אליפות אירופה בכדורסל: נבחרת הנשים של ישראל הפסידה לצ'כיה

סוף השבוע של נבחרת הנשים נפתח בניצחון, כשבכירי המשלחת הצליחו לשכנע את פיב"א לאשר את השתתפותה של נעמה שפיר עם שרוולים אלסטיים. על הפארקט, לעומת זאת, היה קצת יותר קשה לכסות על הבדלי הרמות והפרשי הגובה האדירים מנבחרת צ'כיה, שחגגה עם 56-72

הארץ
אלעד זאבי, שליח "ספורט " לבידגושץ'
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ
אלעד זאבי, שליח "ספורט " לבידגושץ'

באליפות ממנה אפשר להיפרד תוך פחות מ-72 שעות, יש חשיבות גדולה למשחק הראשון. יש זמן לחשוב, להכין ולהתכונן, בניגוד למשחקים הבאים, אליהם נערכים בחיפזון, תוך כדי תנועה.

אתמול, בישיבה האסטרטגית של הצוות המקצועי לקראת צ'כיה - המאמן אלי רבי, העוזר טל נתן והסקאוט נמרוד מיטל - הוחלט כי האופציה המרכזית בהגנה תהיה אזורית. השאלה היתה במשך כמה זמן. נתן התעקש שצריך "לבוא עם פילוסופיה של אנדרדוג", ובמשך 40 דקות לשחק בונקר בהגנה. רבי קצת חשש מההשפעות המנטליות של שמירה אזורית כבר מהדקה הראשונה. "זה משדר משהו בעייתי עבור השחקניות", הסביר המאמן. חוסר אמונה, רכות מול היריבות. סוג של תבוסתנות, מעין הודאה מראש בכך שאין באפשרות הנבחרת להתמודד מול הקבוצה שמנגד בשמירה אישית.

16 נקודות שלא הספיקו. דורון (בכחול), הערב (תצלום: ייז'י פולנסקי)

בסוף זה התחיל באישית, התחלף מהר לאזורית ואפילו לשמירת לחץ של כמה שניות, אבל בטווח הארוך זה לא ממש שינה משהו. פתיחה נהדרת (4-10 אחרי ארבע דקות) התאיידה אחרי ריצת 2-20 של הצ'כיות, שהרגישו נוח יותר על הפארקט עם כל דקה חולפת. בצד השני, שום יוזמה התקפית שלא ענתה לשם שי דורון לא עבדה עבור ישראל, שירדה להפסקה בפיגור 10 שהרגיש קצת כמו 20.

בתדריך הווידאו לפני המשחק, שנועד לתת מענה לתרגילים של היריבה ("נמרוד הסביר לי ולא הבנתי כלום, אבל הוא אמר לי שאתן הרבה יותר אינטליגנטיות ממני", אמר רבי לשחקניות), חזר על עצמו מסר אחד ברור שהמאמן ביקש להעביר: "לא משנה מה, לא סופגים סלים קלים באזור הצבע". אז החדירות אמנם נמנעו, אבל ההבדל הגנטי, שהתבטא ביתרון גובה של ראש בממוצע לצ'כיות, מעולם לא נראה ברור יותר: 15 ריבאונדים בהתקפה עד המחצית סידרו להן ברוב המקרים את הסל הקל שההגנה הישראלית כה השתדלה למנוע.

אברמזון (מימין) וסלווין לומדות להביט למעלה, הערב (תצלום: ייז'י פולנסקי)

2. המחצית השנייה המשיכה להתנהל מעל הראש של ישראל. אם זה לא מספיק, גם מספר 15 - או בשמה, אווה ויטקובה - שכיכבה בסיוטים של הצוות המקצועי, התחילה להיכנס למשחק. בהתקפה, הנקודות של לירון כהן (אפס נקודות, 0 מ-8 מהשדה) המשיכו להיות מאוד חסרות, ועל כל שלשה של נעה גנור (הצטיינה בדקות שקיבלה) או פעולה חיובית של שירן צעירי, לצ'כיות היתה תשובה זהה.

ביום שישי, בנסיעה חזרה למלון אחרי אימון הערב, שי דורון סיפרה לחברותיה על הסיוט שפקד אותה בזמן מנוחת הצהריים. "חלמתי שאני עולה לשחק כשאני לא מוכנה. השרוכים בנעליים פתוחים, הגומי בשיער לא יושב כמו שצריך. כאילו שום דבר לא מרגיש לי נוח". בסופו של דבר, הערב מול צ'כיה דווקא דורון נראתה נינוחה - אפילו מאוד בדקות מסוימות - אבל חברותיה לנבחרת הרבה פחות. זה נגמר בהפסד 72-56 במשחק הראשון באליפות אירופה.

3. ניצחון אחד, מסוג קצת אחר, ישראל הספיקה לרשום כבר אתמול. הטלנובלה שהסעירה את המדינה, זו שעסקה בשרוולים, נערה עם עקרונות וארגון מקובע ועקשן, הסתיימה בהפי אנד, שטומן בחובו מוסר השכל: מי שמאמין אולי לא צריך לפחד, אבל לסבול בשל כך דווקא כן.

שלשום בסביבות 22:00, רגע אחרי שיצאה מפגישה עם הבוסים של פיב"א אירופה, במהלכה דגמנה את קולקציית השרוולים הראשונה בעולם, נעמה שפיר חייכה חיוך ענק - תוצאה של אושר מהול בהקלה. "סוף סוף זה נגמר", אמרה וחשפה את הדבר הבא באופנת כדורסל הנשים: שרוול אלסטי מקופל, שנראה כמעט זהה לשרוול של חולצה קצרה.

בבוקר יום שישי, המשא ומתן עוד היה בעיצומו. המחנה הישראלי קבע פגישה עם נציג פיב"א בלובי המלון. ראש המשלחת אורנה אוסטפלד שלפה את ספר החוקים של הארגון, הנציג שלף מהדורה אחרת. מנהלת המשלחת, טובה הופמן, הניחה על השולחן את שתי האפשרויות, פשוטו כמשמעו: הראשונה היתה סוג של חולצה דקה בצבע גוף עם שרוולים קצרים והשנייה היתה השרוול האלסטי, זה שמפאר גם את הזרוע של דוויין ווייד.

הנציג הצ'כי גימגם משהו על מה מותר ומה אסור, בזמן שהמשלחת החלה להפעיל את המכבש. לא עבר זמן רב עד שהצ'כי הזיע בקצב שאיים לגרום לפאה הגרועה שלו לנשור. האמבוש הישראלי, אליו הצטרפו בינתיים אנשים נוספים, נראה מתוכנן היטב, כשאחד הנוכחים אף הסביר כי "עדיף שהיא לא תשחק עם משהו שיחליק באמצע המשחק, כי אז אלוהים יכעס". ואתו, כידוע, אף אחד לא רוצה להתעסק.

נערה עם עקרונות ושרוולים. שפיר, הערב

בערב, אחרי שגם הערעור שהוגש לבית הדין הגבוה נדחה בלי הסברים, הוחלט על תצוגת האופנה הספונטנית, שכאמור הסתיימה בניצחון לרוח הישראלית. חבל רק שבפיב"א התעקשו למשוך את העניין ממש עד הרגע האחרון, קצת פחות מ-24 שעות לפני המשחק הראשון באליפות - עובדה שקילקלה לשחקנית חלק לא מבוטל מהחוויה הראשונה שלה בנבחרת הבוגרת.

מסע הצלב שנועד לכסות את כתפיה של שפיר נראה ככזה שגם הכביד עליהן מאוד, בטח בשלב בו כבר הפך לעניין עקרוני עבור כל כך הרבה אנשים שהם לא נעמה שפיר. קצת לפני כן, כשאחת מחברותיה שאלה אותה אם היא מתרגשת לקראת האליפות הראשונה שלה, היא ענתה בכנות עצובה: "כן, אבל זה קשה. הייתי רוצה שיהיה מדובר רק בכדורסל, ולא בדברים נוספים". כמה פשוט, כמה מסובך. הפרחים לפיב"א.

4. מחר תהיה לנבחרת הזדמנות נוספות להוריד מהגב עול בן 20 שנה. בשעות שלפני המשחק הערב, בזמן שהשחקניות עוד חלמו על הצ'כיות בחדרים, צפה הצוות המקצועי מקרוב במשחק המוקדם בין שתי היריבות הבאות: בלארוס (היום) מול בריטניה (מחר). הבלארוסיות, שכשצופים בחצאיות המוזרות אתן הן משחקות קשה להבין מה היה כל כך קשה לתת לשפיר לשחק עם חולצה מתחת לגופייה, הרשימו קצת יותר במשחק די זוועתי (40-55).

"דבר ממה שראיתי לא הפתיע אותי, אני מכיר את הנבחרות הללו היטב", סיכם רבי, שהסתפק במחצית אחת של הכדורסל המופלא הזה לפני שתפס מונית חזרה למלון. אם לא עשרה סנטימטרים נוספים שיצמיחו שחקניותיו תוך לילה, הוא בוודאי ישמח לפחות לשחזור התצוגה של הבלארוסיות משלוש (3 מ-24).

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מפגינה בעד הזכות להפלות מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון

לא להאמין, אבל בחשיכה הזאת אפשר בכל זאת למצוא נקודת אור

מתוך "אלביס". בלי גילויים סנסציוניים

כמי שהיה עד לתופעת אלביס בשנות ה-50, אני ממליץ על צפייה בסרט

Myvatn, Iceland

הרוחות כמעט העיפו אותנו, הנוף פיצה על הכל: טיול בצפון איסלנד

הזמרת תמר אייזנמן
תל אביב 
תא
תא
מוסיקה
מוזיקה

"אני לא בת 21 שבאה לכבוש את התפוח הגדול. באתי לתת בו ביס"

סינר פמיניסטי

RBG מתהפכת בקברה, אבל לא יכולה לעשות הרבה כקישוט לחדר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ