אליפות אירופה לנשים: לשבור את הנאחס של נבחרת ישראל

השחקניות המרכזיות בכושר שיא, הזכייה של רמלה ביורוקאפ יצרו תחושה של התקדמות עכשיו רק צריך להצליח לנצח משחק, אחרי 20 שנה

אריה ליבנת
אריה ליבנת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אריה ליבנת
אריה ליבנת

אחת הסיבות לפער הגדול בין ההצלחות בטורנירי המוקדמות להפסדים באליפויות אירופה היא בחירת הסגל. לפני ארבע שנים, אחרי כמה קיצים לא מוצלחים, החליט המאמן אלי רבי לוותר על כמה שחקניות מובילות ולגבש סגל שכולל שמונה בכירות ולצדן מספר צעירות, שחלקן מתחלף בין קיץ לקיץ. בכך נוצרה היררכיה ברורה, ובמלים אחרות - מפתח קריטי להצלחה של כל קבוצה.

הרכב כזה מתאים לטורנירי מוקדמות, בהם מתקיים משחק מדי שלושה-ארבעה ימים, לא לאליפות אירופה. המחשבה הזו גרמה לרבי לצרף לסגל שלו לאליפות לפני שנתיים את מיכל אפשטיין ושמרית גיגי. האווירה החברתית היתה איומה, לא באשמת שתי המזומנות הטריות, שלא באו לעודד אלא לקבל דקות.

לפני שבועיים, בניגוד לתכנון המקורי, לא התפתה רבי, ויתר על בר גילינסקי הצעירה והחזיר את אפשטיין. בתחילת השבוע הוא גם שחרר את איילת כהן, שתורמת להווי החברתי, אבל השאיר את נועה גנור ונעמה שפיר, שיערכו הופעות בכורה. סגל של 10-11 שחקניות שמאמינות כי מגיעות להן דקות משמעותיות, יוכיח את עצמו רק אם הנבחרת תעפיל שלב. אחרת, שוב נקבל דיווח על מאבקי אגו.

לפני שנתיים אפשר היה לתלות זאת בחוסר מזל. הפעם זה לא יספיק. סגל שרץ ביחד כמה שנים טובות אמור להגיע לשיא בטורניר הנוכחי. ליעד סואץ-קרני ולייני סלווין בנות 30 ולא ברור אם ישתתפו באליפות הבאה, לירון כהן לא יכולה להיות טובה יותר, שי דורון בשיאה, ג'ניפר פליישר כבר לא תהפוך לשחקנית מטרה בצבע, קטיה לויצקי, מירב דורי וקטיה אברמזון אינן ילדות עוד.

הנבחרת חייבת סוף סוף לנצח משחק באליפות אירופה, וחשוב מכך - לנצח במשחק הנכון. על הנייר מדובר במפגש מול בריטניה, אלא שבניגוד לנבחרת הגברים, שידעה במשך שנים לבוא מוכנה ליריבה האמיתית, לנשים אין את הלוקסוס לוותר על המשחקים מול צ'כיה ובלארוס. ההיסטוריה של הנבחרת מעידה על קושי בתפקוד דווקא ברגעים מכריעים.

הזכייה של אליצור רמלה ביורוקאפ, ההישגים הגדולים של לירון כהן באירופה והעלייה המרשימה והקבועה של נבחרת הנשים לאליפות אירופה - כל אלו יצרו תחושה של התקדמות. כדי להפוך את התחושה הזו ואת ההצלחות האחרונות לפריחה של ממש, חייב לבוא הפעם הישג באליפות אירופה. וכן, בדרך לשם רצוי להתחיל בניצחון אחד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ