בייסבול: היית חייב לבחור בחולצה מספר 13?

סטרלין קסטרו בן ה-21 עשה את כל הדרך מכפר דייגים קטן ברפובליקה הדומיניקנית כדי להפוך לגיבור החדש של שיקגו קאבס. הבעיה שגם אתו, נראה כי קבוצת הבייסבול הרדופה, המקוללת וחסרת המזל מכולן תזדקק לנס כדי להציל עוד עונה אבודה

ניר צדוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניר צדוק

מאי 2010. הומר ביילי, המגיש של סינסינטי רדס, ממתין על הגבעה בזמן שסטרלין קסטרו, השורט-סטופ בעל פני התינוק של שיקגו קאבס, דורך על הצלחת ומניף את המחבט מספר פעמים כחימום. ביילי רוצה לגרום לו להרגיש על בשרו את ההבדל בין ההגשות במייג'ור-ליג לבין אלו עמן התמודד עד כה בליגות הנמוכות.

זה נראה כמו סטרייק-אאוט ודאי לטובתו של ביילי. באותם רגעים הוא לבטח היה מודאג יותר מאלפונסו סוריאנו, קוסוקה פוקודומה, ארמיס ראמירס ושאר החובטים הוותיקים והמוכחים של הקאבס, מאשר מהילד בן ה-20 שניצב מולו.

מספר ימים קודם לכן. קסטרו, השחקן הראשון בתולדות הליגה שנולד בשנות ה-90', נקרא לשיקגו מהסמוקיס של טנסי, אחת מקבוצות הבת של הקאבס. את הרפובליקה הדומיניקנית בה נולד עזב כשנתיים קודם לכן, עוד בטרם מלאו לו 18. כעת הגיע הרגע לו חיכה כל חייו.

קסטרו עושה את מה שהוא יודע. "הקבוצה שתקבל אותו תהפוך למתמודדת על האליפות בכל שנה", נכתב בדו"ח הסקאוטינג עליו (תצלומים: רויטרס)

כשרק הגיע לארצות הברית, התבקש הצעיר לבחור מספר חולצה. הוא בחר ב-13, המקושר בדרך כלל עם מזל רע, ומקבל משמעות מיוחדת בקבוצה מהחלק הצפוני של שיקגו. הקאבס מחכים לאליפות כבר 103 שנה, ובפולקלור של הבייסבול הם נחשבים למועדון הרדוף, חסר המזל והמקולל מכולם.

אי אפשר להאשים את קסטרו בטעם רע. הוא פשוט לא שמע מעולם על החתול השחור שחלף על פני רון סנטו בשעה שהמתין לתורו לחבוט בשיי סטדיום ב-1969, השנה בה איבדו הקאבס את אליפות הנשיונל-ליג בשל חודש אחרון קטסטרופלי. ככל הנראה הוא אפילו לא שמע על בילי סיאניס והעז המפורסמת שלו, שסולקה מריגלי פילד בוורלד סיריס של 1945, הביקור האחרון של הקבוצה בקלאסיקה של אוקטובר. "13 מביא מזל רע? באמת?", ענה למי שניסה להניאו מהבחירה, "נחכה ונראה".

כיום, בעונתו השנייה בקבוצה, שכהרגלה מתקשה לתרגם את תקציבה הגבוה למאזן חיובי, חולצתו של "היתוש" היא הנמכרת ביותר ברחובות הסמוכים לאיצטדיון. בין אם מדובר ברשמית עם המספר 13 או בזו הנושאת את הכיתוב "ויווה קסטרו" - שיקגו מצאה גיבור חדש.

במהלך משחק נגד הרד סוקס בשבוע שעבר, השווה אותו אחד מפרשני ESPN לארני בנקס, "מיסטר קאב", חבר היכל התהילה והשורט-סטופ של הקאבס בשנות ה-50' וה-60'. בנקס, שהעביר בריגלי פילד את כל 18 שנות הקריירה שלו, נחשב לאחד הטובים בתפקידו בכל הזמנים. דרכו למעמד של בנקס עוד ארוכה, אך נראה כי קסטרו צועד בנתיב הנכון. אחרים טוענים כי מדובר במגה סטאר הפוטנציאלי הראשון בקבוצה מאז עזיבתו של סמי סוסה, מפלצת ההום-ראנס, לפני למעלה משבע שנים.

קרטון חלב בתור כפפה

לאוהדים השבעים מאכזבות, שהתרגלו לחזות בהבטחות שכוכבם זרח מוקדם ודעך במהרה, נראה קסטרו כמו משהו שונה. "קל לשכוח שרק לפני חודשיים מלאו לו 21", אומר מאמנו מייק קווידי, "הפעם היחידה בה שמנו לב לגילו הצעיר היתה במחנה האימון בלאס וגאס, כשהיינו צריכים לדאוג שלא ייכנס לקזינו". ביצועיו הולמים יותר שחקן מנוסה ולא אחד שהחל להתגלח רק לאחרונה, עם ממוצע חבטות של למעלה מ-320, רבות מהן בעלות משמעות.

עלייתו לגדולה מטאורית, הישגיו כמעט פרדוקסליים. עד לפני שנתיים איש מחוץ לארגון של הקאבס לא שמע על הבחור הגבוה והצנום מכפר הדייגים מונטי כריסטי, שהחל לשחק בגיל שבע עם קרטון חלב בתור כפפה. על אף היותו מה שמכונה בענף "חובט חופשי" (עד כה ניסה לחבוט ליותר מ-30% מהכדורים שנורו אל מחוץ לאזור הסטרייק זון שלו), נפסל קסטרו בסטרייק-אאוט רק בשמונה מתוך 124 הפעמים הראשונות בהן ניגש לחבוט.

"הוא מדהים", התייחס אליו סוריאנו ב"ספורטס אילוסטרייטד", "באחד המשחקים בתחילת העונה הוא נכשל בכל ארבעת הניסיונות שלו. אמרתי לו בצחוק שמעולם לא ראיתי אותו נותן הופעה כל כך גרועה, אז כדאי מאוד שמחר יפצה על כך עם ארבע חבטות. למחרת הוא באמת חבט בהצלחה ארבע פעמים, אחת מהן להום-ראן".

בכל הקשור לעבודת ההגנה המסובכת שמצריך התפקיד, קסטרו עדיין בשלבי ניסוי וטעייה. 27 הטעויות האישיות שלו בשנה שעברה מיקמו אותו במקום הראשון בקבוצה בקטגוריה המפוקפקת. לקאבס זה רק מוכיח שהוא אנושי. "אולי פרט לתופס, שורט-סטופ זו העמדה שדורשת הכי הרבה", אומר קווידי, "בשנה הראשונה, הוא יכול להיות כמעט בטוח שמדי שבוע יראה לפחות שניים-שלושה דברים שלא ראה קודם".

"הקבוצה שתקבל את קסטרו תהפוך למתמודדת על האליפות בכל שנה", כתב באדי ביילי, שהדריך את השחקן בדייטונה, אחת מתחנות המיינור-ליג בהן עבר, בדו"ח הסקאוטינג ששלח לקאבס, "האחרון שאמרתי את זה עליו היה דרק ג'יטר, ותראו מה קרה מאז".

קביעה כזו, גם אם מחמיאה, היא מעט בעייתית במקרה הספציפי של הקאבס. כשהם בתחתית בית המרכז של הנשיונל-ליג (מאזן 29-23) ועם אליפות אחרונה שהושגה עשור לפני סיום מלחמת העולם הראשונה, אולי יש דברים שאין גם בכוחו לשנות. עם רוטציית הגשה מהגרועות בנשיונל-ליג ופתיחת עונה מגומגמת, יזדקקו הקאבס לנס רק כדי להגיע לפלייאוף. נס אחד, בדמותו של קסטרו, כבר קרה להם.

את ההגשה ההיא של ביילי במאי 2010 תירגם קסטרו להום-ראן בן שלוש ריצות. מאוחר יותר חבט לטריפל שהכניס שלושה רצים נוספים הביתה. שש הריצות הללו, בהופעת הבכורה שלו, הן שיא כל הזמנים.

תמונת מצב | שימו לב לקליוולנד אינדיאנס: בין בוסטון לפילדלפיה

לאחר שפתחה את העונה בצורה צולעת עם שישה הפסדים רצופים, הצליחה בוסטון להתעשת. הרד סוקס (מאזן 24-30) מובילים את בית המזרח באמריקן-ליג יחד עם ניו יורק יאנקיז ונראים בדרך למימוש הפוטנציאל הרב הטמון בהם. בראשות אדריאן גונסאלס (עשרה הום-ראנס ו-46 RBI), ניצחה בוסטון ב-13 מ-16 משחקיה האחרונים.

הפתעת העונה היא קליוולנד אינדיאנס (20-31), מוליכת בית המרכז באמריקן-ליג, שעל אף אחד מהתקציבים הנמוכים בליגה ושנים ארוכות של מחסור בהישגים, מקדימה את דטרויט החזקה בחמישה משחקים. בבית המערב מפרידים רק שני משחקים וחצי בין המוליכה טקסס לרביעית והאחרונה, אוקלנד.

בנשיונל-ליג חוסים כולם בצלה של פילדלפיה (20-34), מוליכת בית המזרח, שמשלבת בין רוטציית המגישים הטובה בליגה לחובטים מוצלחים. פלורידה המפתיעה (22-30) ואטלנטה (25-30) מנסות לשמור על קשר עין עמה. האלופה סן פרנסיסקו (24-29), שתחסר עד לסיום העונה את התופס המצטיין באסטר פוזי, ששבר את רגלו, איבדה השבוע את גם פסגת בית המערב לטובת אריזונה. סנט לואיס (23-32) המשכנעת מוליכה את בית המרכז.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ