עוזי דן
עוזי דן

ביום רביעי הסתיימה כמעט סופית פרשת קלצ'יופולי. לוצ'יאנו מוג'י ואנטוניו גיראדו, אנשי יובנטוס, הושעו לכל החיים. כך גם אינוצ'נזו מאזיני, לשעבר סגן נשיא ההתאחדות האיטלקית. אלו רק האחרונים ברשימת עונשים כבדים שהוטלו על מעורבים בפרשה, חלקם מועדונים ושופטים. ובכל זאת, אין מנוחה לתובע ההתאחדות או לאחרים שמטפלים בשחיתות ב"משחק היפה ביותר בעולם", כפי שקוראים לו האיטלקים.

מסתבר כי כל העונשים, לצד ניקוי האורוות שנעשה כביכול בכדורגל האיטלקי, לא עזרו במאום. עוד לפני שיחליטו בבית הדין העליון של ההתאחדות אם להחזיר ליובנטוס את האליפות של 2006 (גם אינטר, שזכתה מההפקר על השולחן הירוק, התגלתה כפחות מזכה וטהורה), מצטברים על שולחנו של סטפאנו פלאצי, התובע הראשי של ההתאחדות, עדויות ותיקים על פרשיות חדשות של מכירת משחקים. חקירות משטרתיות החלו, מעצרים כבר בוצעו והתיקים הופכים כבדים וגם מוצקים מיום ליום.

ג'וזפה סיניורי עוזב את תחנת המשטרה בבולוניה. דבר כבר לא מפתיע את האוהדים באיטליה (תצלומים: אי-פי )

החקירה החמורה ביותר מתנהלת בקרמונה, שם נעצר בין השאר ג'וזפה סיניורי, חלוץ העבר הגדול של לאציו ובולוניה. סיניורי נחשד יחד עם עוד 15 שחקנים, חלקם פעילים, כי מכרו משחקים בשלוש הליגות הראשונות ובנוסף גם הרוויחו מהימורים חוקיים עליהם.

העדויות והראיות, הכוללות שיחות טלפון ושחקנים שישמשו עדי מדינה, מראות על מעטפות שהתקבלו ועל מידע מקדים שהועבר לחמישה שחקנים לפני משחק של קרמונה נגד פגאנסה. יש גם עדות של שחקן סאסולו הקטנה, שהתלונן כי איימו על חייו בגלל סרובו לקחת חלק במכירות. למרות התלונה על המאיים, שנעצר כעבור חודש, הגיבה ההתאחדות באטיות ורק החקירה המשטרתית הביאה להתקדמות.

"הייתי מודאג יותר כאשר התגלו שחיתויות אצל מנהלים ושופטים", הגיב ג'יאנקרלו אבאטה, נשיא ההתאחדות האיטלקית, והרגיז לא מעט אנשים. גם תגובת מישל פלאטיני, נשיא אופ"א, היתה מעט אופטימית מדי: "לפני שנתיים הזהרנו משחיתות, הימורים ומכירות בכדורגל האירופי. אני שמח שעתה משטרה והתאחדויות חוקרות דברים כאלה. זה מאוחר, אבל עדיף מאוחר מאשר לעולם לא".

מאז ומתמיד

פלאטיני ואבאטה אולי לא קולטים את המידה בה התופעה מושרשת וחמורה באיטליה. אם הפרשה הגדולה הקודמת לא הצליחה לעקרה מהשורש, קשה לראות מה כן.

"זה מאוד מייאש. ההרגשה היתה שאחרי קלצ'יופולי נלמד לקח ולאט לאט הכדורגל האיטלקי יוכל לחזור למקומו הטבעי, מכל הבחינות. אם שחקנים כסיניורי ואחרים מכרו משחקים, אם באמת נמכרו משחקים בליגה הראשונה, אם יש קשר לארגוני פשע מאורגן, איני רואה מתי הכדורגל האיטלקי יוכל להכריז על עצמו נקי", אומר פאביו ליקארי, איש "גאזטה דלו ספורט".

ליקארי מבטא בכך גם את הייאוש של האוהד המקומי. הם מתחילים להבין כי השחיתות כה פושה, שכנראה אין דרך לעצור אותה.

בנוסף ל-16 העצורים, נחקרו 30 אנשים. ביניהם שחקנים ידועים כבלם העבר סטפאנו באטריני וקפטן אטאלנטה, כריסטיאנו דוני. צצו גם שמות של כוכבים כמו פרנצ'סקו טוטי, דניאלה דה רוסי וכריסטיאן ויירי. זה כנראה נבע רק מהתפארות לא מבוססת של גורמים עבריינים, אבל מראה שוב עד כמה דבר לא יפתיע. מעבר למכירות משחקים, החשד העיקרי של המשטרה הוא שחלק מהרשת עבדה עם ארגוני פשע מאורגן ומאפיה, שהלבינו סכומים גדולים בעזרת הימורים חוקיים על משחקים מכורים.

כולם זוכרים את קלצ'יופולי מלפני כחמש שנים, אבל איטליה סובלת מפרשות שחיתות כבר עשורים רבים. למשל, מכירת המשחקים הגדולה ב-1980, שהביאה להורדת מילאן ולאציו ליגה ולמעצר שחקנים מיד בסיום משחק, כשהזיעה עדיין ניגרת והחולצה ספוגה. חלקם הושעו, ביניהם פאולו רוסי.

כבר ב-1927 נלקחה אליפות מטורינו, אז הקבוצה הבכירה באיטליה, אחרי חשיפה עיתונאית שאיש המועדון שיחד את לואיג'י אלמאנדי, שחקן יובנטוס, כדי שלא יתאמץ בדרבי מכריע לגבי האליפות. אלמאנדי קיבל חצי מהכסף, אך עשה דווקא מאמץ עילאי לטובה יובה, שבכל זאת הפסידה 1-2. המנהל מטורינו סרב לתת לו את שאר הסכום. הפרשה נחשפה.

בקיצור, דבר לא משתנה בכדורגל האיטלקי מלבד השמות. "לפעמים", מקונן ליקארי, "יש הרגשה שהשחיתות היא כמעט ב-DNA של האומה האיטלקית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מפגינה בעד הזכות להפלות מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון

לא להאמין, אבל בחשיכה הזאת אפשר בכל זאת למצוא נקודת אור

מתוך "אלביס". בלי גילויים סנסציוניים

כמי שהיה עד לתופעת אלביס בשנות ה-50, אני ממליץ על צפייה בסרט

Myvatn, Iceland

הרוחות כמעט העיפו אותנו, הנוף פיצה על הכל: טיול בצפון איסלנד

הזמרת תמר אייזנמן
תל אביב 
תא
תא
מוסיקה
מוזיקה

"אני לא בת 21 שבאה לכבוש את התפוח הגדול. באתי לתת בו ביס"

סינר פמיניסטי

RBG מתהפכת בקברה, אבל לא יכולה לעשות הרבה כקישוט לחדר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ