הפועל ת"א: הבלגן עובר לידי המאסטר

פרויקט "פיפ"א מאסטר", מסלול לימודי ניהול הכדורגל של ההתאחדות האירופית, יצר עבור ניר ענבר רשת קשרים, שלדעתו תסייע בתפקידו החדש כמנכ"ל מחזיקת הגביע. "משבחים את מכבי חיפה על הניהול", אומר ענבר, "נעשה דברים גדולים יותר"

משה הרוש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
משה הרוש

נטולת ניסיון ומסורת באירוח משחקי ליגת האלופות, ערכה הפועל תל אביב את הכנותיה לקראת משחקי ההצלבה מול רד בול זלצבורג באוגוסט האחרון. רשימה ארוכה ומפורטת של קריטריונים הועברה מאופ"א כדי להכשיר את בלומפילד למשחק. עשרות עובדים התרוצצו, תיאומים מול האוסטרים נערכו, לו"ז מדוקדק גובש עד הפרט האחרון.

אחרי התיקו 1-1, שהעניק לאנשי הפועל את הכרטיס לשלב הבתים, שוחררה אנחת רווחה. במועדון היו בטוחים כי אנשי אופ"א התרצו, אך 24 שעות אחרי המשחק המתינה להם הפתעה לא נעימה. "בתנאים האלה אין סיכוי שתארחו את ליגת האלופות בבלומפילד", היה המסר שהועבר מאופ"א, "רשמנו הערות רבות וקשות". בתחתית עמוד הביקורת צורפה המלצת אופ"א: "יש בישראל שורת אנשים שתוכלו להיעזר בהם כדי לעמוד בתנאים. אלה בוגרי פיפ"א מאסטר, שיודעים את העבודה בצורה מושלמת".

אוסידון (מימין) וטביב, הבוסים של ענבר, אתמול בפגישת הגישור עם מוני הראל. רוב הסיכויים שהצדדים ייפגשו בבית המשפט (תצלום: שרון בוקוב)

הרשימה כללה את שלושת הישראלים היחידים שסיימו את מסלול הלימודים של פיפ"א: אופיר זרדוק, יאיר שר וניר ענבר. הנהלת הפועל פנתה לזרדוק, שסרב בנימוס. "אני לא יכול", אמר והמליץ להם על ענבר, שמונה מיד לאחראי על קשרי החוץ מול אופ"א לאורך כל הקמפיין. בתום השתתפותה של הפועל במפעל, כתב לענבר מנהל אגף התחרויות באופ"א: "קיבלתי על הפועל פחות הערות מאשר על מנצ'סטר יונייטד. נשמח לשתף פעולה בעתיד".

חימום במרתפי השב"כ

פחות משנה חלפה, וענבר בן ה-31 בלבד נבחר על ידי אלי טביב לתפקיד מנכ"ל המועדון. "לנהל מועדון כמו הפועל תל אביב זה אתגר גדול בשבילי", סיפר ענבר עם מינויו, "זה יום גדול, חלום שהתגשם. אני מגיע עם מוטיבציה עצומה וידע עשיר, שינקתי מהטובים ביותר, על ניהול מועדוני ספורט בכירים באירופה. הפועל זה מועדון שראוי להתנהל ברמות הגבוהות ביותר. אין לי ספק שיחד עם האנשים שבמערכת, נהפוך אותו לכזה".

הרבה לפני שמוחו רקם מחשבות על ניהול וייעוץ בתחום הספורט, הסתובב ענבר במשך ארבע שנים במרתפיה החשוכים של היחידה המבצעית והמשפטית של השב"כ. הרעיון לפנות לספורט התבשל אצלו לפני שנתיים, בחיפושיו אחר מסלול ללימודי תואר שני במנהל עסקים. אז גם צצה האפשרות הקוסמת לבחון את תכנית הלימודים "פיפ"א מאסטר" לניהול עסקי ספורט.

בימים אלה מסתיים מחזור לימודים מספר 11, שמרכז בתוכו בממוצע 25 סטודנטים מכל העולם. "מדובר במסלול ייחודי, ברמה הכי גבוהה שיש, ללימודי ניהול ספורט", מספר וינסנט שצמן, מנהל התכנית, "הסטודנטים שמתקבלים עוברים מבחני קבלה נוקשים ונבחרים המתאימים והטובים ביותר. זה קורס הטיס לניהול ספורט. במשך שנה אינטנסיבית לומדים בשלוש אוניברסיטאות יוקרתיות (באנגליה, בשווייץ ובאיטליה), מבקרים במועדוני פאר באירופה ולומדים מודלים גבוהים לניהול. ניר היה אחד החניכים המצטיינים, אני שמח בשבילו. הפועל עשו עסקה מצוינת. הם לא רק הרוויחו מנכ"ל, אלא גם אותנו. אנחנו נוהגים לייעץ, לסייע וללוות את כל הבוגרים שלנו".

ענבר. הציל את הפועל תל אביב פעמיים מקנסות של אופ"א (תצלום: דניאל בר און )

ענבר, כאמור, הוא אחד משלושת הישראלים שסיימו את המסלול. קדמו לו שר וזרדוק, שייעץ וניהל את קמפיין הצ'מפיונס של מכבי חיפה לפני שנתיים ואף הקים את עמוד הפייסבוק של המועדון. לא פעם הוזכר שמו של זרדוק, לשעבר מנכ"ל דרוהדה יונייטד האירית, כמי שמיועד להחליף בבוא היום את המנכ"ל החיפאי, איתמר צ'יזיק.

"מעבר לכלים ולידע שמקבלים בלימודים האלה", מספר זרדוק, "מקבלים משהו שלא קיים בשום מקום אחר בעולם - קשרים. כל הבוגרים מקושרים ברשת חברתית, אנשי אופ"א ופיפ"א תמיד זמינים בשבילנו, עוזרים, מייעצים ונותנים יד בכל דבר. בשנה אחת של לימודים, מקבלים מה שאנשים בתעשייה מקבלים בארבע שנים. בוגרי פיפ"א מאסטר נחטפים לתפקידים בכירים בכל העולם בזכות הידע והקשרים, שאי אפשר לרכוש גם עם ניסיון של שנים. צריך להבין שניהול נכון חוסך המון כסף למועדונים".

מכבה שריפות

התועלת שהושגה בזכות הקשרים עם נציגי אופ"א קיבלה ביטוי במהלך קמפיין ליגת האלופות של הפועל ת"א. ענבר, למעשה, חסך להפועל קנסות גבוהים בגין התנהלות פסולה, שנחשפה לעיני אנשי אופ"א לפחות בשני מקרים. בפעם הראשונה היה זה אירוע "שערורייתי", כהגדרת המשקיף של אופ"א, במשחק החוץ מול שאלקה.

שעות ספורות לשריקת הפתיחה, הסתובב המשקיף בחדרי ההלבשה ונדהם לגלות כי גורמים בהפועל מעבירים מיד ליד תגי VIP. אם לא די בכך, התרוצצו בחדרי ההלבשה מקורבים שמקומם ביציע. מסר חריף הועבר מיד לענבר, שידע כי דיווח על הנעשה יעלה להפועל עשרות אלפי יורו. "היה בלבול ואי הבנה", אמר למשקיף אותו הכיר. הביקורת נגנזה.

מקרה נוסף בו הופעלו קשריו הענפים של ענבר התרחש כשנציגי אופ"א הגיעו לבדיקת סמים במתחם חודורוב והופתעו לגלות כי שעת האימון שונתה, ללא העדכון הנדרש. קצפם של אנשי אופ"א יצא ולא פחות מתשעה שחקנים הוזעקו מביתם לצורך הבדיקות. ענבר ידע שוב כי האירוע יגרור קנס כספי כבד ופתר את התסבוכת במסע שכנועים טלפוני. "זו הפעם הראשונה של המועדון בליגת האלופות", טען ענבר, "תתחשבו". המכרים באופ"א הבטיחו להתחשב, אך לא לשכוח. הפועל לא שמעה עוד מנציגי אופ"א.

"יש לו ראש וידע", סיפר דורון אוסידון, נציגו של הבעלים אלי טביב בהפועל, "הוא בדיוק האדם שחיפשנו כדי להכניס פה ניהול אירופי ותקין". ענבר עצמו מוסיף: "המודל שלי לניהול הוא מועדונים כמו ארסנל, מנצ'סטר יונייטד וליון. הניהול בארסנל וליון הוא מבריק ומצליח לגשר על הפערים התקציביים מהמועדונים הגדולים באירופה. כולם פה משבחים את מכבי חיפה על הניהול שלה, ובצדק. אין לי ספק שבהפועל נדע לעשות דברים גדולים וטובים יותר".

גישור ל-20 דקות

אם מישהו ציפה לבשורות חיוביות מהליך הגישור שהתקיים אתמול בין אלי טביב ומוני הראל, במאבק הבעלות על הפועל תל אביב, הרי שאחרי 20 דקות הוא התבדה. טביב ונציגו דורון אוסידון מצד אחד, ומוני הראל מלווה באחיו משה הראל מהצד האחר, התייצבו במשרדו של השופט בדימוס דן ארבל. לא חלף זמן רב עד שטביב ואוסידון נטשו את הדיון, מאחר שהבינו כי אין הרבה סיכויים לפתור את המחלוקת. דיון נוסף נקבע ליום שני, אך רוב הסיכויים כי הצדדים ייאלצו להיפגש שוב למחרת בבית המשפט.

שי אבוטבול נענה אתמול לבקשת המאמן דרור קשטן להגיע לבדיקות הרפואיות ולשוב לאימונים, למרות שסוגיית שדרוג שכרו מול טביב טרם נדונה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ