הנערה שרוצה לשבור את הגלים

היא גדלה על סירה, נלחמה בבית משפט על הזכות לשלוט בגורלה והיתה מוכנה למות בשביל זה. לורה דקר, נערה בת 15, נחושה להיות האישה הצעירה ביותר ששטה לבדה מסביב לעולם. והיא לא מתכוונת לתת לשום דבר, בין אם מדובר באיתני טבע או בפיראטים סומלים, לעמוד בדרכה

קתרין גילברט, דר שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קתרין גילברט, דר שפיגל

הדוגית הקטנה השמיעה קול לחישה בזמן שחצתה את עמודי העץ והמשיכה לעבר הים הפתוח. השעה היא מעט אחרי חצות. הנערה לצד ההגה נועלת כפכפים ולובשת ג'ינס. האורות בנמל קרלנדיק באי הקריבי בונייר כבר מתעמעמים במרחק. לפתע נשמעת חבטה קולנית והמנוע משתתק. "אין סיבה לדאגה, זה קורה הרבה, אתקן את זה", אומרת לורה דקר. לפני כן ברצונה ליהנות מ"הרגע היפהפה הזה". היא נשכבת על גבה ומביטה בשמים, בוהה בכוכבים הנוצצים שעה שהדוגית מגומי נעה מצד לצד. שקט.

למרות שהיא עמוק בתוך הים, מאפשרת דקר לסירה להיסחף בזרם זמן מה. אז היא קמה, מטלטלת את הידית המסייעת להזזת ההגה, מכה באגרופה על מכסה המנוע ומושכת מספר פעמים בכבל שמפעיל את המנוע. הוא קם לתחייה ומשתעל בהיסוס לפני שהוא נכנס לפעולה מלאה.

דקר מנווטת את הדוגית לאורך החוף ולתוך מפרץ, שם עוגנת היאכטה שלה בנמל. "גאפי" היא ספינה צרפתית שנוצרה על ידי המספנה "ז'נו", שבנתה כ-500 כאלו בין 1975 ל-1981. אורכה 12 מטרים ורוחבה מגיע בחלקה לארבעה מטרים. סירה ראויה, לא מהירה במיוחד, אבל בחירה טובה למסע סולו. דקר ציירה על החרטום שני דגים כתומים שמוציאים לשון זה לזה.

דקר, צנומה ובעלת זרועות דקות ושיער בלונדיני ארוך, מנווטת את הדוגית עד שתעגון לצד הגאפי ועולה לסיפון. הקבינה כוללת מטבח, שני ספסלים ושולחן צר במרכז. עליו מונחים היומן שלה, אייבוק בצבע ורוד וספרי לימוד. על הקירות תמונות קטנות. בחדר השינה מונח מזרון שעליו ערימות בגדים, בובות של בעלי חיים, נעליים וספרים. כאוטי בדיוק כפי שניתן לצפות מחדר של נערה.

לורה דקר בת 15. יש הורים שלא יאפשרו לנערה בגיל הזה לצאת למסע עם חברים, אך דקר שטה לבדה מסביב לעולם. מאז יצאה מגיברלטר לפני תשעה חודשים, היא שטה לאיי קייפ ורדה, ומשם לאורך האוקיאנוס האטלנטי לבונייר. בקיץ, אחרי שתעבור את תעלת פנמה, היא מתכננת לשוט לאורך האוקיאנוס הפסיפי, ליד אוסטרליה ואל הים ההודי. אחר כך למפרץ עדן ולים האדום, ולבסוף - אחרי שתחצה את תעלת סואץ - תעבור בים התיכון ותחזור לגיברלטר.

היא לא יודעת מתי בדיוק תגיע, זה תלוי במזג האוויר. אבל אם הכל יתקדם כשורה, היא מקווה להגיע לפני יום הולדתה ה-17, בספטמבר 2012. אם תעשה זאת, תהפוך לאישה הצעירה ביותר ששטה מסביב לעולם.

מדי שנה שטים אנשים מסביב לעולם. מעטות מההרפתקאות הללו שערורייתיות כמו המסע של דקר. בוגרים מתקשים לדמיין את המשימה שלקחה על עצמה. שופטים, מחנכים ופסיכולוגים דנו חודשים בשאלה אם יש לאשר דבר כזה. רשויות הרווחה בהולנד ניסו למנוע את המסע, כתבו דו"חות וקראו למומחים להעיד. לזמן מה זכו הוריה למשמורת חלקית בלבד על בתם. בשיא המחלוקת היא ניסתה להתאבד.

כעת היא סוף סוף נמצאת בדרך, לבד בים הפתוח. הוריה, שהחליטו לאפשר למסע להתקיים, מלאים חרטה. "אני לא ישנה בלילות", מספרת אמה ברברה.

בשם האב

הנמל בו עגנה בבונייר, אי הסמוך לחופי ונצואלה, הוא חלק ממלון יוקרה. המנהל הציע לה חדר בחינם, אבל דקר סרבה. היא מעדיפה לישון בסירה. לעתים עוצרים תיירים כדי לצלם אותה. היא מפורסמת. כשהגיעה לבונייר, המתינו בנמל צוותי טלוויזיה מארצות הברית, אוסטרליה, יפאן ואירופה. אוהדים מרחבי העולם יכולים לעקוב אחר מסעה באתר הבית שלה. העיתונים בהולנד מכנים אותה "המלחית".

סירתה היא הקטנה בנמל. שייט נוסף שאל אותה לאחרונה אם היא זקוקה לעזרה בתיקון הרדאר. "אני יכולה לעשות זאת בעצמי", שיקרה. היא לא רוצה עזרה, ולא רוצה שיתייחסו אליה כאל ילדה.

התואר "האישה הצעירה ביותר ששטה מסביב לעולם" כבר אינו שיא מוכר, בגלל שקבוצות שיט שואפות לעשות סוף למירוץ הביזארי הזה. בשנה שעברה, אביגייל סנדרלנד - אמריקאית בת 16 - עברה תאונה במהלך ניסיון דומה וחולצה בים ההודי. במאי 2010 הגיעה לנמל סידני ג'סיקה ווטסון, אוסטרלית בת 16 ו-362 ימים. מסעה נטול ההפסקות, שארך 210 ימים, העניק לה את התואר. אחרי הגעתה, הלכה ווטסון, מלווה בהוריה, לאורך שטיח ורוד שאורכו כ-100 מטר. ראש הממשלה אז, קווין ראד, ניצב בצדו השני, בירך אותה והכריז: "את ניצבת כאן כגיבורה האוסטרלית החדשה שלנו, בעיני כל האוסטרלים".

ייתכן שדקר תשפר את שיאה של ווטסון. הכל תלוי בדרך בה תתמודד עם דרישות המסע. למרות שלסירתה יש מערכת "שיט אוטומטי", היא לא יכולה לישון מעבר ל-40 דקות ברציפות, כדי שתוכל להגיב לסכנות. המסלול שבחרה אינו עובר באזורי הסערה הקשים בעולם, אך הכל יכול לקרות. תורן יכול ליפול, הרדאר עלול להתקלקל, הסירה יכולה להתנגש בלווייתן, בסירה אחרת, במכלית, ועוד. הרבה דברים יכולים לקרות בים הפתוח.

דיק דקר מתגורר בבית סירה בנמל דה אוס, עיר במערב הולנד. עיניו דומעות בזמן שהוא צופה בווידאו ששלחה בתו. היא נראית רוקדת על הסירה, מאבדת לרגע את שיווי המשקל, ואז מתייצבת, אומרת "אופס" ומעווה פניה. דיק הרחיב את בית הסירה, המוצב על סירת מפרץ מעץ, עבורו ועבור בתו. הם גרו יחד על הסירה במשך שש שנים. כעת היא לבדה, ולפתע חייו יצאו מאיזון.

הוא קיבל אימיילים שהכריזו עליו כאב גרוע. אנשים ברחובות מאשימים אותו בשאפתנות יתר, בכך שדחף את בתו לפרויקט מטורף, באובססיה לשיא העולם. הוא נראה חיוור ומותש. "בתי לא רוצה לקבוע שיא", הוא אומר, "הייתי שמח לוותר על תשומת הלב הציבורית. זה נורא שכולם מביטים בך. אבל זו היתה החלטה של לורה לצאת למסע". יכולת למנוע את זה, הרי אתה האב. הוא מנענע בראשו. "אולי זה מה שעושים בעולמכם. לא בעולמנו".

נערה בהפרעה

דקר, בונה סירות שמעולם לא השלים השכלה או הדרכה בתחום, פגש לפני 20 שנה את ברברה, אישה מגרמניה. השניים הגשימו את חלומם לשוט מסביב לעולם. לורה נולדה ב-1995 לחופי ניו זילנד, ואחותה קים כעבור שנתיים. הילדות גדלו על הסירה. הוריהן שבו להולנד רק כשהגיע זמנה של לורה ללמוד בבית הספר. תוך זמן קצר הם נפרדו. קים גרה עם אמה, שנישאה מחדש. לורה נותרה עם אביה.

בזמן שחבריה ציירו סוסים, לורה צבעה סירות. בגיל שש בנתה רפסודה מקרטון. אביה העניק לה דוגית ליום הולדתה השמיני. בגיל עשר אמרה לו שברצונה לשוט יום אחד לבדה מסביב לעולם. לפני שנתיים החלו לתכנן את הפרויקט ברצינות כשקנה את "גאפי" תמורת 30 אלף יורו. תחנת טלוויזיה הולנדית סייעה במימון כשהסכימה לשלם תמורת זכויות בלעדיות למסע. חברת תקשורת תרמה מכשיר לווייני.

בתחילה תוכנן המסע לסוף קיץ 2009. דיק הוציא את בתו מבית הספר, דבר שגרם להנהלה לדווח על כך למשרד הרווחה לנוער. זכויות הוריה הוגבלו ונפתח משפט בו דנו בשאלה אם יש לאפשר לנערה לשוט לבדה מסביב לעולם. אמה, שהתנגדה, נקראה להעיד. "אני מעדיפה בת שלא רוצה לראות אותי מאשר בת מתה", אמרה. מלח לשעבר אמר בעדותו שלורה מסוגלת לשוט כבוגרת. הפסיכולוג שמינה בית המשפט קבע שאינה נשלטת על ידי אביה ושביכולתה להתמודד עם הבדידות בים.

למרות זאת, החליטו השופטים כי הנערה תפוקח על ידי נציג משרד הרווחה. אז אירע אסון. דיק דקר מצא את בתו בקבינה של בית הסירה, מכוסה דם. היא חתכה את פרקי כף ידה. בבית החולים אבחנו הרופאים בעיה הגובלת בהפרעת אישיות.

אז הפכו סביה מעורבים. הם טענו כי למנוע ממנה לצאת למסע יהרוס אותה. אמה שינתה את דעתה וביקשה מהשופט לאפשר זאת. "אני יודעת שביכולתה לעשות את זה, היא נערה חזקה", אמרה. ביולי 2010 ביטל בית המשפט את החלטתו הקודמת והעניק להוריה את מלוא הזכויות ואת האחריות על לורה. כעבור שבוע יצאה למסע.

כעת היא יושבת בסירתה בבונייר. הולנד במרחק אלפי קילומטרים, אבל עבורה זה לא מספיק. "המדינה הלחוצה הזאת ניסתה להרוס אותי, ולכן לעולם לא אשוב לשם", היא אומרת.

לקראת המשך המסע מילאה דקר את מכלי המים והעמיסה ערמות של רביולי בקופסת שימורים. הרדאר עדיין מקולקל. הוא לא משמיע אזהרה כשמופיע מכשול. כך אי אפשר לשוט מסביב לעולם. אביה ייאלץ להגיע לבונייר כדי לתקן את הבעיה.

עבור המסע הוצבו על הגאפי ארבעה מכשירי GPS, רפסודת הצלה, אקדח זיקוקים, ידית גיבוי המסייעת לסיבוב ההגה ומפרשי סערה מיוחדים. על הסירה נמצאת גם EPIRB, מערכת בטיחות שמשדרת אותות מצוקה במקרה של תאונה.

עד כה, אומרת דקר, היא חוותה רק יומיים "ממש אינטנסיביים". רוחות עזות באוקיאנוס האטלנטי הביאו את הגלים לגובה חמישה מטרים. היא נאחזה בספסל מתחת לסיפון עד שהסערה שככה. "ספרים, קופסאות שימורים ובובות של בעלי חיים עפו לכל עבר".

דקר טוענת כי "מה שבאמת מרגיז הם הימים בהם הכל רגוע לגמרי". בימים האלה היא בקושי מתקדמת, שעה שהספינה מתנדנדת מצד לצד. "אני תמיד חשה בחילה בימים כאלה, וזה ממש משעמם". היא הביאה איתה גיטרה. לפעמים היא קוראת ספר או עושה שיעורים. היא רשומה ב"בית הספר העולמי" בהולנד. בכל עגינה היא שולחת למורים את שיעורי הבית בדוא"ל.

הימים הרגועים, היא אומרת, מסוכנים יותר מהסוערים. עליה להיזהר שמי השתייה לא יאזלו. לעתים החום בלתי נסבל. האם היא מפחדת? השאלה מעלה חיוך על פניה. זו נערה שאוהבת את הים, "המלחית". היא אומרת שמעולם לא חשה פחד בים, "רק אושר".

מסלול מסוכן

ריינר סיברייסן, פסיכולוג התפתחותי באוניברסיטת ינה במזרח גרמניה, למד ילדים ב-30 השנים האחרונות. לורה דקר היא מקרה מעניין, הוא אומר. "אסור היה לאפשר לה לצאת למסע. יש לאפשר לילד להתפתח בצורה רגילה, צעד אחר צעד. אנחנו לוקחים על עצמנו יותר מכפי שאנו צריכים, תמיד רוצים לעשות יותר מאחרים. האובססיה לייחודיות גורמת לנו לקפוץ מעל מכוניות עם קביים או לקבוע שיאי עולם כשייטת הסולו הצעירה בעולם". הוא אומר כי "במצב קשה, סביר להניח שהיא תיכנס לפאניקה".

מסעה מהווה נושא דיון חם במעגלי השיט. פטר פורת'מן מייצר ציוד שיט. לפני שנתיים, דיק דקר ובתו נכנסו למשרדו בהמבורג וביקשו את עזרתו. "הסיפור של הנערה העניק לי השראה", אומר פורת'מן. היא נראתה כל כך בוגרת. הוא העניק לדקר מערכת היגוי במתנה. כיום, פורת'מן אינו כה בטוח שהמסע יצליח. חלק מהטכנולוגיה על הגאפי, הוא אומר, "עתיקה". להגה כבר נגרם נזק במהלך המסע. "אני לא מאמין שהיא תסיים את זה", אמר.

בבית הסירה שלו בהולנד, כורע דקר ברך מול מפה גדולה של העולם. הוא כבר סימן את מסעה של בתו והציב דגל קטן בכל תחנת עצירה. כשתעבור את אוסטרליה, מה שאמור לקרות בעוד כשלושה חודשים, היא תשוט מסביב לאינדונזיה ותמשיך לכיוון "הקרן של אפריקה".

הים מול סומליה ובמפרץ עדן אינו מקום טוב לשייטים. כל העולם חושש מפיראטים סומלים, שתוקפים ספינות באזור. נערה בסירה קטנה תהווה מטרה קלה. "תנאי מזג האוויר במסלול הזה הם הטובים ביותר", אמר דיק. והפיראטים? "הם לא יחטפו סירה שעליה נערה אחת". הוא מביט במסלול על מפת העולם. זהו בדיוק התסריט עליו דיבר עמה. הוא מרים את ראשו ואומר: "אבל אולי לורה מהווה מטרה מושכת, בגלל שהיא כל כך מוכרת?".

הכל מסובך הרבה יותר מכפי שחזה. בתו נמצאת איפשהו, נאבקת בגלים, בסערות ובפיראטים. כאביה, האחריות עליו, וכך גם המשימה להגן עליה. במקום זאת, הוא יושב חסר אונים בבית הסירה. דקר חושב לרגע, ואומר: "אחת מחברותיה נהרגה בתאונת דרכים בדרך לבית הספר. תאונות קורות בכל מקום".

מעט לפני שעזבה את בונייר, כמעט נקלעה לורה לאסון. משאית התנגשה במכונית בה ישבה. היא סדקה עצם בראשה. הרופאים המליצו שתנוח, אך היא החליטה להמשיך בהפלגה. אולי חשה בטוחה יותר בים מאשר ביבשה.

בקרוב תשוט באוקיאנוס הפסיפי לכיוון אוסטרליה, מעל 7,000 קילומטרים של ים פתוח. לאביה צפויים לילות ארוכים ללא שינה בבית הסירות. אבל כשבתו תסיים לקבוע שיאים ותהפוך לצעירה ביותר ששטה מסביב העולם, יתחילו חיים חדשים והוא יהיה אביה של כוכבת. יממה אחרי שובה, יפורסם ספר על מסעה של דקר - במספר שפות שונות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ