדבר. "לדעתי, המדינה חייבת לתמוך בגלפנד בפרט ובשחמט בכלל - מקווה שכך גם ייעשה לפני הדו-קרב על התואר".

"אני עדיין מתקשה לעכל - יהיה לנו לפחות סגן אלוף העולם בשחמט. זה בלתי נתפש", התלהב יו"ר האיגוד הישראלי לשחמט אביב בושינסקי. "זהו ללא ספק ההישג הגדול ביותר של השחמט הישראלי ומהגדולים של הספורט שלנו בכלל. לצערי, שחמט אינו זוכה להערכה הראויה מצד הגורמים הפורמליים בישראל - הן ברמה התקציבית והן ברמה המורלית. היום הוכח מעל כל ספק שעם מעט השקעה ומוח ישראלי, ניתן לקצור הישגים ולהביא כבוד למדינת ישראל. בהזדמנות זו אני קורא למגזר העסקי בישראל לתמוך בספורט הערכי, החינוכי וההישגי הזה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ