פרשת "הכדור המרכזי" | המשטרה: חשד שתומר סיני, מבעלי הפועל פ"ת, קיבל מיליון שקל

חקירת פרשת "הכדור המרכזי" מסתעפת: המשטרה סבורה כי מדובר ביותר ממקרה אחד שבו קיבל תומר סיני סכומים גדולים מעבריינים. גם שחקן הפועל אשקלון איליה יבוריאן נחקר. בדיקת "הארץ" מגלה היסטוריה של מעורבות עבריינים בכדורגל. הבוקר שוחרר סיני למעצר בית

יניב קובוביץ
משה הרוש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יניב קובוביץ
משה הרוש

יומיים לאחר פיצוץ פרשת "הכדור המרכזי" ונראה כי תומר סיני, מבעלי הפועל פתח תקווה, רק הולך ומסתבך. מראיות שאספו חוקרי המשטרה עולה כי סיני קיבל לפחות בהזדמנות אחת סכום של מיליון שקלים - מעבריינים שמחזיקים באתרי הימורים בספורט - בתמורה להטיית משחקים. שותפו של סיני בהנהלת הקבוצה, גל חצור, שוחרר אתמול למעצר בית. במקביל, שחקן הפועל אשקלון איליה יבוריאן נחקר אתמול כמה שעות במשרדי היחידה לחקירות הונאה.

מחקירת המשטרה עולה כי בחודשים האחרונים הועבר סכום של מיליון שקלים לסיני כדי שזה יקדם את האינטרסים של העבריינים. החוקרים סבורים כי לא מדובר במקרה יחיד וייתכן שמדובר במיליוני שקלים נוספים אותם הפקיד בחשבונות שונים. כמו כן סבורים במשטרה כי החקירה תוביל לגורמים מרכזיים הידועים ליחידת לה"ב העוסקת בארגוני הפשיעה הגדולים בישראל. בשלב זה נראה כי חצור לא היה שותף לרווחים של סיני אולם החוקרים מנסים להבין האם ידע על קיומם. כמו כן, עדיין מנסים להגיע לעבריינים שעמדו, על פי החשד, מאחורי אותם הימורים בלתי חוקיים ושמחזיקים בכספים הרבים שגרפו.

תומר סיני יוצא מחקירתו, שלשום (תצלומים: אילן אסייג)

אתמול הובא למשרדי היחידה לחקירות הונאה במחזו מרכז שחקן הפועל אשקלון בעונה החולפת, איליה יבוריאן. השחקן חשוד כי הוא הימר באתרים של עבריינים מטעמו של תומר סיני וצבר חובות כבדים. החוקרים ניסו להבין האם סיני יצר קשר עם יבוריאן לפני משחקים מול קבוצתו וניסה לגרום לו להטות את המשחקים בתמורה לחוב. בסיום העונה שעברה נלחמו פתח תקווה ואשקלון נגד הירידה לליגת הלאומית וקיימו משחקים מכריעים בינהן. שמו של יבוריאן כחשוד עלה דווקא על ידי הבעלים שלך הפועל אשקלון פרוספר אזגי שמסר עדות דרך הטלפון בעקבות שהייתו בחו"ל וייתכן שיוזמן לתת עדות עם שובו לארץ. זו לא הפעם הראשונה ששמו של יבוריאן עולה בהקשר של הימורים לא חוקיים. בתקופה בה שיחק במכבי תל אביב, החליט מאמנה דאז אבי נמני להשהות את השחקן, לאחר שהגיעו אליו ידיעות לפיהן חייב יבוריאן כספים בשל חובות בהימורים.

בתוך כך, זומן היום (שישי) לחקירה נוספת מאמן הפועל חיפה, ניצן שירזי, שעומת עם סיני. האחרון שוחרר לאחר מכן למעצר בית בן חמישה ימים, כמו גם מאמן הכדורגל יובל נעים והעבריין בן כהן ששוחררו למעצר בית בתנאים מגבילים עד יום שני.

אבי לוזון: "יכולים להמשיך ולחפש, אני ישן טוב" | משה בוקר

תחילת ההסתבכות בהפועל פתח תקווה לפני שנתיים, אז עזב איש העסקים רונן אלעד את המועדון. עם עזיבתו, חזרה הקבוצה לידי העמותה שבראשה עומד דני לוי, וחתנו תומר סיני, מונה לעמוד בראש המערכת. בהמשך הצטרף איש העסקים גל חצור, שהונחת כדי לסייע כלכלית למועדון. סיני, על פי החשד, במשך כל תקופתו בקבוצה יצר קשרים עם גורמים עבריינים, שבבעלותם אתרי הימורים בלתי חוקיים.

איליה יבוריאן מגיע למשרדי היחידה לחקירות הונאה, אתמול

זאת ועוד, ב-2005, הורשע ראש העמותה לוי בתקיפה ואיומים של עובד עריית פתח תקוה ונגזרו עליו 9 חודשי מאסר על תנאי. בהתאחדות לכדורגל חיפשו את הדרך לחסום את דרכו למעורבות במועדון, אולם להרשעתו לא נלווה קלון. אולם העומדים בראש הפועל פתח תקווה אינם לבד. מבדיקת "הארץ" עולה כי גורמים מעולם הפשע היו מעורבים בעבר ועודם מעורבים גם בקבוצות אחרות. רק בעונה שהסתיימה זה עתה הפך העבריין פרוספר אזגי לבעלים הרשמיים של הפועל אשקלון, למרות הרשעתו בעבר בפלילים בגין כריית חול ומכירתו באופן לא חוקי. בעונה שעברה עם תום תקופת הצינון של אזגי, הוא הורשה לשאת בתואר בעלי הפועל אשקלון באופן רשמי. אולם גם השנה המשיך אזגי להסתבך: בפברואר התבקש לעצור לביקורת אלכוהול במחסום של משטרת התנועה. אזגי, שברכבו היה בקבוק של שתיה חריפה נמלט מהמקום כשהוא פוגע באחד השוטרים ונעצר מאוחר יותר. מהבדיקה המשטרתית עלה כי אזגי נהג תחת השפעת אלכוהול והוגש נגדו כתב אישום שמתנהל בימים אלו. דמות נוספת שעלתה לכותרת בימים האחרונים היא בעליה של קבוצת בני יהודה תל אביב עד לאחרונה, חזי מגן - שנעצר בחשד להעלמת מס של מיליוני שקלים. במקרה זה מדובר בעסקיו הפרטיים של מגן שאינם קשורים לכדורגל. אולם, בעבר נקשר שם הקבוצה לאחת הפרשיות החמורות ביותר שנחשפו היחידה מהרכזית של מחוז תל אביב. ב-2005 נעצר יוסי מוסלי כמי שעמד בראש ארגון פשיעה, יחד עם 19 מחברי הארגון, בחשד לרצח, קשירת קשר וסחר באמל"ח. לפני כארבע שנים הורשע מוסלי במסגרת עסקת טיעון בחבלה וסחר בנשק, ונדון ל-11 שנות מאסר. בחקירתו הועלה שמו של משה דמאיו, מנכ"ל המועדון, כמי שניהל עימו קשרים. בידי המשטרה היו האזנות סתר שבהן נשמע דמאיו בשיחה עם מוסלי שבה הוא מתכוון לעזור לו להכנס לבית סוהר לצורך פגישה עם אחד הכלואים וזאת תחת הצגתו כחבר הנהלת הקבוצה. דמאיו לא הכחיש את הקשרים וטען בחקירתו כי מדובר בחבר קרוב, אולם לטענתו מוסלי לא היה בעל השפעה בנושא המקצועי. למרות זאת, יותר מפעם אחת עלתה המעורבות של משפחת מוסלי בקבוצה, בין השאר בהעברת השחקן אלון מזרחי למועדון כדי לשלם, לכאורה, את חובו של החלוץ למוסלי. גם היום נצפים אנשיו של מוסלי ביציע הכבוד במשחקי הקבוצה.

העבריין בן כהן - ששמו נקשר בימים אלו לפרשת הסחיטה באיומים של בעלי הפועל פתח תקווה - כבר מוכר לחובבי הכדורגל. קבוצת הפועל רמת גן שבעונה האחרונה ירדה לליגה הלאומית, היתה עד לשנה שעברה בבעלותו של ירון קוריס, חברו של כהן. בשנים האחרונות הפך כהן לבן בית בקבוצה - שבחלק מהזמן אימן אותה חבר נוסף של כהן, יובל נעים. כהן, שהורשע בעבר בהריגה ובפרשת זריקת הרימונים על סוכנות "סובארו" בתל אביב, נהג בין השאר להגיע לאימוני הקבוצה ואף לשבת על ספסל השחקנים במהלך משחקי אימון כשהוא לבוש במדי הקבוצה. כהן נחשב ליעד מרכזי של היחידה המרכזית במשטרת מחוז תל אביב ומעורב באופן ישיר בעולם הפשע. יש לציין כי כיום הקבוצה נמצאת בבעלותו של ניר ארקין, לו אין קשר לכהן וקוריס.

גם מעבר לכביש, בקבוצת הכח עמידר רמת גן, מתמודדים עם קשרים לעולם הפשע. במשך שנים זוהה המועדון כנשלט על ידי אנשי כנופיית רמת עמידר. בנוסף, אצטדיון וינטר, מגרשה הביתי של הקבוצה, עומד על אדמה בעלת ערך נדל"ני רב. נראה כי הגורמים העבריינים הבינו את הפוטנציאל הכלכלי הטמון במקום והחליטו לשמור לאורך השנים על אחיזה ושליטה במועדון. גל יוסף, ששמו מוכר ליחידה המרכזית של מחוז תל אביב הוא אחד מהשמות הבולטים בבעלות על המועדון. אולם עקב היותו של יוסף יעד משטרתי מובהק הוחלט להעמיד בחזית המועדון את איש העסקים נמרוד ורד. בנובמבר האחרון נעצר יוסף בחשד למעורבות בהטמנת מטען חבלה ברכבו של קבלן מרמת גן עקב סכסוך עסקי ובעבר נחשד בהלבנת הון, סחיטה באיומים, העלמת מס וקשר להימורים בלתי חוקיים. עם זאת, יוסף מעולם לא הורשע בעבירות פליליות.

אחת הפרשיות החמורות בהיסטוריה של הכדורגל הישראלי "חוקי המשחק", מקורה בהפועל באר שבע. ב-2006 ניגשו מספר שחקנים למאמן הקבוצה גילי לנדאו והודיעו לו כי חיילים מארגון הפשיעה של יניב וחגי זגורי המוכרים בדרום, שילמו להם כספים להטיית תוצאות משחקי הקבוצה. בחקירה נעצרו מספר שחקנים ואנשי ארגונו של זגורי ועלה כי גם מאחורי הקלעים של פרשה זו עמד העבריין עמיר מולנר, שמוגדר על ידי משטרת ישראל כיעד מרכזי. באחת החקירות נחשף טופס טוטו בשווי 600 אלף שקלים שאותו מילאה קבוצת עבריינים בהתבסס על ארבעה משחקים שנקנו מראש. על פי הערכות הטופס הביא לזכיה של 20 מיליון שקל, זכיה שלא מומשה עד היום, מאחר והזוכה אמור לקחת את הצ'ק מידי המשטרה, שמחזיקה בו. הפרשה נסגרה בהסדר טיעון לפיו הודו החשודים, חגי זגורי, דוד בן שימול, יניב בובליל ועדי כבירי, בשני ניסיונות שוחד, הצעה לשוחד, קבלת דבר במרמה ובקשירת קשר לביצוע עוון. על חגי זגורי נגזרו 18 חודשי מאסר בפועל וקנס כספי. כיום עומדת בראש המועדון אשת העסקים אלונה ברקת ואין השפעה של עבריינים מתוך המועדון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ