אלון עידן
בעיני המתבונן

1. אבחנה מדויקת - אם כן, רוג'ר פדרר בחוץ. מדוע הוא בחוץ? משום שבמצב של 0-2 במערכות לטובתו, ברבע גמר ווימבלדון מול ג'ו ווילפרד צונגה, הוא לפתע "נכבה". נו, ה"עניין מנטלי" הזה, אתם יודעים. כן, כן, ככה אמרו בשידור, שוב ושוב, וזה בהחלט נשמע לא רע. האמת, זה גם הגיוני כל העניין המנטלי הזה: הוא הרי הוביל בקלות, ושיחק טוב מאוד עד לאותה מערכה שלישית, ולמה שפתאום המצב ישתנה, למה שהיכולת תיחלש, איזו סיבה יכולה להיות לכך?

אם כן, בהחלט, מנוי וגמור עלינו, מדובר באבחנה מדויקת: "כיבוי", "רכבת הרים", "מצב מנטלי". וכעת נותרה רק תהייה אחת קטנטנה: למה בעצם הוא "נכבה"? מה זאת ה"רכבת הרים" הזאת שעברה עליו? מה מסתתר מעבר ל"עניין המנטלי"?

מה עם ה"עניין המנטלי" הזה? פדרר, אתמול (תצלומים: רויטרס, אי-פי ואי-אף-פי)

2. לא הוריד זבל - אם הבנתי נכון את צמד השידור הסימפתי, הכוונה היא שבשלב מסוים נכנסה לראש של פדרר איזושהי מחשבה טורדנית, אולי תמונה מנטלית מדכאת, ובגללה הוא התחיל להגיש סרבים בצורה לא טובה, לחבוט בכדורים החוצה ובאופן כללי להיעלם מהמשחק.

אבל מה היא אותה מחשבה לא טובה? כלומר, ממה היא מורכבת, מה התוכן שלה? ובכן, על כך לא נאמר דבר. לא נותר אלא להעריך, להעלות אפשרויות: האם במערכה השלישית רוג'ר פדרר התפנה לחשוב על מריבה כלשהי שקרתה עם אשתו מירקה בערב שלפני? האם כשהראש התפנה מהלחץ של המשחק, חדרה במהירות אל תוך הוואקום תמונה של מירקה רושפת אש ועשן, מאשימה אותו על שלא החליף חיתולים לתאומות? או שמא צורחת עליו משום שלא הוריד את הזבל? האם זאת הסיבה שבגללה הפסיד פדרר ברבע הגמר?

3. אפשרות נוספת - ייתכן שכן. כלומר, אין דרך לבטל את האפשרות. כמובן שגם אין דרך לאשר אותה. בעניינים מנטליים שכאלה כל האפשרויות פתוחות. לכן, ולו כדי להשאיר באמת את כל החלונות פתוחים, יש לציין אופציה נוספת, שלא מוזכרת בדרך כלל בעניינו של פדרר. על פי האופציה הזאת, הזויה ככל שתהיה, המצב המנטלי, "רכבת ההרים" הזו, ה"כיבוי" הלא ברור הזה, הם כולם תולדה של, איך לומר זאת בפשטות, יכולת לא מספיק טובה.

שחקן מושלם, אבל לפרקי זמן קצרים. פדרר, אתמול

כן, כן, זו נשמעת אפשרות מופרכת, כמעט לא סבירה, אבל בכל זאת, למען הסדר הטוב, אציין אותה. על פי אותה תיאוריה דמיונית, פדרר כבר לא שחקן מספיק טוב כדי להציג יכולת כבירה לאורך זמן. זאת אומרת שהוא מסוגל להיות פדרר - כלומר, שחקן מושלם - רק לפרק זמן קצר יותר ממה שהורגלנו אליו בעבר.

4. לא מספיק טוב - זו אפשרות אומללה, אני יודע, אבל אנסה להרחיב בעניינה ולו כדי להוריד אותה מהפרק, לפסול אותה אחת ולתמיד. ובכן, על פי הסברה הזאת, העניין המנטלי אינו מופיע לפני שיכולתו של פדרר מידרדרת, אלא - אני מצטער מראש על הכפירה - אחרי שיכולתו מידרדרת. כלומר, על פי האפשרות הלא אפשרית הזאת, פדרר לא מתחיל לשחק פחות טוב בגלל מחשבה טורדנית, אלא מחשבה טורדנית מגיחה ברגע שהוא משחק פחות טוב.

אם כן, על פי אוסף ההבלים הזה, מה שקורה לפדרר זה דבר שקורה להרבה שחקני טניס: בשלב מסוים במשחק, בעיקר נגד שחקנים טובים מאוד, היכולת שלו נחלשת. אכן מוזר, ובכל זאת: היא נחלשת משום שהוא כבר בן 30, כושרו הגופני פחות טוב מבעבר, הכוח וגם, מה לעשות, היריבים טובים מבעבר.

ובכן, בשלב מסוים - לרוב לאחר פרק זמן של כשעה וחצי - כל האלמנטים האלה מתלכדים לכדי אחוזי הגשה פחות טובים, לעוצמת החזרה פחות גבוהה, למיעוט עקבי בעליות לרשת, לוויתור על משחק אגרסיבי, ובהמשך: לאיבוד הדומיננטיות, להיגררות אחרי סגנון המשחק של היריב ולפסיביות שמייצגת רפיון וחולשה.

כשצונגה נהיה נדאל

על פי האפשרות הלא סבירה הזאת, בשלב הזה אכן חודרת לתוך ראשו של פדרר מחשבה מסוימת ומטרידה אותו. המחשבה הטורדנית המדוברת, אם התיאוריה אכן נכונה, היא פחות או יותר זאת: אופס, כמו שזה נראה כרגע, אני לא מספיק טוב כדי לנצח את המשחק.

5. תבנית נדאל - כן, כן, אני יודע שמדובר בתשובה הלא נכונה לשאלה, ובכל זאת, אמשיך עוד קצת. ברגע שהמחשבה "אני לא מספיק טוב כדי לנצח" חודרת לראשו של פדרר, היכולת אכן צונחת במכפלה גדולה יותר. כדי לקבל מושג מוחשי לגבי אופי המהלך הזה, אפשר להיזכר בפתולוגיה של פדרר מול נדאל.

כשהוא משחק נגד נדאל, עולה פדרר מראש למגרש עם המחשבה "אני לא מספיק טוב כדי לנצח". מאחר שהמחשבה מקדימה את המשחק, היכולת שלו מול הספרדי היא אף פעם לא "פדררית". את אותה תבנית בדיוק יש לשכפל כשהוא מגלה, בשלב מסוים במערכה השלישית למשל, שהצונגה הזה לא התעייף בכלל, ושהסרבים שלו נכנסים על המילימטר, ושההחזרות שלו עוצמתיות אף יותר מבתחילת המשחק וכו'.

ה"גילוי" הזה, כשהוא משולב בעייפות, בחולשה פיסית וברגליים כבדות, מוביל למחשבה המדכאת ש"מפה יהיה לי קשה לצאת עם ניצחון". וברגע הזה, מול פדרר מופיע למעשה נדאל, בין אם בדמות צונגה, בין אם בדמות רישארד גסקה.

לראות אותו מהצד השני של הרשת ולשקשק. נדאל, אתמול

6. לסיום, תודה - לסיום, מסקנה כללית: את רוג'ר פדרר כבר לא נזכה לראות כ"רוג'ר פדרר" לאורך זמן. לא לאורך משחק של חמש מערכות, לא לאורך טורניר, ובוודאי לא לאורך עונה. כל שנותר לנו אלה רסיסי פדרר, חלקי גאונות שלעתים מתחברים לכדי ניצחון מרשים ולרוב מתפוררים כשקושי גדול מופיע (נדאל). כל שעלינו לעשות זה להעריך את אותם רגעים קסומים שהגאון יאפשר כשיאפשר, ובעיקר להודות על כך שזכינו, אי אז לפני שלוש שנים, לחזות בחיבור המיסטי של הרסיסים האלה למה שלא ניתן אלא לכנות "מופע הטניס הגדול ביותר בהיסטוריה".

קדימה, לפייסבוק | חשיבותה של חשיבות

אני מנסה להבין מדוע החליט מי שהחליט בערוץ הספורט שהמשחק המרכזי אתמול, המשחק החשוב יותר, הוא זה שבין נובאק ג'וקוביץ' לברנרד טומיץ'. הרי במקביל לרבע הגמר הזה נערך המשחק העצום בין רוג'ר פדרר לג'ו-וילפרד צונגה, שגם באופן תיאורטי נחשב לקרב מעניין יותר. מה שמטריד זה שגם בטורניר עצמו, חשבו המארגנים שהמשחק בין השווייצי לצרפתי הוא החשוב יותר ולכן מיקמו אותו במגרש המרכזי, בעוד שאת הסרבי והאוסטרלי מיקמו במגרש מספר אחת. כלומר, ניתנו רמזים מסוימים למקבלי ההחלטות בערוץ הספורט לגבי סדר החשיבות של המשחקים.

בכל מקרה, בערוץ הספורט כנראה לא הסכימו עם ההערכה של מארגני ווימבלדון, ושידרו את ג'וקוביץ'-טומיץ' בספורט 5+ (לכאורה "ערוץ פתוח", פשוט כי התרגלנו כבר לשלם) ואילו את פדרר-צונגה שידרו ב-5+ לייב, הערוץ בתשלום.

אני חושב שבעקבות העובדה שמובן לכל חובב טניס שפדרר-צונגה הוא משחק מעניין יותר מאשר ג'וקוביץ'-טומיץ', מישהו בערוץ הספורט צריך לשלם את המחיר, וזאת משום שהפגין חוסר הבנה בסיסי בטניס. אלא אם כן לא מדובר בחוסר הבנה מקצועי, אלא דווקא בהבנה כלכלית. במקרה כזה, כל שנותר לומר זה שלפעמים קוטג' זה לא רק קוטג'. קחו את זה בחשבון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ