הארץ של הסופרים | דורית רביניאן עם נבחרת הנשים של ישראל בכדורסל

דורית רביניאן, כולה מטר חמישים-וחמש, הצטרפה לאימון נבחרת הנשים של ישראל בכדורסל, רגע לפני המראתה לאליפות אירופה, וניסתה לנחש: מה מידות הנעליים שלהן?

דורית רביניאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דורית רביניאן

1. מה לי, בקושי מטר חמישים-וחמש, ולכדורסל? הילדה הכי נמוכה בכיתה, בשיעור, בהפסקה, מה לי ולאימון נבחרת ישראל, שיוצאת היום לטורניר אליפות אירופה?

2. אימון הבוקר נפתח בישיבה. נפתח בצפייה וניתוח מהלכי משחק של הקבוצות היריבות, מולן תתחרה הנבחרת בשבוע הבא בפולין. מאמן הקבוצה, אלי רבי, מדבר באנגלית לטובת שתיים מהשחקניות שעלו מארצות הברית: "ליידי'ז", הוא אומר, מריץ לאחור את התמונה שקפאה על המסך, "הנה זה, לוק אט הר מוב אגיין".

אולי זה המבטא הישראלי המודגש שלו, רסיסי העברית, שמעלים בי את המערכון ההוא של הגשש - יו פוט דה בול אין דה סל, אוקיי? - אבל אני היחידה כאן שמחייכת. שלוש עשרה הנשים הצעירות שבחדר, כדורסלניות מקצועניות כולן, עיניהן נשואות אל המסך, קשובות בדריכות. לבושות במדי הנבחרת, בגופיות ומכנסונים כחול-לבן, שיערן אסוף ומהודק. גבוהות קומה וארוכות גפיים, שרירי זרועותיהן מפוסלים, חזקים, משולבים להן על בית החזה. אני משוטטת במבט ארוך על הרצפה, מנסה לנחש את מידות הנעליים.

רביניאן (במרכז) ושחקניות נבחרת ישראל, אתמול. המשחק האחרון שראיתי היה בשחור-לבן, משיעורי התעמלות הברזתי עוד ביסודי (תצלומים: ניר כפרי)

3. אבל אני ממש לא מבינה בזה, המשחק האחרון שראיתי היה בשחור-לבן, משיעורי התעמלות הברזתי עוד ביסודי.

4. אולם הספורט העירוני ברמת גן, עשר וחצי בבוקר. חימום, מתיחות, והנה באים ומדלגים אל המגרש עוד ועוד כדורים כתומים. מקפצצים, נמסרים מיד ליד, מקשיתים ונקלעים אל תוך הסל. נשלחים שניים-שלושה-ארבעה בבת אחת, גודשים במעופם את הרשת. האולם מתמלא ברחש הצמיגי הדחוס של כדורים קשיחים, מנתרים וחוזרים. בהד צרצור הגומי של נעלי הספורט מחריקות על רצפת הפארקט. מתמלא אנקות מאמץ, התנשמויות והתנשפויות, קללות פה ושם. בקולו של עוזר המאמן, שמעודד כל הזמן מן הצד: "טוב מאוד! פינות רחוק! הלאה, עבור!".

5. מרגע לרגע נוסף בוהק של זיעה, אדמומית על הלחי. נדלק ניצוץ של משובה בעיניים. איזה קוקו מתנפנף וניפרע. החיוניות הערה של הגוף, התנועות שנעשות מעגליות יותר, מרקידות את הכדור ואת עצמן, משחקות לשם המשחק. אני נהיית צמאה.

6. גופייה מספר 7 זאת לירון כהן, מבארים לי על הספסל, כוכבת גדולה באיטליה. ו-8 זאת שי דורון, השם החם עכשיו, אלופת מכללות באמריקה בעברה. האחרות נקטפו מקבוצותיהן ברמלה, רמת השרון, נתניה, אשדוד. "אבל בפולין מצפה להן אתגר לא פשוט", מסביר לי נמרוד מיטל, עוזר המאמן. במשחקים המוקדמים של הטורניר האירופי תתמודד ישראל מול נבחרות צ'כיה ובלארוס, שממוקמות שנייה ורביעית בעולם. "ושם הבנות כולן מעל מאה-תשעים, ג'עבריות באמת".

7. ויש גם פרשת הגופייה. נעמה שפיר, מספר 18, היא אחת השחקניות הצעירות בנבחרת. נערית למראה, ביישנית, קשה לזהות שהיא גיבורת הסערה התקשורתית שהתחוללה בימים האחרונים סביב הקבוצה. בעתירה שהגישה להתאחדות הספורט האירופית, ביקשה שפיר לשחק כשהיא לובשת חולצה מתחת לגופיית הנבחרת, מטעמי צניעות דתית. באירופה דחו את העתירה. שפיר - גם היום באימון מבצבצים שרוולים קצרים מתחת לגופייה האחידה שהיא לובשת - סרבה להגיב. וחמקה, מיוזעת, לחייה סמוקות, לחדר ההלבשה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ