אלברטו קונטאדור רוכב בין קלון לתהילה

בתקופה הקרובה יוכרע האם אלברטו קונטאדור ימשיך בדרכו להפוך לאחד מרוכבי האופניים הגדולים בהיסטוריה, או שמא יוכתם שמו לעד בעקבות הרשעה בשימוש בחומר אסור. בינתיים, אלוף הג'ירו הטרי ממשיך לעשות את מה שהוא עושה טוב יותר מכל יריביו - לנצח

אמיר ענבר
אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמיר ענבר
אמיר ענבר

בעוד חודשיים-שלושה עשוי אלברטו קונטאדור להיות אלוף הטור דה פראנס בפעם הרביעית והג'ירו ד'איטליה בפעם השנייה, בעל שבע זכיות במירוצי גראנד טור ובדרכו הבטוחה להפוך לאחד הגדולים אי פעם. אבל יש גם תסריט אחר, במסגרתו יישב הספרדי בבית מושעה, לזכותו יירשמו רק שני תארים בטור ואחד בג'ידו, ועליו ירבוץ כתם גדול שילווה את כל מה שיעשה עד סוף הקריירה.

חלפו קרוב ל-11 חודשים מאז בדיקת הסמים הגורלית שעבר קונטאדור בטור. עברו שמונה חודשים מאז נחשף כי נכשל בה. דרכו ידעה מאז עליות וירידות, רגעים של אופטימיות ופסימיות, אך תשובה סופית, מוחלטת, עדיין אין - אשם או זכאי. בשלושת השבועות האחרונים, עם זאת, סיפק הספרדי את התשובה שהוא מסוגל, ונתן לרגליו לעשות את העבודה.

זכייתו בג'ירו, שהסתיים אתמול במילאנו, הוכיחה שוב את הדומיננטיות האדירה של קונטאדור, שניצח בהפרש של 6:10 דקות. זה היה מירוץ קשה, "הקשה ביותר בו התחריתי", להערכתו, והקלות בה ניצח מרשימה. גם אם לא כל הרשויות קיבלו את גרסתו לשאלה כיצד הגיע הקלנבוטרול לגופו במהלך הטור - אכילת בשר נגוע - הוא יהיה צריך להיות טיפש למדי להשתמש בסמים כעת, כשהפך לרוכב מסומן.

בתחילת העונה נדמה היה כי 2011 עומדת להימחק עבורו, כשאיגוד האופניים הספרדי המליץ להשעותו לשנה. מספר שבועות אחר כך החליטה הוועדה שדנה בעניין לזכות אותו, וכעבור יממה, ב-16 בפברואר, הוא כבר התייצב על קו הזינוק לטור של אלגארב. רעב מחודשים ללא תחרויות - הוא הושעה בקיץ שעבר ברגע שהתבררו תוצאות הבדיקה - עלה קונטאדור על האופניים וחזר לדהור. "מעולם לא ראיתי אותו טוב יותר", קבע במהלך הג'ירו ביארנה ריס, מנהל קבוצת סקסו בנק.

ריס וקונטאדור החלו לשתף פעולה השנה, אחרי שהספרדי עזב את קבוצת אסטנה. סקסו בנק, שנזקקה לכוכב עקב נטישת האחים שלק, נכנסה להלם כאשר שבועות אחרי שהחתימה את קונטאדור גילתה שהמשך הקריירה שלו בסכנה, אבל מיהרה לתמוך בו. כעת הוא מחזיר בתוצאות לקבוצה ולריס, אלוף הטור דה פראנס ב-1996, שהודה שנים אחר כך שהשתמש בסמים. "אלברטו היה גדול מדי עבורי", הודה ג'וזפה מרטינלי, המנהל המקצועי של אסטנה, ל"גאזטה דלו ספורט", "הרגשתי שהיה בידי אוצר, השקעה גדולה מכפי שאוכל לנהל. כעת הוא מצא מנהל קבוצה ברמתו".

מאז חזר, ניצח קונטאדור בטור של מורסיה ובטור של קטלוניה. את הג'ירו סימן מראש כמטרה. הוא ניצח בהופעתו היחידה באיטליה, ב-2008, אז נעדר מהטור. העונה החליט לנסות להיות הראשון מאז מרקו פנטאני ב-1998 שזוכה בג'ירו ובטור באותה שנה. "זו אולי לא ההכנה הטובה ביותר לטור, אבל הניסיון לזכות בשניהם נותן לי דרגה נוספת של מוטיבציה", הסביר. "יש סיכון, אבל זה דבר יפהפה לנסות לעשות", קבע ריס, "אם מישהו מסוגל לעשות את הדאבל, זה אלברטו".

החלק הראשון כבר בכיסו. בג'ירו הפגין קונטאדור בן ה-29 את מגוון יכולותיו - תכנון, אלתור, ויציאה להתקפות שלא מאפשרות לאיש לשמור על הקצב שלו. הוא עשה זאת בהרים, במישור ובמירוצים נגד השעון. הוא ניצח בשני קטעים (9, 16) וסיים שני בארבעה. על החולצה הוורודה השתלט כבר אחרי תשעה קטעים, כשניצח בטיפוס בהר אתנה ("זו היתה התקפה מאולתרת, רציתי לראות מה מצבי, ורגליי הגיבו היטב").

ההילוך הנוסף

הרעיון להוביל במירוץ זמן רב כל כך, 12 קטעים, לא הלהיב אותו. הוא מעולם לא עשה זאת בעבר. יום אחד אפילו נקנס לאחר שלא הופיע למסיבת העיתונאים אליה מחויב המוליך להגיע בתום כל קטע. יחד עם בדיקות הסמים, מדובר במעמסה גדולה על זמנו של ספורטאי. בצוות שלו התלוננו שהג'ירו אינו מאורגן היטב כמו הטור.

אבל זה היה פרט שולי בשלושה שבועות של רכיבה עילאית. וינצ'נזו ניבאלי, אלוף הוואלטה, נראה המום כשחצה את קו הסיום בקטע ה-13, 96 שניות אחרי קונטאדור. "לא היה דבר שיכולתי לעשות נגדו", אמר, "היה לו הילוך נוסף ובלתי אפשרי להתקרב אליו. זה היה חסר טעם". "זה אמיץ לומר שאתה יכול לגרום נזק לאלברטו", קבע דויד ארויו, רוכב קבוצת מוביסטאר, "לתקוף אותו זה כבר מסובך".

כמובן שזה נוח יותר כשסביבך קבוצה טובה, וכאן בא לידי ביטוי ניסיונו של ריס, שבנה צוות חדש אחרי עזיבת האחים שלק וקנצ'לארה, בין השאר. בקבוצה מספרים שנוח מאוד לעבוד עם הספרדי, שאינו בולט בהמון ולא דורש יותר תשומת לב מאחרים. "אלברטו נולד כאלוף ואפשר לראות זאת מהרגע שפוגשים אותו", אומר מתאו טוסאטו, שהצטרף לסקסו בנק, "במירוץ הראשון אתו הבחנתי בנחישות מרשימה. הוא חושב על אופניים 24 שעות ביממה וזה עושה את ההבדל. בזכות זה הוא הפייבוריט".

קונטאדור מסרב לדון במעמדו בהיסטוריה. "אני לא חושב על כך", אמר. ועדיין, אחרים עושים זאת בשבילו. "אדם רגיל לא יכול לעשות את מה שקונטאדור עשה באתנה", אומר מרטינלי, "הוא כבר גדול יותר מאינדוריין ומארמסטרונג, וכשיגיע לסוף הקריירה יהיה קצת לפני אדי מרקס". לא פחות. ומה חושב עליו מרקס? "הוא הרוכב השלם ביותר בג'ירו", אמר גדול הרוכבים אי פעם, "אני אוהב את הדרך שבה הוא מתחרה, את האגרסיביות. הוא רוכב קלאסי".

השאלה כעת היא האם יורשה להמשיך להתחרות. יש הטוענים כי עצם השתתפותו בג'ירו בעייתית, בהתחשב בכך שאיגוד האופניים העולמי (UCI) ערער על זיכויו בטענה שהרשויות בספרד הפעילו לחץ על הוועדה שדנה בעניין. CAS, בית הדין לענייני ספורט, אמור היה לדון בערעור ב-8-6 ביוני, אך דחה זאת למועד בלתי ידוע. ייתכן שיגיע גם לטור בתחילת יולי באותו מעמד, כמי שיכול לזכות במירוץ ואז לאבד אותו אם יורשע ויושעה לתקופה שעשויה להגיע לשנתיים. גם זכייתו ב-2010 עדיין בסכנה.

מצד שני, כרגע הוא זכאי. במהלך הג'ירו הוא מיעט לדבר על הפרשה, ובהתבטאות נדירה אחרי הקטע ה-18 אמר: "כשמישהו מדבר, רואים על פניו אם הוא אשם או לא. אני אופטימי, בגלל שכשהאמת לצדך, אתה יכול להיות רגוע".

לפחות בכל הנוגע ליכולתו המקצועית, יש לו כל סיבה להיות אופטימי ורגוע. "זה אולי נראה קל מבחוץ, אבל זה לא קל בכלל", אמר קונטאדור על הופעתו באיטליה, "אני בכושר טוב כי עבדתי קשה לפני הג'ירו. רוכבים שונים היו חזקים בנקודות שונות במירוץ, אבל המפתח לניצחון היה לרכוב באופן עקבי. מבחינה פיסית, מעולם לא הייתי במצב טוב יותר".

דייויד מילאר הבריטי זכה בקטע ה-21 והאחרון אתמול בג'ירו בזמן של 30:13 דקות. קונטאדור סיים את הקטע במקום השלישי, 36 שניות אחריו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ