באולינג: כדור? יש. נעליים? יש. פסיכולוג? יש

אביב אלפיטל יודע מה הפך אותו משחקן באולינג חובבן למקצוען אמיתי - הטיפול הפסיכולוגי הצמוד. "אני יודע מתי להעלות ולהוריד דופק, איך למנוע מתיחות בשרירים וכיצד לתמרן דרך נשימות", מסביר אלוף ישראל, "עמידה בלחץ כבר לא מהווה בעיה עבורי"

אורי טלשיר
אורי טלשיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורי טלשיר
אורי טלשיר

אליפות אירופה | 12 עד 18 ביוני

תדמיתו של הבאולינג בארץ כשעשוע, פנאי ובידור לכל המשפחה או לדייטים ראשונים בקומת הקניונים התחתונה, מוכיחה עצמה שוב ושוב. גם עלילת הכדורת של אביב אלפיטל, שהוכתר בתחילת יוני כאלוף ישראל לבוגרים, החלה במסיבת דרדקים שגרתית. "בגיל תשע חגג חבר שלי יום הולדת בבאולינג", הוא נזכר, "סיימתי את התחרות במקום האחרון ובכיתי לאמא שלי, אז היא רשמה אותי לחוג כדי שבשנה הבאה אנצח את כולם".

למרבה האירוניה, מאז לא פקדו אלפיטל וחבריו את מסלול הבאולינג בשמחות מזדמנות, אבל הוא הצטרף לחוג, התמכר ונשאר. "עד אז ניסיתי הרבה חוגים וכלום לא תפס אותי", הוא אומר, "רוב השחקנים בענף מגיעים דרך המשפחה - ההורים היו שחקנים או שהאח מאמן - אבל אבא שלי בכלל היה מנהל של מכבי מונטיפיורי, קבוצת כדורגל מליגה ג'. לא היה לי רקע בתחום ולא ידעתי אם אני טוב, אבל התאמנתי והשקעתי. השתתפתי בתחרויות ולאט לאט טיפסתי בדרוג והגעתי להישגים. לפני שש שנים, כשהפכתי לשחקן תחרותי שיוצא לחו"ל, אבא עזב את הקבוצה, שהיתה אז בליגה ב', והחל ללוות אותי".

ב-2006 סיים אלפיטל במקום החמישי באליפות אירופה לנוער. "עד אז בכלל לא האמנתי שאני מסוגל להגיע לאמצע הטבלה בתחרות, אבל אחר כך חזרתי ארצה ואמרתי לעצמי 'זהו, אין סיכוי שבשנה הבאה אני מפספס את הפוטנציאל ולא לוקח את זה'. במשך כל התקופה השקעתי את כל כולי באימונים". האינטואיציה של אלפיטל היתה מדויקת, וב-2007 סיים את אליפות הנוער היבשתית על פסגת הפודיום, הרבה בזכות עבודה צמודה עם פסיכולוג ספורט.

"שנתיים לפני כן, הוריי היו מספיק חכמים כדי לצוות אותי לשרגא שדה, שהעניק לי את הכלים הנכונים להתמודדות עם לחצים. מהבחינה הזאת הגעתי ממש מוכן לתחרות - מתי להעלות ולהוריד דופק, איך למנוע מתיחות בשרירים וכיצד לתמרן דרך נשימות. אחרי שלוש שנים עם שרגא, עמידה בלחץ כבר לא מהווה בעיה עבורי. הוא זה שהפך אותי מחובבן למקצוען".

צ'ה גווארה של הבאולינג

מקצוענות היא מונח יחסי. באולינג לבדו, כמובן, לא מעשיר את חשבון הבנק של אלפיטל בן ה-22, שלומד מדעי המחשב במכללה למינהל ועובד כמתכנת בחברת הייטק לצדו של אור אבירם, בכיר שחקני ישראל. "למזלי התחברתי לכל הדברים שאני אוהב בגיל מוקדם מאוד. באולינג בגיל תשע ולימודי תכנות מגיל 13 - הכל התחבר לי מהר. אנשים לא יצליחו להבין את המשיכה שלי לענף. אני משתמש במסלול, שמשומן באופנים שונים, כדי להשיג תוצאה מקסימלית. כל אחד יכול לעשות סטרייק, השאלה כמה פעמים הוא מסוגל לחזור על זה. אני אוהב את התכנון. באולינג דורש חשיבה ואני לא מתבייש להשוות אותו לסנוקר, מבחינת חישובי הזוויות ועוצמת המכה".

אלפיטל מצטייר כמהפכן בעולם הבאולינג. "אני משחק נגד חוקי המשחק", הוא מתפייט, "אם, לדוגמה, כל השחקנים בעולם ישחקו על מסלול עם שימון ארוך בשיטה מסוימת, אני אפעל בשיטות שלי. פעם זה עובד ופעם לא, אבל אני לא מציית לחוקים שהחברה מכתיבה, אלא הולך נגד הזרם".

בניגוד להתנהגות החריגה על המסלול, בחייו האמיתיים צועד אלפיטל בתלם - לימודים לתואר אקדמי, משרה בהייטק ואפילו, חרף גילו הצעיר, מחשבות על התמסדות. "אני לא מתכנן לשחק בליגה השוודית, כמו אור, ומעדיף להישאר בארץ", הוא מסביר, "איך אקים משפחה אם אטוס בכל סוף שבוע לתחרות? אם אתמסר לבאולינג, בגיל 28 אשאל את עצמי מה לעשות, ואז זה יהיה מאוחר מדי. ההצלחה בבאולינג מאתגרת, אבל לא עד כדי כך שאעזוב הכל ואשקיע בזה את כל החיים שלי".

אלפיטל, כפי שניתן להסיק, הוא בחור הישגי ומחושב למדי. גם את הבאולינג, שנראה לרובנו משחק די פשוט, הוא מסוגל לפרק לגורמים. "זה דומה למתמטיקה ויש כאן הרבה גיאומטריה", הוא מנתח, "לא היה לי מושג בתחום הזה, עד שאור חידד בפניי את זוויות העמידה והזריקה. יש לו הרבה קרדיט בהתפתחות שלי כשחקן. כשהייתי ילד, אור אבירם היה אגדה וזכה בכל טורניר שראיתי. ידעתי שאני רוצה להיות כמוהו, אז פניתי למאמן שלו, השוודי ארנה רנטפבה. עם הזמן השתפרתי, והיום שנינו מתאמנים ביחד".

אתם יכולים להמשיך לצחוק

לאליפות ישראל האחרונה התייצב אלפיטל אחרי פציעה טורדנית במרפק. בשלב המוקדמות הוא גמגם, אבל במאבקי הנוק-אאוט הבליט את סגולותיו המנטליות. "אני עומד בלחצים בצורה טובה יותר מהמתחרים האחרים", הוא אומר, "הם פספסו ברגעים הקריטיים". בעוד אבירם, אליל ילדותו, הודח כבר ברבע הגמר, השלים אלפיטל זכייה שנייה ברציפות בתואר הלאומי.

"אחרי שהיתה לי שנה גרועה, היה לי מאוד חשוב להוכיח לעצמי ולהוריי שאני יכול. אם הייתי מודח בשלבים הראשונים, לא הייתי מסוגל להסתכל לאבא בעיניים. נכון שרק חזרתי מפציעה, אבל צריך להביא הישגים. אין תירוצים. אבי העלה קבוצה לליגה ב' בכוחות עצמו ובלי תקציב, ואני הגעתי לאן שהגעתי בזכות הלחימה שהוא החדיר בי. צריך להיות נוכח בתחרות כדי לראות את הקשר שלנו, אנשים זרים חושבים שאנחנו אחים או חברים טובים. אם הוא לא עומד מאחוריי, הסיכוי שלי לפגוע פוחת. כמי שהגיע מעולם הכדורגל, הוא לא הבין למה לעזאזל אני נותן כיפים למתחרה שעושה נגדי סטרייק".

למרות ההצלחות הכבירות, נאלץ אלפיטל להתמודד עם המוניטין הבעייתי של הענף האהוב עליו. "כשחברים בלימודים שאלו למה לא הגעתי לשיעור, אמרתי שהייתי באימון באולינג והם צחקו עלי חצי שעה", הוא משחזר, "הם לא הבינו בשביל מה צריך להתאמן. הרבה אומרים שזה משחק שמבוסס על מזל - לזרוק כדור ולקוות לטוב, אבל מזל זה הדבר האחרון שאפשר להגיד על באולינג".

"כולם צוחקים", הוא מעיד, "אבל בינתיים אני מביא הישגים ומנסה להכניס את הענף לתודעה בארץ. היום, כל מי שמכיר אותי כשחקן באולינג כבר לא מזלזל. אם היה מדובר בענף אולימפי, היו שומעים עלינו יותר ומתלהבים מההישגים שלנו. ברגע שאנחנו לא אולימפיים, את מי זה מעניין מה אנחנו עושים? אני נהנה, אבל ההכנסה לא מכסה אפילו 10% מההשקעה שלי".

חגיגות הזכייה של אלפיטל באליפות הארץ הסתכמו בלימודים לקראת מבחן ב"תכנות מונחה עצמים". באליפות אירופה בגרמניה ינסה הכישרון הישראלי לנתב את העצמים העגולים לפגיעה ישירה בפינים ולהתברג בין 24 הראשונים ביבשת. "בדיוק אתמול נזכרנו אמא שלי ואני איך בזכותה הכל התחיל", הוא מתרפק, "מימשתי את עצמי, אבל עדיין יש מטרות שלא הגשמתי. אף פעם לא נשארתי במקום, אני רואה את ההתקדמות שלי בשנים האחרונות ומוכן להתחייב שבתוך שש שנים גם אזכה במדליה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ